Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-15, 07:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Powinna być nobilitacja, a jest duży problem. Wieś Pilszcz ma "zabytkowe kłopoty"

Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Pozwolenia na remont dachu, wymianę okien, budowę domu, ustawienie silosu, czy nawet przycięcie gałęzi drzew. O to wszystko muszą do konserwatora zabytków specjalnie wnioskować mieszkańcy Pilszcza, wioski położonej w gminie Kietrz. Do tego nie mają pewności, czy pozwolenie w ogóle otrzymają, a cała procedura potrafi trwać latami.
Wszystko przez to, że Pilszcz od lat 60. znajduje się w rejestrze miejscowości zabytkowych województwa opolskiego i zgodnie z zasadami wszystkie inwestycje i prace tam prowadzone muszą uzyskać aprobatę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Funkcjonowanie w naszej wsi jest bardzo trudne, a nasza miejscowość się wyludnia - mówi Danuta Rudnicka, sołtys Pilszcza. - Osoby przychodzące z zewnątrz, ale również i nasi mieszkańcy rezygnują z inwestowania. W ciągu 2,3 lat z 750 osób, zostało niecałe 700. Tak naprawdę ostatnie przepisy spowodowały, że nie możemy gałęzi sami przyciąć bez zgody konserwatora. Na chwilę obecną mamy 30 pustostanów.

Mieszkańcy Pilszcza od kilku lat starają się o wykreślenie z listy zabytków, ale bez efektu. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego interweniował już w 2015 roku ówczesny burmistrz Kietrza Krzysztof Łobos. Po rozpatrzeniu sprawy przez opolski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa nie stwierdzono przesłanek do wykreślenia Pilszcza z rejestru zabytków. W raporcie uznano, że zachowane zostały wartości historyczne i przestrzenne miejscowości.

- Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - mówi Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Mógłby on uregulować te zagadnienia. W zakresie linii zabudowy, kształtu i gabarytu budynków, kształtu dachów i usytuowania. Bowiem ochroną konserwatorską, na układzie, ruralistycznym, obejmuje się historyczną dyspozycję przestrzenną.

Na Opolszczyźnie, obok Pilszcza, są jeszcze trzy miejscowości objęte ścisłą ochroną konserwatora zabytków. To Grobniki - również położone w powiecie głubczyckim, a także Jemielnica w powiecie strzeleckim oraz Ścinawa Nyska.
Danuta Rudnicka
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 13:00 Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę Policjant wracając z pracy do domu zatrzymał pijanego kierowcę. Doszło do tego w Kędzierzynie-Koźlu. Funkcjonariusz, na osiedlu Śródmieście, zwrócił uwagę na ... » więcej 2019-03-22, godz. 12:05 "Towarzyszy nam idea wspólnej walki o wolność". Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu W Opolu trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Opolscy radni i samorządowcy z Węgier uroczyście złożyli kwiaty przy Obelisku Rewolucji Węgierskiej ... » więcej 2019-03-22, godz. 11:47 W USK w Opolu będą edukować młodych pacjentów z cukrzycą Uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a profilaktyka w jej przypadku jest niezwykle trudna. Cukrzyca zbiera coraz większe żniwo, ... » więcej 2019-03-22, godz. 11:15 Trwa wyburzanie spalonego budynku socjalnego w Zdzieszowicach Ruszyło wyburzanie spalonego bloku socjalnego w Zdzieszowicach. Obiekt został całkowicie zniszczony w czasie pożaru, do którego doszło w listopadzie ubiegłego ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:40 Ogromne zainteresowanie Światowym Dniem Wody w Opolu Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wody. W Opolu główne atrakcje przewidziano na jutro, ale pierwsze imprezy odbędą już dzisiaj. To między innymi panel dyskusy ... » więcej 2019-03-22, godz. 09:48 Wypadek i zablokowana droga z Opola do Ozimka. W Opolu dźwig zahaczył o wiadukt [ZDJĘCIA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest droga krajowa nr 46 na trasie Opole-Ozimek. W miejscowości Lędziny doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Jak infor ... » więcej 2019-03-22, godz. 07:00 Nielegalne składowisko beczek z chemikaliami w kurniku w Otmicach. Na miejscu strażacy, policja oraz WIOŚ [AKTUALIZACJ ... Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami może znajdować się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Teren zabezpieczono a wezwana ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:30 Buspas dla samochodów wiozących co najmniej cztery osoby. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się władze Nysy W centrum Nysy powstanie buspas z inteligentnym systemem monitorującym. Kamery wspierane przez sztuczną inteligencję, będą sprawdzać, czy z wydzielonych pasów ... » więcej 2019-03-21, godz. 20:00 Opolskie wodociągi stawiają na naukę poprzez zabawę. Bogaty program obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu Zwiedzanie laboratorium WIK, wodne warsztaty w hali maszyn i mnóstwo imprez kulturalnych - to oferta przygotowana dla mieszkańców Opola w ramach obchodów Świa ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:29 W europarlamencie chce walczyć o większe fundusze na cele społeczne Agnieszka Ścigaj z ugrupowania Kukiz'15 spotkała się z mieszkańcami Prudnika. Jej przyjazd miał związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz działalnoś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »