Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-03, 15:48 Autor: Witold Wośtak

Politycy, samorządowcy i mieszkańcy upamiętnili w Opolu 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [FILM, ZDJĘCIA]

228. Rocznica obchodów Konstytucji 3 maja
Zakończyły się trzeciomajowe uroczystości przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Były przemówienia włodarzy urzędu wojewódzkiego, urzędu marszałkowskiego i władz miasta, była salwa honorowa oraz apel pamięci. Na koniec przed pomnikiem złożono biało-czerwone kwiaty.
Wojewoda Adrian Czubak uważa, że te uroczystości są bardzo ważną lekcją historii.

- Musimy robić wszystko, żeby przekazywać podobne święta młodszym pokoleniom - mówi. - Nas kiedyś nie będzie na tym miejscu. Młode pokolenie, mające dzisiaj 15, 20 czy 25 lat, zajmie nasze miejsce, więc na ich barkach spocznie odpowiedzialność dbania o historię Polski i tożsamość narodową. Oni będą przekazywać następnym pokoleniom tę wiedzę historyczną oraz wartości narodowe. Pytanie i "piłka" po stronie młodzieży, natomiast my robimy wszystko, aby młode pokolenie czerpało z tego jak najwięcej.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, ocenia uroczystości jako ważne przedsięwzięcie narodowe.

- Zawsze cieszy mnie obecność opolan - zaznacza. - Dzisiaj, pomimo niesprzyjającej pogody, przyszło sporo osób i bardzo cieszę się z tego. Oczywiście dziękuję mieszkańcom za tę obecność. Bezsprzecznie chciałoby się widzieć znacznie więcej ludzi, ale święta narodowe, czy rocznice patriotyczne zawsze są obchodami niosącymi małą atrakcyjność rozrywkową. To nie jest koncert ani pokaz fajerwerków, więc część osób po prostu spędza ten czas na majówce.

Z kolei Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, przekonuje, że takie uroczystości są dniem, kiedy wszyscy powinni być razem.

- Są dniem, w którym powinniśmy cieszyć się z bycia Polakami w wolnej Polsce. Niezależnie od tego, jak bardzo różnimy się, dziś wszyscy powinniśmy pomyśleć o sobie jako wspólnocie. Towarzyszyło nam bardzo dużo ludzi, nie tylko obecnych poniekąd z obowiązku, ale tych, którzy przyszli, żeby być razem i poczuć atmosferę święta oraz wyjątkowości.

Dodajmy, że Radio Opole objęło uroczystości trzeciomajowe patronatem medialnym.
Adrian Czubak
Arkadiusz Wiśniewski
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 13:15 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:49 W końcu jest zielone światło dla budowy remizy OSP Fosowskie Pomimo pieniędzy w budżecie gminy, strażacy z Fosowskiego w gminie Kolonowskie ponad dwa lata musieli czekać na rozpoczęcie budowy ich remizy. Problemem były ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 10:51 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:40 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:30 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 22:09 Z recyklingiem i segregacją za pan brat. Piknik w Opolu był kolejną okazją do edukacji proekologicznej Dobiegł końca kolejny piknik ekologiczny w Opolu. Na finał - o 20:45 - wystąpił Michał Szpak z zespołem. » więcej 2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »