Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-25, 13:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Wszyscy przeciw oszustom "na wnuczka". Statystyki są zatrważające

Program Świadomy i Bezpieczny Senior [fot.P.Wójtowicz]
Program Świadomy i Bezpieczny Senior [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski chce chronić seniorów przed oszustami. Pomóc ma w tym zaprezentowany Program Świadomy i Bezpieczny Senior.
Polega to na tym, że banki, instytucje społeczne czy szkoły mają ostrzegać starszych przed plagą oszustw na wnuczka. Ale na tym nie koniec. - Teraz pojawiły się kolejne metody na pracowników urzędu skarbowego, są też metody na policjanta - ostrzegała wicewojewoda Violetta Porowska.

Statystyki dotyczące takich kradzieży w naszym regionie są zatrważające. W ubiegłym roku metodą "na wnuczka" w 26 oszustwach wyłudzono około miliona złotych, odzyskano 100 tysięcy złotych.

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu Jarosław Kaleta tłumaczy, że dyrektorzy banków w regionie mają powołać koordynatorów, którzy będą pilotować sprawy oszustw seniorów. - W przypadku pojawienia się usiłowania wyłudzenia pieniędzy, automatycznie w danym mieście do koordynatora trafi sms z informacją o zagrożeniu, że starsze osoby mogą próbować zaciągnąć kredyt.

W takich przypadkach pracownicy powinni sprawdzić, czy kredyt nie jest zaciągany na rzecz oszustów.

Do akcji mają włączyć się także szkoły. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek wyjaśnił, że chce, aby poprzez wnuków dziadkowie dowiadywali się o zagrożeniach, jakie na nich czyhają. - Do udziału w tym programie będziemy zachęcać tuż po feriach - dodaje kurator.

W ramach programu zaplanowano przeprowadzenie szkoleń i spotkań edukacyjnych z osobami starszymi pod kątem oszustw na wnuczka, bezpieczeństwa w sieci, ale także dotyczących ruchu drogowego oraz działania w zakresie edukacji pośredników programu.

Podczas spotkania z dziennikarzami Komendant Wojewódzki Policji wyjaśnił, że na 26 oszustw i 43 usiłowania udało się schwytać 5 sprawców. Trudnością w wykryciu jest fakt, że przestępcy często działają za granicą. - Jednak należy zaznaczyć, że prowadzona od kilku lat profilaktyka w tym zakresie sprawiła, że dzisiaj na 10 przypadków jedno usiłowanie jest skuteczne, a jeszcze kilka lat temu było odwrotnie - powiedział komendant Jarosław Kaleta.
Violetta Porowska
Michał Siek
Jarosław Kaleta

Wiadomości z regionu

2020-07-14, godz. 20:00 Międzynarodowa ekipa paleontologów zjechała do Krasiejowa. Trwają coroczne wykopaliska. "Każde znalezisko jest bezcenn… Zęby i obojczyk metopozaura czy szczątki słodkowodnych rekinów sprzed 250 milionów lat, to tylko niektóre ze skamieniałości, jakie udało się do tej pory odnaleźć… » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Kluczborska interna będzie zawieszona w drugiej połowie lipca. Podczas remontu lekarze wezmą urlop Tymczasowo zawieszony zostanie Oddział Wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku od piątku (17.07). » więcej 2020-07-14, godz. 17:27 Uwaga kierowcy! Utrudnienie na drodze z Głuchołaz do Prudnika [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe na drodze krajowej nr 40 z Głuchołaz do Prudnika w pobliżu Charbielina. » więcej 2020-07-14, godz. 16:45 Mobilne łąki przykryją granit na placu Kopernika i opolskim rynku Opole planuje utworzyć na placu Kopernika i rynku mobilne łąki. Aby zazielenić centrum miasta, ratusz planuje zakupić 85 mobilnych donic, w których nasadzone zostaną… » więcej 2020-07-14, godz. 16:00 Kładka nad kanałem Ulgi w Opolu niemal gotowa, ale pojedziemy nią dopiero po wakacjach Kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Krapkowicką z wyspą Bolko w Opolu na ukończeniu. Most pomalowano w barwach biało-niebieskich, na przeprawie kładziona jest… » więcej 2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej 2020-07-14, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: wymieniają sieć ciepłowniczą i jednocześnie remontują drogę Remont ulicy Mościckiego na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z większych miejskich inwestycji realizowanych w tym roku. Po jej zakończeniu, większość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »