Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-11, 18:58 Autor: Piotr Wójtowicz

Wichura na Opolszczyźnie: Dachy uszkodzone na ponad 250 budynkach

Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Drzewo spadło na wóz strażacki [fot.P.Wójtowicz]
Drzewo spadło na wóz strażacki [fot.P.Wójtowicz]
Drzewo spadło na wóz strażacki [OSP Zalesie Śl.]
Drzewo spadło na wóz strażacki [OSP Zalesie Śl.]
Wóz OSP Zalesie Słaskie [fot.P.Wójtowicz]
Wóz OSP Zalesie Słaskie [fot.P.Wójtowicz]
Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Przez Zalesie Śląskie przeszła wichura [fot.P.Wójtowicz]
Właściciel szklarni w Właścicielowi szklarni w Olszowej udało się ściągnąć folie z konstrukcji dzięki czemu uniknął dużych strat [fot.P.Wójtowicz]
Właściciel szklarni w Właścicielowi szklarni w Olszowej udało się ściągnąć folie z konstrukcji dzięki czemu uniknął dużych strat [fot.P.Wójtowicz]
Strażacy nadal usuwają skutki wichury, która przeszła minionej nocy przez region opolski. Interweniowali już prawie tysiąc razy. Bardzo dużo zdarzeń wystąpiło w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - 247.
Prawie 1000 interwencji opolskiej straży pożarnej w związku z wichurą, która przeszła przez województwo opolskie minionej nocy. Według wstępnych danych, wiatr zniszczył dachy na 177 budynkach mieszkalnych oraz na 78 budynkach gospodarczych. Przewrócone drzewa, bądź połamane konary zniszczyły 18 samochodów. Uszkodzonych było także 96 odcinków linii energetycznych oraz telekomunikacyjnych.

Opolscy strażacy informują, że w zdarzeniach 8 osób zostało rannych, w tym 3 strażaków OSP. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: opolskim, kędzierzyńsko-kozielskim, nyskim i krapkowickim. Pomoc poszkodowanym udzielało prawie 5 tysięcy strażaków.

W Zalesiu Śląskim strat doznało niemal co drugie gospodarstwo, a podczas jednej interwencji na wóz strażacki spadły drzewa. Trzech strażaków zostało poszkodowanych. Kabina samochodu nadaje się do wymiany. Mieszkańcy relacjonują, że wiało od pierwszej do trzeciej w nocy.

- Tragicznie. Dawno nie widzieliśmy czegoś takiego. No niestety, ale i tak jesteśmy szczęśliwi, że skończyło się tylko na zerwanej części poszycia dachowego - mówi jedna z mieszkanek, która zwróciła również uwagę na postawę miejscowych strażaków - Zasługują na szóstkę - oceniła.

Podczas interwencji w całym województwie osiem osób, w tym trzech strażaków OSP zostało poszkodowanych. Do niecodziennego zdarzenia doszło między Olszową a Zalesiem Śląskim, gdzie podczas akcji strażaków, na wóz przewróciły się dwa drzewa

Prezes OSP w Zalesiu Śląskim Ryszard Golly i jego zastępca Krzysztof Golly dodają, że 3 osoby zostały poszkodowane, w tym dwie ciężej.

-Strażacy jechali do motocyklisty, który uderzył w drzewo leżące DW nr 426 między Olszową a Zalesiem. Podczas ich interwencji, na stojący samochód przewróciło się kolejne drzewo przygniatając siedzących w kabinie strażaków. Jeden z nich miał poważne stłuczenia pleców, obaj zostali dzisiaj (11.03) wypisani ze szpitala, a jutro o dalszym ich leczeniu zdecydują lekarze - wyjaśnia Krzysztof Golly.

- Jesteśmy bez telefonów, linie są pozrywane, dzwonimy na gminę, ale nie ma odzewu -mówi mieszkanka centrum Zalesia Sląskiego. Podobne sygnały usłyszeliśmy w innych częściach wsi. Mieszkańcy, którzy naprawiali dachy zaznaczali, że od rana nie widzieli osób odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na ich terenie.

W sąsiedniej Olszowej wiatr przewrócił dwa drzewa w Parku Miniatur, nie uszkadzając miejscowej atrakcji. Szkód doznał właściciel tuneli foliowych. Jednak, jak podkreśla, straty mogły być o wiele większe, gdyby nie to, że gdy zaczęło silniej wiać, ściągnął folie z konstrukcji, dzięki czemu oprawa bratków nie została zniszczona.
Zalesie Sląskie

Wiadomości z regionu

2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu trwa zbiórka pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej 2020-02-16, godz. 10:42 30-lecie TSKN. Dziś obchody jubileuszu w Gogolinie - 16 lutego 1990 roku została oficjalnie zarejestrowana mniejszość niemiecka - przypomniała w rozmowie 'W cztery oczy' Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN odnosząc… » więcej 2020-02-16, godz. 10:10 Wypadek zakończony dachowaniem na DK 46. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały poszkodowane po zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej nr 46 Opole - Lubliniec w miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Do… » więcej 2020-02-16, godz. 09:30 Rondo jest tańsze, więc będzie remont szkolnych łazienek Dzięki oszczędnościom, które pojawiły się po rozstrzygnięciu przetargu na budowę ronda, gmina Ujazd znalazła pieniądze na bieżące remonty w dwóch szkołach podstawowych… » więcej 2020-02-16, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 08:00 Radio Opole na stokach Zieleńca. Wrócimy tam za tydzień Radio Opole po raz kolejny odwiedziło Zieleniec. Nasi dziennikarze poprowadzili w sobotę (15.02) audycje „Ze zdrowiem Ci do twarzy” i „Eko wyścig” prosto z Gór… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »