Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-03, 11:00 Autor: Justyna Maćkowiak

W poniedziałek rozpocznie pracę pełnomocnik władz regionu do spraw wielokulturowości. Nową funkcję obejmie Marek Witek

Marek Witek [fot. Barbara Więcek]
Marek Witek [fot. Barbara Więcek]
Lucjan Dzumla [fot. Barbara Więcek]
Lucjan Dzumla [fot. Barbara Więcek]
- Dziedzina wielokulturowości wymaga w naszym regionie pewnego wyróżnienia, małe województwo ma atut - ludzie lepiej się znają i powinni się lepiej dogadywać - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, który w poniedziałek (07.01) ma objąć funkcję pełnomocnika władz regionu do spraw wielokulturowości.
- Wielokulturowość to jest bardzo delikatna dziedzina. Okazywanie swojej odrębności mimo wszystko wymaga czasem pewnej odwagi. Chciałbym, żeby to się zmieniło. Uważam, że powoli to się zmienia. Ludzie nie podchodzą tak stereotypowo do wielu zagadnień, jak w czasach PRL.

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Markiem Witkiem będzie przygotowanie centrum dokumentacyjno-wystawienniczego, które ma dokumentować szeroko pojętą obecność Niemców w Polsce. - Bardzo szeroką obecność, która nie ogranicza się do ostatnich 30 lat, kiedy w sposób oficjalny na terenie Polski funkcjonuje Mniejszość Niemiecka. To centrum ma dać szeroką informację, jak ta obecność wyglądała na przestrzeni wieków.

Przy tworzeniu centrum ma też pomagać Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. - W aspekcie badania wielokulturowości Śląska jestem otwarty na bardzo szeroką współpracę - przyznał gość Radia Opole. Wśród potencjalnych partnerów są też m.in. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytet Opolski czy Instytut Śląski.

Nowa funkcja - pełnomocnik władz regionu do spraw wielokulturowości - powstaje na wniosek Mniejszości Niemieckiej.

Marek Witek jest byłym wiceburmistrzem Dobrodzienia, członkiem Mniejszości Niemieckiej i - jak samo o sobie mówi - rodowitym Ślązakiem z korzeniami niemieckimi i obywatelstwem polskim - co stanowi najlepszy przykład wpływu wielu kultur.

- Myślę, że takie stanowisko jest bardzo ważne i potrzebne w naszym regionie - powiedział w "Poglądach i osądach" Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Liczymy na szeroką współpracę - dodaje gość Radia Opole. - Z poziomu województwa, urzędu marszałkowskiego taka funkcja koordynująca może się bardzo przydać. Uważam, że powinniśmy pielęgnować wielokulturowość i wpierać wszystkie organizacje i ludzi, którzy mają potrzebę pielęgnowania swojej kultury. Nie widzę tutaj konkurencji, bardziej postrzegam powołanie pełnomocnika jako szansę dla nas na upowszechnienie naszego dorobku. Nie jest to pełnomocnik Mniejszości Niemieckiej, tylko różnych środowisk. Myślę, że te środowiska należy zbliżyć do siebie.
Marek Witek cz. 1
Marek Witek cz. 2
Lucjan Dzumla

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej 2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »