Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-20, 20:45 Autor: Jacek Rudnik

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej. "Miałem prawo do zadawania pytań"

Prof. Paweł Frącz [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. Paweł Frącz [fot. Paula Hołubowicz]
- To nie jest kwestia konfliktu, a raczej pewnej sytuacji, w której zadaje się konkretne pytania, do czego, jako senator uczelni miałem prawo - mówi prof. Paweł Frącz. Zwolniony dyscyplinarnie z Politechniki Opolskiej naukowiec twierdzi, że atmosfera na uczelni jest napięta.
- Jak można nazwać konfliktem pytania na przykład o to, dlaczego pan rektor pobiera ryczałt za używanie samochodu do celów służbowych i jednocześnie ma samochód służbowy z kierowcą, to gdzie tu jest konflikt, to jest proste pytanie - zastanawiał się prof. Frącz, który był gościem Loży Radiowej.

Wśród powodów zwolnienia go z uczelni były m.in. niezasadne wyjazdy służbowe, upublicznianie niektórych dokumentów oraz wywieranie nacisku na audytora badającego sprawę wyjazdów służbowych. Sprawa zasadności zwolnienia Pawła Frącza z pracy jest przedmiotem postępowania w sądzie pracy, co w ocenie naukowca może potrwać około dwóch lat.

Czy w obecnych warunkach chciałby wrócić na uczelnię? - Chciałbym wrócić dlatego, że to jest moja Alma Mater, tam zrobiłem tytuł magistra, inżyniera, doktorat, obroniłem habilitację, również na radzie wydziału zrobiłem tytuł profesora tytularnego i to są ludzie, z którymi jestem bardzo związany.

W przyszłym roku odbędą się wybory na rektora politechniki. - Mam nadzieję, że pozbycie się mnie z uczelni nie ma z tym żadnego związku.

Z apelem o złagodzenie napięć na uczelni do byłego rektora Politechniki Opolskiej prof. Jerzego Skubisa zwrócił się na naszej antenie przed tygodniem (13.02) obecny rektor uczelni prof. Marek Tukiendorf.

Oświadczenie prof. Jerzego Skubisa dotyczące sytuacji na politechnice można znaleźć na naszej stronie w zakładce: Loży Radiowa.

Prokuratura Okręgowa w Opolu sprawdza, czy doszło do nieprawidłowości w związku ze staraniami o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt realizowany przez opolską uczelnię. Zawiadomienie w tej sprawie złożył obecny rektor prof. Marek Tukiendorf, a profesor Frącz przyznał, że jak dotąd nikt nie poprosił o dokumentację tego projektu.
Paweł Frącz 01
Paweł Frącz 02

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 07:00 Nielegalne składowisko beczek z chemikaliami w kurniku w Otmicach. Na miejscu strażacy, policja oraz WIOŚ [AKTUALIZACJ ... Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami może znajdować się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Teren zabezpieczono a wezwana ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:30 Buspas dla samochodów wiozących co najmniej cztery osoby. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się władze Nysy W centrum Nysy powstanie buspas z inteligentnym systemem monitorującym. Kamery wspierane przez sztuczną inteligencję, będą sprawdzać, czy z wydzielonych pasów ... » więcej 2019-03-21, godz. 20:00 Opolskie wodociągi stawiają na naukę poprzez zabawę. Bogaty program obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu Zwiedzanie laboratorium WIK, wodne warsztaty w hali maszyn i mnóstwo imprez kulturalnych - to oferta przygotowana dla mieszkańców Opola w ramach obchodów Świa ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:29 W europarlamencie chce walczyć o większe fundusze na cele społeczne Agnieszka Ścigaj z ugrupowania Kukiz'15 spotkała się z mieszkańcami Prudnika. Jej przyjazd miał związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz działalnoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:15 Uczniowie przyszli do szkoły w różnych skarpetkach. Przypominają, że są wśród nich dzieci z zespołem Downa Kolorowe skarpetki i koniecznie nie do pary - w taki sposób nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej numer 2 w Opolu przyszli dzisiaj (21.03) na zajęcia. W ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:30 Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku" Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zau ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:57 Dzień otwarty na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego Instytut Medycyny Uniwersytetu Opolskiego zaprosił licealistów zainteresowanych studiowaniem na kierunku lekarskim. W ramach Dnia Otwartego wykładowcy tłumacz ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:35 Bus "NowejPiątki" promujący rządowe inicjatywy prospołeczne odwiedza kolejne gminy Opolszczyzny Dzisiaj (21.03) szczegóły programu rządowego poznali mieszkańcy Chrząstowic, Ozimka i Turawy w powiecie opolskim. » więcej 2019-03-21, godz. 17:08 Opolska Wiosna Roberta Biedronia składa wnioski o ujawnienie wysokości zarobków opolskich urzędników Działacze opolskiej Wiosny włączają się w ogólnopolską akcję Roberta Biedronia pod hasłem 'Wiosenne porządki'. To pomysł ujawnienia wysokości zarobków opolski ... » więcej 2019-03-21, godz. 16:14 Składowisko chemikaliów w Otmicach w powiecie strzeleckim. Okryto je w nieużytkowanych kurnikach Kilkadziesiąt zbiorników z nieznaną substancją znaleziono w Otmicach w powiecie strzeleckim. Na miejscu pracuje 7 zastępów straży pożarnej z Kędzierzyna Koźla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »