Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-15, 07:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Powinna być nobilitacja, a jest duży problem. Wieś Pilszcz ma "zabytkowe kłopoty"

Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Mieszkańcy Pilszcza chcą wykreślenia miejscowości z rejestru zabytków [fot. Mariusz Chałupnik]
Pozwolenia na remont dachu, wymianę okien, budowę domu, ustawienie silosu, czy nawet przycięcie gałęzi drzew. O to wszystko muszą do konserwatora zabytków specjalnie wnioskować mieszkańcy Pilszcza, wioski położonej w gminie Kietrz. Do tego nie mają pewności, czy pozwolenie w ogóle otrzymają, a cała procedura potrafi trwać latami.
Wszystko przez to, że Pilszcz od lat 60. znajduje się w rejestrze miejscowości zabytkowych województwa opolskiego i zgodnie z zasadami wszystkie inwestycje i prace tam prowadzone muszą uzyskać aprobatę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Funkcjonowanie w naszej wsi jest bardzo trudne, a nasza miejscowość się wyludnia - mówi Danuta Rudnicka, sołtys Pilszcza. - Osoby przychodzące z zewnątrz, ale również i nasi mieszkańcy rezygnują z inwestowania. W ciągu 2,3 lat z 750 osób, zostało niecałe 700. Tak naprawdę ostatnie przepisy spowodowały, że nie możemy gałęzi sami przyciąć bez zgody konserwatora. Na chwilę obecną mamy 30 pustostanów.

Mieszkańcy Pilszcza od kilku lat starają się o wykreślenie z listy zabytków, ale bez efektu. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego interweniował już w 2015 roku ówczesny burmistrz Kietrza Krzysztof Łobos. Po rozpatrzeniu sprawy przez opolski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa nie stwierdzono przesłanek do wykreślenia Pilszcza z rejestru zabytków. W raporcie uznano, że zachowane zostały wartości historyczne i przestrzenne miejscowości.

- Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - mówi Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Mógłby on uregulować te zagadnienia. W zakresie linii zabudowy, kształtu i gabarytu budynków, kształtu dachów i usytuowania. Bowiem ochroną konserwatorską, na układzie, ruralistycznym, obejmuje się historyczną dyspozycję przestrzenną.

Na Opolszczyźnie, obok Pilszcza, są jeszcze trzy miejscowości objęte ścisłą ochroną konserwatora zabytków. To Grobniki - również położone w powiecie głubczyckim, a także Jemielnica w powiecie strzeleckim oraz Ścinawa Nyska.
Danuta Rudnicka
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej 2019-10-15, godz. 12:50 NFZ organizuje "Środę z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. Tym razem w przychodni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »