Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-17, 22:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Krapkowicach spalili żur. "To się prawie codziennie jadło, ale również żur mówili na brudy"

Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Krapkowic, Gogolina i okolicznych miejscowości spotkali się dzisiaj (17.04) w Otmęcie na tradycyjnym „paleniu żuru”. Dawna tradycja w tym rejonie jest nadal pielęgnowana, a dodatkowo towarzyszą jej atrakcje dla dużych i małych oraz kiermasze świątecznego jedzenia.
- Palenie żuru ma dwa znaczenia. Pierwsze jest to gastronomiczne – mówi Maria Żmija-Glombik, przewodnicząca Związku Śląskich Kobiet Wiejskich. – Resztki zboża zmielili, kisili i ten żur gotowali, to się prawie codziennie jadło. Ale również „żur” mówili na brudy. Gdy się prało pranie i została taka czarna woda, to mama mówiła: ale żur z tego prania. Te wszystkie stare rzeczy z sienników, słoma była w środku, przed świętami trzeba było to powyjmować, dać świeżej słomy. A to stare, ten żur, wynosiło się za stodołę, dawało jakieś gałązki do tego, jakieś inne śmieci i się to wszystko paliło.

Zanim w Otmęcie zapłonęły żurowe ogniska, wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w zdobieniu bab wielkanocnych. Jaki jest sekret udanej świątecznej babki mówi Dorota Nowosielska z cukierni Magosz.

- Jajka, mąka, cukier. Jest jeden przepis podstawowy, ale każdy cukiernik zawsze go tam troszeczkę upiększa, żeby smakiem i wyglądem był najlepszy z tych wszystkich – mówi Dorota Nowosielska.

Z okazji „środy żurowej” w Krapkowicach odbył się również kiermasz rękodzieła oraz artykułów spożywczych – chętni mogli zaopatrzyć się w ciasta, wędliny, domowe przetwory czy miody. W czasie gdy rodzice zajmowali się zakupami, dla najmłodszych wiele niespodzianek przygotował wielkanocny zajączek.
Maria Żmija-Glombik
Dorota Nowosielsk

Wiadomości z regionu

2020-06-06, godz. 19:30 Raport dnia: 19 kolejnych osób w regionie zaraziło się koronawirusem. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu będzie wracać do normalnego… 19 nowych przypadków zarażenia koronawirusem odnotowano dziś (06.06) w województwie opolskim. » więcej 2020-06-06, godz. 18:52 Pożar budynku wielorodzinnego w Wierzbicy Dolnej. W akcji uczestniczyło 18 zastępów straży pożarnej [AKTUALIZACJA] 18 zastępów straży pożarnej gasi pożar budynku wielorodzinnego w Wierzbicy Dolnej (to gmina Wołczyn). » więcej 2020-06-06, godz. 18:39 Popołudniowy raport Ministerstwa Zdrowia potwierdził 5 nowych zarażeń koronawirusem na Opolszczyźnie 5 nowych zarażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. W popołudniowym raporcie Ministerstwa Zdrowia poinformowano o 317 nowych przypadkach i 10 zgonach w całej Pol… » więcej 2020-06-06, godz. 18:15 Co dalej z windą w nyskim muzeum? Radny podpowiada staroście, by pieniędzy szukał u marszałka Nadal nie wiadomo, kiedy znajdą się pieniądze na montaż windy w nyskim muzeum. Dotychczasowe wnioski starostwa o wsparcie inwestycji nie doczekały się akceptacji… » więcej 2020-06-06, godz. 17:06 Nowa rzeczywistość spotkała dziś klientów siłowni, klubów fitness czy basenów. Pandemia zmienia przyzwyczajenia sporto… Otwarte siłownie, kluby fitness, pływalnie, solaria, salony masażu i tatuażu. Dzisiaj (06.06) wszedł w życie kolejny - czwarty etap luzowania obostrzeń wprowadzonych… » więcej 2020-06-06, godz. 16:30 Opolskie Centrum Ginekologii znów udziela bezpłatnych konsultacji w ramach unijnego projektu Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznowiło świadczenia dla kobiet w ciąży, dzieci do lat dwóch oraz młodych rodziców. » więcej 2020-06-06, godz. 15:30 Dwie kolejne opolskie potrawy znalazły się na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Pranzunki i zupa rakowa - to dwie kolejne opolskie potrawy, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. W poniedziałek (01.06) dołączyły do rejestru… » więcej 2020-06-06, godz. 15:00 Kędzierzyńsko-kozielski szpital ponownie będzie przyjmować wszystkich pacjentów! AKTUALIZACJA Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jeszcze w tym miesiącu wraca do funkcjonowania sprzed epidemii. » więcej 2020-06-06, godz. 13:59 Piątkowy wieczór przyniósł dwa wypadki w regionie. Nikt nie chce przyznać się do rozbicia bmw w Kluczborku, w Nysie auto… Do dwóch groźnie wyglądających wypadków doszło wczorajszego (05.06) wieczora na Opolszczyźnie. » więcej 2020-06-06, godz. 13:00 Amatorzy sportu mogą już korzystać z siłowni i klubów fintess. "Odmrażane" są także pływalnie, parki rozrywki oraz instytucje… Od dziś (06.06) mogą wznowić działalność między innymi kluby fitness, siłownie, baseny czy parki rozrywki. To kolejna część odmrażania gospodarki w ramach IV etapu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »