Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-14, 15:41 Autor: Agnieszka Stefaniak

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje, wczoraj został zaatakowany przez nożownika [KOMENTARZE]

Paweł Adamowicz [Źródło: flickr.com, European Committee of the Regions]
Paweł Adamowicz [Źródło: flickr.com, European Committee of the Regions]
Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz - poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Wczoraj prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika w trakcie gdańskiego finału WOŚP. Kondolencje rodzinie i najbliższym składają również mieszkańcy i włodarze naszego regionu.
Adrian Czubak, wojewoda opolski napisał na facebooku:

Wyrazy współczucia dla Rodziny oraz Przyjaciół Prezydenta Pawła Adamowicza.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...

Violetta Porowska, wicewojewoda opolska pisze:

Zabójstwo Pana Prezydenta Pawła Adamowicza to okropna tragedia i straszna zbrodnia. Wszyscy jesteśmy poruszeni, wszyscy czujemy, że nie ma zgody na takie akty terroru. W obliczu tak ogromnej tragedii pragnę złożyć najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w żalu Rodzinie. Pozostańmy w modlitwie za Jego duszę.

W wypowiedzi dla Radia Opole Violetta Porowska podkreśla, że jest to okropna tragedia, która poruszyła wszystkich.

- Jest to absolutnie przerażająca zbrodnia, myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że zgody w polskim społeczeństwie na tego typu akcje nie ma. Nie ma żadnego wyjaśnienia, żadnego usprawiedliwienia, żadnej taryfy ulgowej dla takich czynów. My wszyscy Polacy nie dajemy temu zgody - dodaje Porowska.

- Nie wiązałbym tego z polityką - komentuje Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości. - Po prostu bandzior. Trudno to komentować. Zawsze należy współczuć rodzinie i modlić się. W tym momencie za duszę ś.p. Pawła Adamowicza. Człowieka, który został zamordowany, można powiedzieć, bez przyczyny. Człowiek wpada, morduje. Takie morderstwa, to one budzą tylko protest - dodaje Duda.

- Jestem, tak jak wielu Polaków, pogrążony w smutku - mówi Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej. - Odszedł wielki samorządowiec. Niezwykle lubiany, popularny. Niezwykle zaangażowany społecznik, Paweł Adamowicz. Świeć Panie nad jego duszą. To wielka strata dla samorządu, dla klasy politycznej. Takich ludzi będzie nam brakować. Dzisiaj ważna jest modlitwa. Dzisiaj ważne jest to, żeby w tym szczególnym momencie być razem - uzupełnia Kostuś.

- Naprawdę trudno to komentować - dodaje Paweł Garbowski z Kukiz'15. - Stało się coś, co nie powinno się nigdy stać. W tym momencie powinniśmy być przede wszystkim z panem prezydentem, z jego rodziną. I jak przyjdzie czas, to musimy wyciągnąć z tego wnioski, a przede wszystkim konsekwencje, jak do tego w ogóle mogło dojść. Ja jestem wstrząśnięty tym zabójstwem, ale i również jestem wstrząśnięty tym co ludzie wypisują w internecie w swoich dziwnych komentarzach - mówi Grabowski.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola na swoim profilu pisze:

Granica między życiem a śmiercią jest bardzo krucha … jeszcze w piątek uczestniczyliśmy wspólnie w Warszawie w nagraniu programu dla telewizji Polsat. Wczoraj, ja w Opolu, prezydent Adamowicz w Gdańsku, dziękowaliśmy mieszkańcom za udział w największej akcji charytatywnej w świecie - w finale WOŚP. Nie dajmy zabić DOBRA!
Składam wyrazy współczucia najbliższej rodzinie i przyjaciołom oraz mieszkańcom Gdańska. Opolanie są z Wami. Jestem wstrząśnięty i poruszony.

- Nie ma dla tej zbrodni usprawiedliwienia. Pełniliśmy podobne funkcje, przecież wczoraj ofiarą ataku mogłem być równie ja - mówi Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Jest to bardzo smutne, tragiczne, mam nadzieję, że będzie przedmiotem takiej szerszej refleksji naszej, bo język nienawiści do różnych grup, o poglądach, językach, kolorze skóry, wywołuje często właśnie tego typu reakcje - dodaje Wiśniewski.

Jak informuje Katarzyna Oborska-Maciniak, rzecznik urzędu miasta Opola jutro w holu ratusza będzie wystawiona księga kondolencyjna.

- Szok i niedowierzanie, że podczas tak radosnej akcji zbierania środków na potrzebujących zdarzyło się coś, co wcześniej nie miało precedensu - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Ciężko powiedzieć cokolwiek. Możemy się dzisiaj zastanawiać nad systemem ochrony, możemy się zastanawiać dzisiaj, czy służby, policja, czy powinny być bliżej takich wydarzeń, powinni bardziej chronić osoby publiczne. Cóż to dzisiaj jest w obliczu tragedii. Łączymy się z rodziną, łączymy się z mieszkańcami Gdańska - dodaje Kubalańca.

Starosta Krapkowicki - Maciej Sonik na facebooku:

Brak słów, by wyrazić żal i smutek po śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany w zbrodniczym zamachu dokonanym wśród mieszkańców swojego miasta, w trakcie finału imprezy, która od 27 lat pomaga najbardziej potrzebującym. Nasze myśli są z rodziną, bliskimi Pana Prezydenta oraz z wszystkimi mieszkańcami Gdańska. Poleciłem opuszczenie flag do połowy przed starostwem i proszę kierowników wszystkich jednostek samorządowych o to samo. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! [*] A Orkiestra, którą tak bardzo wspierał, niech gra do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Antoni Duda
Paweł Grabowski
Tomasz Kostuś
Violetta Porowska
Zbigniew Kubalańca
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 07:43 Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne [AKTUALIZACJA] Według cząstkowych wyników wyborów do Sejmu, opublikowanych rano przez PKW, Prawo i Sprawiedliwość wygrywa, gromadząc 49,30% głosów przed Koalicją Obywatelską ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:28 Nocny pożar w domu w Komprachcicach Pożar domu w Komprachcicach przy ul. Krzyżowej. Strażacy otrzymali wezwanie kwadrans przed godziną 3.00. W budynku przebywała jedna osoba, którą trzeba było e ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:05 Wybory 2019. Danuta Jazłowiecka (nieoficjalnie) i Beniamin Godyla (już oficjalnie) w Senacie Znamy już nieoficjalne wyniki wyborów do Senatu w dwóch okręgach. W okręgu centralnym (Opole i powiat opolski) mandat zdobyła Danuta Jazłowiecka. W okręgu wsc ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:20 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:20 Lewica wraca do sejmu. Marcelina Zawisza: "Będziemy odważną opozycją" Po czterech latach przedstawiciele środowisk lewicowych wracają do polskiego parlamentu. Przypomnijmy, według sondażowych wyników wyborów KW Sojuszu Lewicy De ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:50 Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konf ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »