Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-03, 15:48 Autor: Witold Wośtak

Politycy, samorządowcy i mieszkańcy upamiętnili w Opolu 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [FILM, ZDJĘCIA]

228. Rocznica obchodów Konstytucji 3 maja
Zakończyły się trzeciomajowe uroczystości przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Były przemówienia włodarzy urzędu wojewódzkiego, urzędu marszałkowskiego i władz miasta, była salwa honorowa oraz apel pamięci. Na koniec przed pomnikiem złożono biało-czerwone kwiaty.
Wojewoda Adrian Czubak uważa, że te uroczystości są bardzo ważną lekcją historii.

- Musimy robić wszystko, żeby przekazywać podobne święta młodszym pokoleniom - mówi. - Nas kiedyś nie będzie na tym miejscu. Młode pokolenie, mające dzisiaj 15, 20 czy 25 lat, zajmie nasze miejsce, więc na ich barkach spocznie odpowiedzialność dbania o historię Polski i tożsamość narodową. Oni będą przekazywać następnym pokoleniom tę wiedzę historyczną oraz wartości narodowe. Pytanie i "piłka" po stronie młodzieży, natomiast my robimy wszystko, aby młode pokolenie czerpało z tego jak najwięcej.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, ocenia uroczystości jako ważne przedsięwzięcie narodowe.

- Zawsze cieszy mnie obecność opolan - zaznacza. - Dzisiaj, pomimo niesprzyjającej pogody, przyszło sporo osób i bardzo cieszę się z tego. Oczywiście dziękuję mieszkańcom za tę obecność. Bezsprzecznie chciałoby się widzieć znacznie więcej ludzi, ale święta narodowe, czy rocznice patriotyczne zawsze są obchodami niosącymi małą atrakcyjność rozrywkową. To nie jest koncert ani pokaz fajerwerków, więc część osób po prostu spędza ten czas na majówce.

Z kolei Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, przekonuje, że takie uroczystości są dniem, kiedy wszyscy powinni być razem.

- Są dniem, w którym powinniśmy cieszyć się z bycia Polakami w wolnej Polsce. Niezależnie od tego, jak bardzo różnimy się, dziś wszyscy powinniśmy pomyśleć o sobie jako wspólnocie. Towarzyszyło nam bardzo dużo ludzi, nie tylko obecnych poniekąd z obowiązku, ale tych, którzy przyszli, żeby być razem i poczuć atmosferę święta oraz wyjątkowości.

Dodajmy, że Radio Opole objęło uroczystości trzeciomajowe patronatem medialnym.
Adrian Czubak
Arkadiusz Wiśniewski
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2020-04-04, godz. 21:15 Służba więzienna przekazała samochód strażakom Zakład Karny nr 2 w Strzelcach Opolskich przekazał samochód citroen jumper Ochotniczej Straży Pożarnej w Solarni. Wycofane z eksploatacji pojazdy Służba Więzienna… » więcej 2020-04-04, godz. 21:13 Raport dnia: Brak informacji o nowych zachorowaniach na Opolszczyźnie. Są decyzje dotyczące badań 90 osób w naszym regionie zaraziło się do tej pory koronawirusem. W ciągu ostatniej doby, na terenie Opolszczyzny nie potwierdzono nowych zachorowań. » więcej 2020-04-04, godz. 20:41 Na początek mamy ponad 300 miejsc, może być nawet 1000. Decyzją wojewody w województwie uruchomiono 5 izolatoriów W 5 wyznaczonych już izolatoriach, zlokalizowanych w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu oraz Nysie, jest 336 pojedynczych miejsc. Wojewoda zabezpieczył także 222 miejsc… » więcej 2020-04-04, godz. 20:30 Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Nabożeństwa przeniosły się do radia i internetu Kościół katolicki rozpoczyna świętowanie Wielkiego Tygodnia, czyli uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta… » więcej 2020-04-04, godz. 19:48 Dzikie zwierzęta czują się w miastach coraz pewniej. Do rozwoju zjawiska może przyczyniać się koronawirus Na ulicach opolskich miast coraz częściej można spotkać dzikie zwierzęta. Częściowo to efekt epidemii koronawirusa, i ograniczonego ruchu, ale spory wpływ na to… » więcej 2020-04-04, godz. 19:00 NFZ Opole: Będą testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szpitala Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz… » więcej 2020-04-04, godz. 18:57 Śmiertelny wypadek w miejscowości Ćwiercie. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR Dwie osoby ucierpiały w wypadku w miejscowości Ćwiercie w powiecie krapkowickim. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu… » więcej 2020-04-04, godz. 18:39 Komputery i tablety trafią do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli. Opolskie samorządy wnioskują o wsparcie Jest zainteresowanie opolskich samorządów ministerialnym programem „Zdalna Szkoła”. Umożliwia on gminom i powiatom zakup komputerów i tabletów do szkół, które… » więcej 2020-04-04, godz. 18:00 W dwa lata wybudowali wiatę biesiadną Korzystając ze słonecznej pogody w Zimnej Wódce powstaje wiata przy domu spotkań. Spore zadaszenie ma być wykorzystywane m.in. w czasie dożynek czy innych imprez… » więcej 2020-04-04, godz. 17:03 Koronawirus doprowadzi do zapaści przewoźników publicznych? Z rozkładów jazdy wypadło wiele autobusów Wykluczenie komunikacyjne stało się problemem mieszkańców Opolszczyzny. Powodem są ograniczenia, które w transporcie publicznym wprowadzono w związku z pandemią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »