Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-03, 18:15 Autor: Daniel Klimczak

Zielone mundury, orkiestra, młodzież. Brzeg uczcił rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Obchody 3 maja w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 3 maja w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 3 maja w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 3 maja w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 3 maja w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 3 maja w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
W Brzegu uczczono dziś (03.05) 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Mikołaja, obchody z asystą wojska przeniosły się na miejscowy rynek.
Burmistrz Jerzy Wrębiak podkreślał, że dzisiejsza rocznica to akt wielkiej radości, a samo uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej jest dla Polaków powodem do dumy.

- Był to akt niewątpliwie reformatorski, bo jak wiemy, trójpodział władzy i kontynuacja walki niepodległościowej. Po utracie niepodległości właściwie ten akt prawny też stanowił ducha narodowego Polaków, aby po 123 latach wywalczyć niepodległość - zauważał.

- Konstytucja była ostatnim momentem ratowania niepodległości naszego kraju, a o jej znaczeniu najdobitniej świadczyć mogą choćby słowa carycy Katarzyny II, które znajdujemy w jej liście do ówczesnego ministra spraw zagranicznych carskiej Rosji - mówił europoseł Sławomir Kłosowski.

- Istnieją różne narody. Jedne można podbić i przesiedlić w celu zagarnięcia ich ziem. Z innych można uczynić małym wysiłkiem niewolników i będą chętnie lizały rękę pana. Z trzecimi nie można zrobić ani jednego, ani drugiego. To Polacy - cytował.

Podczas uroczystości odczytano też listy napisane przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę.

Oficjalną część obchodów zwieńczył apel pamięci i salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej I Brygady Brzeskiego Pułku saperów.
Jerzy Wrębiak
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***