Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-04, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia

Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Opolszczyzna zyskała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w dziedzinach radiologii i diagnostyki obrazowej, rehabilitacji medycznej, endokrynologii, geriatrii oraz neurologii. Powołania wręczyła wicewojewoda Violetta Porowska.
- To bardzo ważne specjalności, a rola tych konsultantów nie jest łatwa. Jestem przekonana, że osoby, które zasiliły ponad 70-osobowe grono konsultantów wojewódzkich to najlepsi z najlepszych - mówi Violetta Porowska. - Mają dużą wiedzę merytoryczną, wielkie doświadczenie, ale też wielkie wyczucie relacji międzyludzkich, bo przecież to jest bardzo ważne, kiedy zarządza się swoimi kolegami. Czasami się podpowiada pewne rozwiązania optymalizacyjne, a czasem też zwraca uwagę na różnego rodzaju braki, niedociągnięcia, potrzeby zmian.

- Demograficznie jesteśmy bardzo obciążeni problemem geriatrycznym. Na naszym terenie jest bardzo mało lekarzy, którzy tą specjalnością się zajmują, z uwagi na to, że jest to po prostu bardzo trudne i dużo osób nie chce inwestować swojego czasu w kształcenie się na tym kierunku - dodaje dr n. med. Katarzyna Bojkowska-Otrębska, mianowana na konsultanta w dziedzinie geriatrii.

W dziedzinie endokrynologii konsultantem wojewódzkim ponownie została dr n. med. Elżbieta Łomna-Bogdanov. - Jednym z priorytetów jest klinika endokrynologii, która powstanie w związku z funkcjonowaniem wydziału lekarskiego. To będzie możliwość rozwoju naukowego dla młodych lekarzy - mówi. - Bardzo ważne jest to, żebyśmy jednak spróbowali ten dostęp pacjenta zwłaszcza pierwszorazowego skrócić do specjalisty, który go zdiagnozuje i uspokoi, że nic takiego się nie dzieje, że następna wizyta może być za rok.

- Jednym z największych wyzwań obecnie dla neurologii są braki kadrowe, co dotyczy głównie oddziałów szpitalnych, sama opieka czy proces diagnostyczny może być przez te niedobory zaburzony - dodaje dr hab. n. med. Beata Łabuz-Roszak - konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii.

Konsultantem w dziedzinie rehabilitacji medycznej został lek. med. Jan Wojciech Wierzchowiec. - Powszechność, wczesność, kompleksowość i ciągłość, to jest to, do czego dążymy, jeżeli tylko to osiągniemy, to zapewnimy radość pacjentom, powszechny dostęp do rehabilitacji, który napotyka cały czas na jakieś bariery.

- To, co kojarzy się pacjentom z radiologią i diagnostyką obrazową, to na pewno są niekończące się kolejki do badań wysokospecjalistycznych, czyli do rezonansu i do tomografii komputerowej. Na pewno jednym z takich najważniejszych problemów będzie to, byśmy się postarali te kolejki skrócić - dodaje dr n. med. Katarzyna Sznajder - konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

Konsultanci zostali powołanie na pięcioletnią kadencję.
Violetta Porowska, Katarzyna Bojkowska-Otrębska
Elżbieta Łomna-Bogdanov, Beata Łabuz-Roszak
Jan Wojciech Wierzchowiec, Katarzyna Sznajder

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »