Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-02, 11:15 Autor: Magdalena Szybińska

Za nami wybory, przed nami kolejne. Wyborczy maraton był tematem porannych rozmów w Radiu Opole

Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Błażej Choroś [fot. Paula Hołubowicz]
Błażej Choroś [fot. Paula Hołubowicz]
Wybory do Parlamentu Europejskiego, wybory parlamentarne a także wyboru uzupełniające w kilku gminach naszego województwa czekają nas w roku 2019.
- Większość protestów wyborczych, po wyborach samorządowych, okazała się bezzasadna, ale jest też przypadek, w którym przychyliliśmy się do argumentacji autorów protestu - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Sprawa dotyczy okręgu nr 9 w Lasowicach Wielkich.

- Tam kilka okręgów było w jednym obwodzie. Do jednego okręgu trafiły karty także z innego. W związku z tym uznaliśmy, że mogło mieć to wpływ na wynik wyborów i dlatego zdecydowaliśmy się poprzeć ten protest. Sąd również stanął na takim stanowisku. Mamy orzeczenie prawomocne i mamy już zarządzenie Wojewody Opolskiego o przeprowadzeniu wyborów ponownych, które odbędą się 10 lutego - tłumaczy Tkacz.

20 stycznia natomiast odbędą się wybory uzupełniające do rady gminy Turawa w dwóch okręgach wyborczych. W jednym z okręgów ze startu wycofała się jedyna kandydatka, a w drugim przypadku wójt gminy Turawa został jednocześnie radnym i zrezygnował z mandatu zwalniając to miejsce.

- Dodatkowo mamy dwie rezygnacje w gminie Głogówek i jedną rezygnację, i jedną śmierć radnego, więc też podwójne wybory, przy czym nie w jednym terminie - 10 lutego a kolejne w marcu. I w marcu będą też "świeżo zarządzone" wybory do rady miejskiej w Kietrzu. Łącznie już 5 akcji w pierwszym kwartale.

Rafał Tkacz potwierdził też na naszej antenie, że wybory do Europarlamentu odbędą się 26 maja. Najpierw będzie się odbywać rejestracja komitetów wyborczych w PKW, a będzie można wystawić kandydatów w 13 okręgach.

Zbliżające się wybory do Europarlamentu były tematem "Poglądów i osądów".

- Opolszczyzna jest w okręgu nr 12 razem z województwem dolnośląskim. Na razie nie wiadomo, ile mandatów zostanie mu przyporządkowanych, a co za tym idzie nie ma pewności, że region będzie miał w Brukseli szeroką reprezentację - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego.

- Trudno sobie wyobrazić, że takich polityków pochodzących z Opolszczyzny będzie wybranych więcej niż jeden. Faktycznie Dolny Śląsk tutaj dominuje. To oczywiście zależy od kilku czynników, bo jeżeli się okaże, że te największe partie wystawią w okręgu dolnośląsko-opolskim kandydatów opolskich na wysokich miejscach, to łatwo sobie wyobrazić, że wtedy możemy mieć tych posłów więcej. Ale pragmatyka funkcjonowania partii politycznych też jest taka, że ci z większych okręgów raczej w tej - powiedzmy - piątce premiowanych miejsc mają większy udział.

Obecnie opolskimi europarlamentarzystami są Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej.

Parlament Europejski zajmuje się stanowieniem prawa Unii Europejskiej. Posłowie są wybierani w wyborach bezpośrednich co 5 lat Ostatnie wybory odbyły się w maju 2014 r.W drugiej połowie sierpnia natomiast zostaną zarządzone wybory parlamentarne. Na Opolszczyznę przypadnie w nich najprawdopodobniej 12 mandatów.
Rafał Tkacz 1
Rafał Tkacz 2
Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2020-02-18, godz. 11:15 Ponad pół kilo "towaru" znaleźli policjanci w domu 45-letniego mieszkańca Głogówka Ponad pół kilograma amfetaminy i marihuany miał w mieszkaniu 45-latek, zatrzymany przez kryminalnych z Głogówka. Mężczyzna usłyszał już zarzut posiadania znacznej… » więcej 2020-02-18, godz. 10:27 Ogólnopolska strategia i regionalna współpraca - to proponuje marszałek Roman Kolek ws. ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie ubiegłego roku orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy. O niezbędnych… » więcej 2020-02-18, godz. 10:00 Namysłów nie chce płacić prawie 7-milionowej kary za nieprawidłowości przy wycince drzew. Miasto odwołało się od kary nałożonej… Urząd Miejski w Namysłowie odwołał się od prawie 7-milionowej kary nałożonej przez tamtejsze starostwo. Decyzja ma związek z nieprawidłowościami przy wycince ponad… » więcej 2020-02-18, godz. 09:30 "Można mu było zaufać jak lekarzowi". Marka Świercza wspomina redakcyjny kolega z NTO 'Miał swoiste poczucie humoru. Zawsze dobrze zorientowany w świecie i bardzo sprawny w pracy'. Tak Marka Świercza wspomina Bogusław Mrukot z Nowej Trybuny Opo… » więcej 2020-02-18, godz. 07:30 Kolejni politycy wspominają Marka Świercza. "On powinien być wzorem dla młodych dziennikarzy" 'Dziennikarzy pokroju Marka Świercza jest coraz mniej'. Tak Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej i wiceprezes Porozumienia, wspomina zmarłego w czwartek… » więcej 2020-02-17, godz. 20:30 Ozimek ma nowego sternika. Mirosław Wieszołek został zaprzysiężony na stanowisko burmistrza Mirosław Wieszołek oficjalnie przejął urząd burmistrza Ozimka. Zaprzysiężenie odbyło się podczas uroczystej sesji rady gminy. » więcej 2020-02-17, godz. 19:00 Głogówek: problemy związane z oczyszczalnią ścieków groziły katastrofą ekologiczną Zagrożeniem dla środowiska naturalnego stała się oczyszczalnia ścieków w Głogówku. Dlatego zdecydowano o jej modernizacji. Oczyszczone ścieki z tej instalacji… » więcej 2020-02-17, godz. 18:30 Policja szuka właściciela, który porzucił głodzonego psa. Pysk i łapy miał związane taśmą klejącą Porzucony pies z łapami związanymi taśmą klejącą i wystającymi żebrami został znaleziony przy drodze w kierunku Bogacicy w powiecie kluczborskim. Na zagłodzonego… » więcej 2020-02-17, godz. 18:00 "To nie tylko wspaniały dziennikarz, ale i dobry człowiek". Tak Janusz Sanocki wspomina Marka Świercza - Marka Świercza znałem od lat 90. i zawsze uważałem go za niebywale rzetelnego, odważnego i uczciwego dziennikarza - tak zmarłego w czwartek (13.02) redaktora… » więcej 2020-02-17, godz. 16:45 Rajmund Miller krytykuje głosowanie nad budżetem państwa. Wylicza odrzucone poprawki Koalicja Obywatelska zgłaszała poprawki do budżetu, Prawo i Sprawiedliwość odrzucało je. Na konferencji prasowej mówił o tym Rajmund Miller, opolski poseł Platformy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »