Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-04, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia

Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Wicewojewoda powołała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia [fot. Katarzyna Doros]
Opolszczyzna zyskała pięciu nowych konsultantów wojewódzkich w dziedzinach radiologii i diagnostyki obrazowej, rehabilitacji medycznej, endokrynologii, geriatrii oraz neurologii. Powołania wręczyła wicewojewoda Violetta Porowska.
- To bardzo ważne specjalności, a rola tych konsultantów nie jest łatwa. Jestem przekonana, że osoby, które zasiliły ponad 70-osobowe grono konsultantów wojewódzkich to najlepsi z najlepszych - mówi Violetta Porowska. - Mają dużą wiedzę merytoryczną, wielkie doświadczenie, ale też wielkie wyczucie relacji międzyludzkich, bo przecież to jest bardzo ważne, kiedy zarządza się swoimi kolegami. Czasami się podpowiada pewne rozwiązania optymalizacyjne, a czasem też zwraca uwagę na różnego rodzaju braki, niedociągnięcia, potrzeby zmian.

- Demograficznie jesteśmy bardzo obciążeni problemem geriatrycznym. Na naszym terenie jest bardzo mało lekarzy, którzy tą specjalnością się zajmują, z uwagi na to, że jest to po prostu bardzo trudne i dużo osób nie chce inwestować swojego czasu w kształcenie się na tym kierunku - dodaje dr n. med. Katarzyna Bojkowska-Otrębska, mianowana na konsultanta w dziedzinie geriatrii.

W dziedzinie endokrynologii konsultantem wojewódzkim ponownie została dr n. med. Elżbieta Łomna-Bogdanov. - Jednym z priorytetów jest klinika endokrynologii, która powstanie w związku z funkcjonowaniem wydziału lekarskiego. To będzie możliwość rozwoju naukowego dla młodych lekarzy - mówi. - Bardzo ważne jest to, żebyśmy jednak spróbowali ten dostęp pacjenta zwłaszcza pierwszorazowego skrócić do specjalisty, który go zdiagnozuje i uspokoi, że nic takiego się nie dzieje, że następna wizyta może być za rok.

- Jednym z największych wyzwań obecnie dla neurologii są braki kadrowe, co dotyczy głównie oddziałów szpitalnych, sama opieka czy proces diagnostyczny może być przez te niedobory zaburzony - dodaje dr hab. n. med. Beata Łabuz-Roszak - konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii.

Konsultantem w dziedzinie rehabilitacji medycznej został lek. med. Jan Wojciech Wierzchowiec. - Powszechność, wczesność, kompleksowość i ciągłość, to jest to, do czego dążymy, jeżeli tylko to osiągniemy, to zapewnimy radość pacjentom, powszechny dostęp do rehabilitacji, który napotyka cały czas na jakieś bariery.

- To, co kojarzy się pacjentom z radiologią i diagnostyką obrazową, to na pewno są niekończące się kolejki do badań wysokospecjalistycznych, czyli do rezonansu i do tomografii komputerowej. Na pewno jednym z takich najważniejszych problemów będzie to, byśmy się postarali te kolejki skrócić - dodaje dr n. med. Katarzyna Sznajder - konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

Konsultanci zostali powołanie na pięcioletnią kadencję.
Violetta Porowska, Katarzyna Bojkowska-Otrębska
Elżbieta Łomna-Bogdanov, Beata Łabuz-Roszak
Jan Wojciech Wierzchowiec, Katarzyna Sznajder

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 09:00 Rozpoczęła się przebudowa ul. Ujazdowskiej i Brzezińskiej w Strzelcach Opolskich Mieszkańcy Mokrych Łanów i Brzeziny, dwóch sołectw Strzelec Opolskich, muszą się uzbroić w cierpliwość. Do jesieni, żeby dojechać do domów będą musieli przeci ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Tysiąc flag województwa opolskiego na święto województwa Samorząd regionu ma do rozdania mieszkańcom Opolszczyzny żółto-niebieskie barwy. Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku podkreśla, że w przestrzeni publicznej b ... » więcej 2019-04-25, godz. 08:06 Mieszkańcy powiatu nyskiego będą mogli własnoręcznie zasadzić las Leśnicy w powiecie nyskim zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko zabrać ze sobą pozyty ... » więcej 2019-04-25, godz. 07:00 Zmiana organizacji ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:13 Opole: kolejna manifestacja wsparcia dla nauczycieli Około 200 osób wyraziło dziś w Opolu poparcie dla strajkujących nauczycieli. Wychowawcy, pedagodzy i uczniowie przynieśli transparenty i wykrzykiwali hasła ch ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:15 Nowe toalety miejskie pojawiają się na ulicach Opola. Na razie będą dwie W Opolu montowane są nowoczesne toalety miejskie. Są w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. » więcej 2019-04-24, godz. 19:04 Interwencja TOZ w Lewinie Brzeskim. "Psy żyły w pospawanych klatkach, we własnych odchodach" [ZDJĘCIA] Inspektorzy opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w asyście policji i pracowników urzędu gminy odebrali 10 psów z pseudohodowli w Lewinie Brzeskim. Wś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »