Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-23, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Protestowali przeciw... protestowi nauczycieli. "Chcecie rząd szantażować naszymi dziećmi". Nauczyciele: propozycje rządu nie są podwyżkami

Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
Uczniowie ZSZ numer 4 w Opolu protestowali przeciw protestowi nauczycieli [fot.P.Wójtowicz]
"Daliście nam skrzydła, nie pozbawiajcie nas szansy, którą wy dostaliście". Z takim transparentem przeciw strajkowi nauczycieli protestowali maturzyści Publicznego Technikum numer 2 przy ulicy Hallera w Opolu. Uczniowie obawiają się, że nie będą mogli zdawać matur. Nauczyciele ripostują, że to jest wina rządu a rodzice, którzy pojawili się w szkole zarzucają nauczycielom, że posunęli się do szantażu.
Podczas spotkania wszystkich stron w holu szkoły były łzy i przerzucanie się argumentami. Emocje dały o sobie szczególnie znać po spotkaniu rady pedagogicznej, na której nie było quorum i nie podjęto uchwały klasyfikacyjnej dotyczącej uczniów klas 4.

Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Bożena Czapska-Czoch uważa, że to uniemożliwia przeprowadzenie matur. Jednocześnie zaproponowała nauczycielom kolejne spotkanie, które odbędzie się w czwartek (25.04) o godzinie 10.00.

- Zostaliśmy postawieni w takiej sytuacji, że nie wiemy, czy będą matury, czy nie - mówili uczniowie.

W apelu do pedagogów, pod którym podpisali się uczniowie klas maturalnych napisano: "My też mamy prawo do nauki, mamy plany na przyszłość i cena, jaką przyjdzie nam zapłacić w najgorszym scenariuszu jest dla nas zbyt duża".

Nauczyciele przedstawili uczniom swoje stanowisko. - Nasz protest w każdej chwili może zakończyć rząd. W trakcie strajku jesteśmy obecni w szkole, ale powstrzymujemy się od pracy. Działamy zgodnie z prawem, daje to nam nasza konstytucja. Jest nam bardzo przykro i wiemy, że strajk dotyka nas wszystkich.

- Ja mam do Państwa pretensje o sposób, w jaki załatwiliście te sprawy - powiedział do nauczycieli jeden z rodziców. - Wy chcecie rząd szantażować naszymi dziećmi, ale my sobie na to nie możemy pozwolić - podkreślił.

- To co pan mówi, powinien skierować do rządu - ripostowała jedna z protestujących nauczycielek. - To nie jest łatwa decyzja strajkować. Przypomnę, że ostatnie decyzje rządu, dotyczące podwyżek dla nauczycieli, zostały tak przedstawione, że to był dla nas policzek. Zaoferowano nam podwyżkę o 250 złotych, która tak naprawdę jest obniżką.

Anna Barucha, prezes opolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego broni strajkujących i podkreśla, że rząd protestujących bierze na przetrzymanie. Jej zdaniem propozycje rządu nie są podwyżkami. Wyjaśniając, dlaczego w proteście podnoszone są wyłącznie kwestie finansowe tłumaczy: - Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi wprost - niezadowolenie z powodu reformy oświaty nie może być powodem protestu, dlatego postulatami strajku są kwestie finansowe.

Jak przekonuje opolski kurator oświaty Michał Siek, jeśli z tych powodów nie dojdzie do klasyfikacji i zdawania matur uczniowie będą musieli powtarzać klasę. - Nie można przerzucać czynności na rząd, które spoczywają na nauczycielach.

Dodajmy, że dzisiaj w Zespole Szkół Zawodowych numer 4 protestowało 35 nauczycieli. W sumie w tej placówce protestuje około 80 procent pedagogów.

Strajk nauczycieli trwa 16 dzień. Dzisiaj przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się manifestacja nauczycieli, którzy domagają się większych niż proponuje rząd podwyżek. ZNP domaga się 30 procent podwyżki w tym roku. Rząd proponuje między innymi 15 procent podwyżki w tym roku, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, określenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 złotych, a także dodatek dla stażystów rozpoczynających pracę w zawodzie w wysokości 1000 złotych.
Protest nauczycieli

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »