Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-14, 15:41 Autor: Agnieszka Stefaniak

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje, wczoraj został zaatakowany przez nożownika [KOMENTARZE]

Paweł Adamowicz [Źródło: flickr.com, European Committee of the Regions]
Paweł Adamowicz [Źródło: flickr.com, European Committee of the Regions]
Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz - poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Wczoraj prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika w trakcie gdańskiego finału WOŚP. Kondolencje rodzinie i najbliższym składają również mieszkańcy i włodarze naszego regionu.
Adrian Czubak, wojewoda opolski napisał na facebooku:

Wyrazy współczucia dla Rodziny oraz Przyjaciół Prezydenta Pawła Adamowicza.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...

Violetta Porowska, wicewojewoda opolska pisze:

Zabójstwo Pana Prezydenta Pawła Adamowicza to okropna tragedia i straszna zbrodnia. Wszyscy jesteśmy poruszeni, wszyscy czujemy, że nie ma zgody na takie akty terroru. W obliczu tak ogromnej tragedii pragnę złożyć najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w żalu Rodzinie. Pozostańmy w modlitwie za Jego duszę.

W wypowiedzi dla Radia Opole Violetta Porowska podkreśla, że jest to okropna tragedia, która poruszyła wszystkich.

- Jest to absolutnie przerażająca zbrodnia, myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że zgody w polskim społeczeństwie na tego typu akcje nie ma. Nie ma żadnego wyjaśnienia, żadnego usprawiedliwienia, żadnej taryfy ulgowej dla takich czynów. My wszyscy Polacy nie dajemy temu zgody - dodaje Porowska.

- Nie wiązałbym tego z polityką - komentuje Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości. - Po prostu bandzior. Trudno to komentować. Zawsze należy współczuć rodzinie i modlić się. W tym momencie za duszę ś.p. Pawła Adamowicza. Człowieka, który został zamordowany, można powiedzieć, bez przyczyny. Człowiek wpada, morduje. Takie morderstwa, to one budzą tylko protest - dodaje Duda.

- Jestem, tak jak wielu Polaków, pogrążony w smutku - mówi Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej. - Odszedł wielki samorządowiec. Niezwykle lubiany, popularny. Niezwykle zaangażowany społecznik, Paweł Adamowicz. Świeć Panie nad jego duszą. To wielka strata dla samorządu, dla klasy politycznej. Takich ludzi będzie nam brakować. Dzisiaj ważna jest modlitwa. Dzisiaj ważne jest to, żeby w tym szczególnym momencie być razem - uzupełnia Kostuś.

- Naprawdę trudno to komentować - dodaje Paweł Garbowski z Kukiz'15. - Stało się coś, co nie powinno się nigdy stać. W tym momencie powinniśmy być przede wszystkim z panem prezydentem, z jego rodziną. I jak przyjdzie czas, to musimy wyciągnąć z tego wnioski, a przede wszystkim konsekwencje, jak do tego w ogóle mogło dojść. Ja jestem wstrząśnięty tym zabójstwem, ale i również jestem wstrząśnięty tym co ludzie wypisują w internecie w swoich dziwnych komentarzach - mówi Grabowski.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola na swoim profilu pisze:

Granica między życiem a śmiercią jest bardzo krucha … jeszcze w piątek uczestniczyliśmy wspólnie w Warszawie w nagraniu programu dla telewizji Polsat. Wczoraj, ja w Opolu, prezydent Adamowicz w Gdańsku, dziękowaliśmy mieszkańcom za udział w największej akcji charytatywnej w świecie - w finale WOŚP. Nie dajmy zabić DOBRA!
Składam wyrazy współczucia najbliższej rodzinie i przyjaciołom oraz mieszkańcom Gdańska. Opolanie są z Wami. Jestem wstrząśnięty i poruszony.

- Nie ma dla tej zbrodni usprawiedliwienia. Pełniliśmy podobne funkcje, przecież wczoraj ofiarą ataku mogłem być równie ja - mówi Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Jest to bardzo smutne, tragiczne, mam nadzieję, że będzie przedmiotem takiej szerszej refleksji naszej, bo język nienawiści do różnych grup, o poglądach, językach, kolorze skóry, wywołuje często właśnie tego typu reakcje - dodaje Wiśniewski.

Jak informuje Katarzyna Oborska-Maciniak, rzecznik urzędu miasta Opola jutro w holu ratusza będzie wystawiona księga kondolencyjna.

- Szok i niedowierzanie, że podczas tak radosnej akcji zbierania środków na potrzebujących zdarzyło się coś, co wcześniej nie miało precedensu - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Ciężko powiedzieć cokolwiek. Możemy się dzisiaj zastanawiać nad systemem ochrony, możemy się zastanawiać dzisiaj, czy służby, policja, czy powinny być bliżej takich wydarzeń, powinni bardziej chronić osoby publiczne. Cóż to dzisiaj jest w obliczu tragedii. Łączymy się z rodziną, łączymy się z mieszkańcami Gdańska - dodaje Kubalańca.

Starosta Krapkowicki - Maciej Sonik na facebooku:

Brak słów, by wyrazić żal i smutek po śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany w zbrodniczym zamachu dokonanym wśród mieszkańców swojego miasta, w trakcie finału imprezy, która od 27 lat pomaga najbardziej potrzebującym. Nasze myśli są z rodziną, bliskimi Pana Prezydenta oraz z wszystkimi mieszkańcami Gdańska. Poleciłem opuszczenie flag do połowy przed starostwem i proszę kierowników wszystkich jednostek samorządowych o to samo. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! [*] A Orkiestra, którą tak bardzo wspierał, niech gra do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Antoni Duda
Paweł Grabowski
Tomasz Kostuś
Violetta Porowska
Zbigniew Kubalańca
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 19:15 Nyskie wodociągi nagrodziły dzieci i młodzież, które pochyliły się nad problemem braku dostępu do wody Ponad 120 prac autorstwa dzieci ze szkół podstawowych wpłynęło do nyskiej Akwy w ramach tegorocznej edycji konkursu 'Nie pozostawiajmy nikogo za sobą'. Dziś ( ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski opolskimi kandydatami do Parlamentu Europejskiego Minister edukacji narodowej Anna Zalewska z pierwszego miejsca powalczy o mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Prawo i Sprawied ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Strajk nauczycieli: Egzaminy na zakończenie gimnazjum i podstawówki odbędą się w terminie - zapewnia opolski kurator o ... - Zbieramy dane ze szkół, w których odbywa się referendum strajkowe i analizujemy sytuację - powiedział w Loży Radiowej Michał Siek, opolski kurator oświaty. ... » więcej 2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »