Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy

Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadku, kiedy cudzoziemiec zrezygnuje z przyjazdu do Polski, zrezygnuje z pracy lub zmieni pracodawcę.
- 25% uchylonych zezwoleń to dużo - ocenia Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Wydajemy 10 tys. pozwoleń na pracę rocznie, tak było w zeszłym roku. Dwa i pół tysiąca tych zezwoleń jest uchylanych i jest prowadzone wobec tego postępowanie. Pracownicy służby wojewody nie tylko wydają zezwolenia, ale też prowadzą postępowania o ich uchylenie, prowadzą postępowania wyjaśniające i te procedury powodują wydłużanie okresu oczekiwania na zezwolenia - wyjaśnia.

Przedsiębiorcy skarżą się na to, że oczekiwanie na zezwolenie na pracę dla cudzoziemca trwa zbyt długo.

- Biznes nie może czekać tak długo, kilka miesięcy, na pracownika, przy elastyczności działania i szybkich potrzebach - mówi Grzegorz Kuliś z Business Centre Club.

Zaznacza on jednak, że Opolski Urząd Wojewódzki, jest najsprawniejszym pod tym względem urzędem w kraju. Oczekiwanie na pozwolenie na pracę trwa 30 dni, w innych województwach nawet trzy miesiące.

Dodajmy, że według szacunków do 2025 roku w Polsce będzie brakować 1,5 mln pracowników. Pracodawcy zrzeszeni w konfederacji Lewiatan apelują o uproszczenie przepisów i wydłużenie czasu pozwolenia na pracę z 6 do 18 miesięcy.
Anna Bartoszek-Dec
Grzegorz Kuliś

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »