Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-02, 11:15 Autor: Magdalena Szybińska

Za nami wybory, przed nami kolejne. Wyborczy maraton był tematem porannych rozmów w Radiu Opole

Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Błażej Choroś [fot. Paula Hołubowicz]
Błażej Choroś [fot. Paula Hołubowicz]
Wybory do Parlamentu Europejskiego, wybory parlamentarne a także wyboru uzupełniające w kilku gminach naszego województwa czekają nas w roku 2019.
- Większość protestów wyborczych, po wyborach samorządowych, okazała się bezzasadna, ale jest też przypadek, w którym przychyliliśmy się do argumentacji autorów protestu - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Sprawa dotyczy okręgu nr 9 w Lasowicach Wielkich.

- Tam kilka okręgów było w jednym obwodzie. Do jednego okręgu trafiły karty także z innego. W związku z tym uznaliśmy, że mogło mieć to wpływ na wynik wyborów i dlatego zdecydowaliśmy się poprzeć ten protest. Sąd również stanął na takim stanowisku. Mamy orzeczenie prawomocne i mamy już zarządzenie Wojewody Opolskiego o przeprowadzeniu wyborów ponownych, które odbędą się 10 lutego - tłumaczy Tkacz.

20 stycznia natomiast odbędą się wybory uzupełniające do rady gminy Turawa w dwóch okręgach wyborczych. W jednym z okręgów ze startu wycofała się jedyna kandydatka, a w drugim przypadku wójt gminy Turawa został jednocześnie radnym i zrezygnował z mandatu zwalniając to miejsce.

- Dodatkowo mamy dwie rezygnacje w gminie Głogówek i jedną rezygnację, i jedną śmierć radnego, więc też podwójne wybory, przy czym nie w jednym terminie - 10 lutego a kolejne w marcu. I w marcu będą też "świeżo zarządzone" wybory do rady miejskiej w Kietrzu. Łącznie już 5 akcji w pierwszym kwartale.

Rafał Tkacz potwierdził też na naszej antenie, że wybory do Europarlamentu odbędą się 26 maja. Najpierw będzie się odbywać rejestracja komitetów wyborczych w PKW, a będzie można wystawić kandydatów w 13 okręgach.

Zbliżające się wybory do Europarlamentu były tematem "Poglądów i osądów".

- Opolszczyzna jest w okręgu nr 12 razem z województwem dolnośląskim. Na razie nie wiadomo, ile mandatów zostanie mu przyporządkowanych, a co za tym idzie nie ma pewności, że region będzie miał w Brukseli szeroką reprezentację - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego.

- Trudno sobie wyobrazić, że takich polityków pochodzących z Opolszczyzny będzie wybranych więcej niż jeden. Faktycznie Dolny Śląsk tutaj dominuje. To oczywiście zależy od kilku czynników, bo jeżeli się okaże, że te największe partie wystawią w okręgu dolnośląsko-opolskim kandydatów opolskich na wysokich miejscach, to łatwo sobie wyobrazić, że wtedy możemy mieć tych posłów więcej. Ale pragmatyka funkcjonowania partii politycznych też jest taka, że ci z większych okręgów raczej w tej - powiedzmy - piątce premiowanych miejsc mają większy udział.

Obecnie opolskimi europarlamentarzystami są Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej.

Parlament Europejski zajmuje się stanowieniem prawa Unii Europejskiej. Posłowie są wybierani w wyborach bezpośrednich co 5 lat Ostatnie wybory odbyły się w maju 2014 r.W drugiej połowie sierpnia natomiast zostaną zarządzone wybory parlamentarne. Na Opolszczyznę przypadnie w nich najprawdopodobniej 12 mandatów.
Rafał Tkacz 1
Rafał Tkacz 2
Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Sprawne światła zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'. Opolska policja przypomina, że posiadanie sprawnych świateł w samochodzie wpływa na bezp ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Nowe fakty ws. zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. MOPS otrzymywał anonimy już w 2017 roku Opieka społeczna dostała anonimowy donos o tym, że Aleksandra J. może być w ciąży, jeszcze 2 lata przed makabrycznym odkryciem martwych noworodków. To wynika ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Głuchołazy: Policja ustali, czy wyginiecie pszczół było umyślnym działaniem człowieka 20 rodzin pszczelich najprawdopodobniej wytruto przy ul. Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach. Pszczelarze wykluczyli, aby przyczyną tego były rolnicze oprys ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 W Otmuchowie działa OSA. "Strefa będzie służyć wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Otmuchowa zyskali kolejne miejsce, w którym mogą bezpłatnie zadbać o kondycje fizyczną. Otwarta Strefa Aktywności pojawiła się na placu obok przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »