Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-03, 11:00 Autor: Justyna Maćkowiak

W poniedziałek rozpocznie pracę pełnomocnik władz regionu do spraw wielokulturowości. Nową funkcję obejmie Marek Witek

Marek Witek [fot. Barbara Więcek]
Marek Witek [fot. Barbara Więcek]
Lucjan Dzumla [fot. Barbara Więcek]
Lucjan Dzumla [fot. Barbara Więcek]
- Dziedzina wielokulturowości wymaga w naszym regionie pewnego wyróżnienia, małe województwo ma atut - ludzie lepiej się znają i powinni się lepiej dogadywać - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, który w poniedziałek (07.01) ma objąć funkcję pełnomocnika władz regionu do spraw wielokulturowości.
- Wielokulturowość to jest bardzo delikatna dziedzina. Okazywanie swojej odrębności mimo wszystko wymaga czasem pewnej odwagi. Chciałbym, żeby to się zmieniło. Uważam, że powoli to się zmienia. Ludzie nie podchodzą tak stereotypowo do wielu zagadnień, jak w czasach PRL.

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Markiem Witkiem będzie przygotowanie centrum dokumentacyjno-wystawienniczego, które ma dokumentować szeroko pojętą obecność Niemców w Polsce. - Bardzo szeroką obecność, która nie ogranicza się do ostatnich 30 lat, kiedy w sposób oficjalny na terenie Polski funkcjonuje Mniejszość Niemiecka. To centrum ma dać szeroką informację, jak ta obecność wyglądała na przestrzeni wieków.

Przy tworzeniu centrum ma też pomagać Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. - W aspekcie badania wielokulturowości Śląska jestem otwarty na bardzo szeroką współpracę - przyznał gość Radia Opole. Wśród potencjalnych partnerów są też m.in. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytet Opolski czy Instytut Śląski.

Nowa funkcja - pełnomocnik władz regionu do spraw wielokulturowości - powstaje na wniosek Mniejszości Niemieckiej.

Marek Witek jest byłym wiceburmistrzem Dobrodzienia, członkiem Mniejszości Niemieckiej i - jak samo o sobie mówi - rodowitym Ślązakiem z korzeniami niemieckimi i obywatelstwem polskim - co stanowi najlepszy przykład wpływu wielu kultur.

- Myślę, że takie stanowisko jest bardzo ważne i potrzebne w naszym regionie - powiedział w "Poglądach i osądach" Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Liczymy na szeroką współpracę - dodaje gość Radia Opole. - Z poziomu województwa, urzędu marszałkowskiego taka funkcja koordynująca może się bardzo przydać. Uważam, że powinniśmy pielęgnować wielokulturowość i wpierać wszystkie organizacje i ludzi, którzy mają potrzebę pielęgnowania swojej kultury. Nie widzę tutaj konkurencji, bardziej postrzegam powołanie pełnomocnika jako szansę dla nas na upowszechnienie naszego dorobku. Nie jest to pełnomocnik Mniejszości Niemieckiej, tylko różnych środowisk. Myślę, że te środowiska należy zbliżyć do siebie.
Marek Witek cz. 1
Marek Witek cz. 2
Lucjan Dzumla

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »