Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-17, 22:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Krapkowicach spalili żur. "To się prawie codziennie jadło, ale również żur mówili na brudy"

Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Krapkowic, Gogolina i okolicznych miejscowości spotkali się dzisiaj (17.04) w Otmęcie na tradycyjnym „paleniu żuru”. Dawna tradycja w tym rejonie jest nadal pielęgnowana, a dodatkowo towarzyszą jej atrakcje dla dużych i małych oraz kiermasze świątecznego jedzenia.
- Palenie żuru ma dwa znaczenia. Pierwsze jest to gastronomiczne – mówi Maria Żmija-Glombik, przewodnicząca Związku Śląskich Kobiet Wiejskich. – Resztki zboża zmielili, kisili i ten żur gotowali, to się prawie codziennie jadło. Ale również „żur” mówili na brudy. Gdy się prało pranie i została taka czarna woda, to mama mówiła: ale żur z tego prania. Te wszystkie stare rzeczy z sienników, słoma była w środku, przed świętami trzeba było to powyjmować, dać świeżej słomy. A to stare, ten żur, wynosiło się za stodołę, dawało jakieś gałązki do tego, jakieś inne śmieci i się to wszystko paliło.

Zanim w Otmęcie zapłonęły żurowe ogniska, wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w zdobieniu bab wielkanocnych. Jaki jest sekret udanej świątecznej babki mówi Dorota Nowosielska z cukierni Magosz.

- Jajka, mąka, cukier. Jest jeden przepis podstawowy, ale każdy cukiernik zawsze go tam troszeczkę upiększa, żeby smakiem i wyglądem był najlepszy z tych wszystkich – mówi Dorota Nowosielska.

Z okazji „środy żurowej” w Krapkowicach odbył się również kiermasz rękodzieła oraz artykułów spożywczych – chętni mogli zaopatrzyć się w ciasta, wędliny, domowe przetwory czy miody. W czasie gdy rodzice zajmowali się zakupami, dla najmłodszych wiele niespodzianek przygotował wielkanocny zajączek.
Maria Żmija-Glombik
Dorota Nowosielsk

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 22:15 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 21:00 Opole będzie świętowało 30. rocznicę przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku Wydarzenia około rocznicowe rozpoczną się już 28 maja, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, pisarką i dziennikarką ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:48 Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie. » więcej 2019-05-21, godz. 20:00 Podczas przebudowy śródmieścia Nysy odkopano dawny kanał miejski. "Miasto było lokowane na wyspie" Kolejne znaleziska dokonane podczas przebudowy nyskiego śródmieścia. Tym razem dokopano się do przecinającego obecną ulicę Celną dawnego kanału, stanowiącego ... » więcej 2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »