Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-13, 08:22 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Refleksyjnie i barwnie na koncercie pasyjnym w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Koncert "Wielki Post - wielka muzyka" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Wielki Post - wielka muzyka" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dwa odmienne dzieła złożyły się na program tegorocznych koncertów pasyjnych w Filharmonii Opolskiej. W pierwszej części piątkowego (12.04) wieczoru zabrzmiało słynne "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego, choć w nietypowej wersji, bo z udziałem chóru żeńskiego, sopranistki Marzeny Michałowskiej i kontratenora Piotra Olechy.
- Czułam na koncercie, że orkiestra oddycha z nami - przyznaje Marzena Michałowska. - To było bardzo inspirujące i bardzo rzadkie, czysta przyjemność śpiewania tutaj w Opolu.

Kontratenor Piotr Olech dodaje natomiast, że samo dzieło także inspiruje i motywuje do odpowiedniego operowania głosem, adekwatnie do treści słownej, choć w utworze nie brak śpiewnych i subtelnych fragmentów.

- Rzeczywiście musimy głosem zrobić coś takiego, żeby ta anielskość, czy ciepło były na pierwszym planie - wyjaśnia artysta.

Drugą część koncertu wypełniła instrumentalna kompilacja fragmentów opery Richarda Wagnera "Parsifal" w opracowaniu Henka de Vliegera, wzbogacona wizualnie poprzez specjalnie przygotowane oświetlenie. Przypomnijmy, że w utworze tym pojawia się nie tylko powiększony skład orkiestry symfonicznej, ale także unikatowy instrument zwany "dzwonami wagnerowskimi", sprowadzony na potrzeby koncertu do Opola. Dodajmy, że koncert z cyklu "Wielki Post - wielka muzyka" zabrzmi ponownie w dzisiejszy (13.04) wieczór o godzinie 18:00. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Marzena Michałowska, Piotr Olech

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »