Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-13, 08:22 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Refleksyjnie i barwnie na koncercie pasyjnym w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Koncert "Wielki Post - wielka muzyka" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Wielki Post - wielka muzyka" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dwa odmienne dzieła złożyły się na program tegorocznych koncertów pasyjnych w Filharmonii Opolskiej. W pierwszej części piątkowego (12.04) wieczoru zabrzmiało słynne "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego, choć w nietypowej wersji, bo z udziałem chóru żeńskiego, sopranistki Marzeny Michałowskiej i kontratenora Piotra Olechy.
- Czułam na koncercie, że orkiestra oddycha z nami - przyznaje Marzena Michałowska. - To było bardzo inspirujące i bardzo rzadkie, czysta przyjemność śpiewania tutaj w Opolu.

Kontratenor Piotr Olech dodaje natomiast, że samo dzieło także inspiruje i motywuje do odpowiedniego operowania głosem, adekwatnie do treści słownej, choć w utworze nie brak śpiewnych i subtelnych fragmentów.

- Rzeczywiście musimy głosem zrobić coś takiego, żeby ta anielskość, czy ciepło były na pierwszym planie - wyjaśnia artysta.

Drugą część koncertu wypełniła instrumentalna kompilacja fragmentów opery Richarda Wagnera "Parsifal" w opracowaniu Henka de Vliegera, wzbogacona wizualnie poprzez specjalnie przygotowane oświetlenie. Przypomnijmy, że w utworze tym pojawia się nie tylko powiększony skład orkiestry symfonicznej, ale także unikatowy instrument zwany "dzwonami wagnerowskimi", sprowadzony na potrzeby koncertu do Opola. Dodajmy, że koncert z cyklu "Wielki Post - wielka muzyka" zabrzmi ponownie w dzisiejszy (13.04) wieczór o godzinie 18:00. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Marzena Michałowska, Piotr Olech

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 22:05 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 22:04 Śmigus-dyngus pod kontrolą. Niewinna zabawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Ta tradycja kojarzy się nie tylko z mnóstwem wody, ale i z dobrą zabawą. Zazwyczaj dobrą, bo nie wszystkim może ona odpowiadać. A w efekcie może skończyć się ... » więcej 2019-04-21, godz. 21:59 Jakie będą tematy kampanii i czy 26 maja pójdziemy do urn? Debata w Świątecznej Loży Radiowej Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w całym kraju 25 komitetów. W naszym rejonie startuje 15 osób z 7 komitetów. Na Opolszczyźnie, przy poprzednich euro ... » więcej 2019-04-21, godz. 18:29 Wyciek gazu w Opolu. Nieprzejezdna ulica Sosnkowskiego [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana ulica Sosnkowskiego w Opolu. Powodem wyciek gazu z jednej ze studzienek. Na miejscu pracują strażacy i służby gazowe. Ulica jest n ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:11 Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. Wjechał do rowu, zabrał go śmigłowiec Drugi dzisiaj wypadek z udziałem motocyklisty miał miejsce w Sternalicach, w gminie Radłów. Doszło do niego w rejonie skrzyżowania. Jedynym uczestnikiem tego ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Z wizytą w USA. Śląscy Teksańczycy kultywują polskie zwyczaje wielkanocne Śląscy Teksańczycy, których przodkowie wyemigrowali prawie 170 lat temu, też świętują Wielkanoc i starają się kultywować przywiezione ze starego kraju zwyczaj ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:01 Zderzenie motocyklisty z osobówką. Śmigłowiec zabrał poszkodowanego Do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym doszło dzisiaj w miejscowości Mnichus w gminie Ozimek. Wypadek miał miejsce na prostym odcinku drogi. » więcej 2019-04-21, godz. 13:48 Krzyżyki, żur, palmy, kroszonki. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy kultywowane na Śląsku Opolskim Wszystko zaczyna się od palenia żuru. Odbywa się to jeszcze w kilku miejscowościach w okolicach Gogolina. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zgodnie z tradycj ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Święta rosyjskich katolików. "Udało się zachować wiarę i zwyczaje" - Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko blednie w obliczu Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' ojciec Wojc ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Sprawdzamy czystość powietrza po pożarze w Kędzierzynie-Koźlu Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »