Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-15, 07:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Powinna być nobilitacja, a jest duży problem. Wieś Pilszcz ma "zabytkowe kłopoty"

Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Pozwolenia na remont dachu, wymianę okien, budowę domu, ustawienie silosu, czy nawet przycięcie gałęzi drzew. O to wszystko muszą do konserwatora zabytków specjalnie wnioskować mieszkańcy Pilszcza, wioski położonej w gminie Kietrz. Do tego nie mają pewności, czy pozwolenie w ogóle otrzymają, a cała procedura potrafi trwać latami.
Wszystko przez to, że Pilszcz od lat 60. znajduje się w rejestrze miejscowości zabytkowych województwa opolskiego i zgodnie z zasadami wszystkie inwestycje i prace tam prowadzone muszą uzyskać aprobatę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Funkcjonowanie w naszej wsi jest bardzo trudne, a nasza miejscowość się wyludnia - mówi Danuta Rudnicka, sołtys Pilszcza. - Osoby przychodzące z zewnątrz, ale również i nasi mieszkańcy rezygnują z inwestowania. W ciągu 2,3 lat z 750 osób, zostało niecałe 700. Tak naprawdę ostatnie przepisy spowodowały, że nie możemy gałęzi sami przyciąć bez zgody konserwatora. Na chwilę obecną mamy 30 pustostanów.

Mieszkańcy Pilszcza od kilku lat starają się o wykreślenie z listy zabytków, ale bez efektu. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego interweniował już w 2015 roku ówczesny burmistrz Kietrza Krzysztof Łobos. Po rozpatrzeniu sprawy przez opolski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa nie stwierdzono przesłanek do wykreślenia Pilszcza z rejestru zabytków. W raporcie uznano, że zachowane zostały wartości historyczne i przestrzenne miejscowości.

- Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - mówi Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Mógłby on uregulować te zagadnienia. W zakresie linii zabudowy, kształtu i gabarytu budynków, kształtu dachów i usytuowania. Bowiem ochroną konserwatorską, na układzie, ruralistycznym, obejmuje się historyczną dyspozycję przestrzenną.

Na Opolszczyźnie, obok Pilszcza, są jeszcze trzy miejscowości objęte ścisłą ochroną konserwatora zabytków. To Grobniki - również położone w powiecie głubczyckim, a także Jemielnica w powiecie strzeleckim oraz Ścinawa Nyska.
Danuta Rudnicka
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej 2020-07-14, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: wymieniają sieć ciepłowniczą i jednocześnie remontują drogę Remont ulicy Mościckiego na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z większych miejskich inwestycji realizowanych w tym roku. Po jej zakończeniu, większość… » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 W Ligocie Wołczyńskiej zderzyły się dwa busy. Jedna osoba ranna [AKTUALIZACJA] Na DK42 w Ligocie Wołczyńskiej po godzinie 09.00 doszło do zderzenia dwóch busów. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 nowe zakażenia w regionie i śmierć 87-letniej kobiety z powiatu opolskiego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 267 nowych zakażeniach koronawirusem, dwa z nich dotyczą województwa opolskiego. To oznacza, że dotąd w regionie zakaziło… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Poszukiwany wpadł w czasie kontroli drogowej Poszukiwany mężczyzna wpadł w ręce policjantów, gdy kierował samochodem, mimo sądowego zakazu. Oprócz tego mundurowi znaleźli przy nim amfetaminę. Teraz za stare… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Krapkowice: budowlańcy kończą przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą [ZDJĘCIA] Przebudowa nieczynnego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach Otmęcie jest już na ukończeniu. Pod koniec roku będą mogły nim przejechać samochody osobowe. Przygotowano… » więcej 2020-07-14, godz. 09:45 WYBORY 2020: "Opole było, jest i będzie bastionem opozycji". Tomasz Kostuś o wynikach wyborów prezydenckich - Opole i Opolszczyzna wcale nie są bastionem Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2020-07-14, godz. 09:00 Prudnik: starostwo miało problemy ze znalezieniem firmy zajmującej się holowaniem pojazdów Nie bez trudności prudnickie starostwo znalazło firmę, która będzie holować i przechowywać pojazdy usunięte z dróg tego powiatu. Dotyczy to takich zdarzeń, jak… » więcej 2020-07-14, godz. 07:30 Bez nieprawidłowości na opolskich koloniach i obozach. Liczba turnusów dwa razy mniejsza niż rok temu Bardzo spokojnie przebiegają do tej pory wakacyjne kolonie i obozy na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »