Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-02, 11:15 Autor: Magdalena Szybińska

Za nami wybory, przed nami kolejne. Wyborczy maraton był tematem porannych rozmów w Radiu Opole

Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Błażej Choroś [fot. Paula Hołubowicz]
Błażej Choroś [fot. Paula Hołubowicz]
Wybory do Parlamentu Europejskiego, wybory parlamentarne a także wyboru uzupełniające w kilku gminach naszego województwa czekają nas w roku 2019.
- Większość protestów wyborczych, po wyborach samorządowych, okazała się bezzasadna, ale jest też przypadek, w którym przychyliliśmy się do argumentacji autorów protestu - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Sprawa dotyczy okręgu nr 9 w Lasowicach Wielkich.

- Tam kilka okręgów było w jednym obwodzie. Do jednego okręgu trafiły karty także z innego. W związku z tym uznaliśmy, że mogło mieć to wpływ na wynik wyborów i dlatego zdecydowaliśmy się poprzeć ten protest. Sąd również stanął na takim stanowisku. Mamy orzeczenie prawomocne i mamy już zarządzenie Wojewody Opolskiego o przeprowadzeniu wyborów ponownych, które odbędą się 10 lutego - tłumaczy Tkacz.

20 stycznia natomiast odbędą się wybory uzupełniające do rady gminy Turawa w dwóch okręgach wyborczych. W jednym z okręgów ze startu wycofała się jedyna kandydatka, a w drugim przypadku wójt gminy Turawa został jednocześnie radnym i zrezygnował z mandatu zwalniając to miejsce.

- Dodatkowo mamy dwie rezygnacje w gminie Głogówek i jedną rezygnację, i jedną śmierć radnego, więc też podwójne wybory, przy czym nie w jednym terminie - 10 lutego a kolejne w marcu. I w marcu będą też "świeżo zarządzone" wybory do rady miejskiej w Kietrzu. Łącznie już 5 akcji w pierwszym kwartale.

Rafał Tkacz potwierdził też na naszej antenie, że wybory do Europarlamentu odbędą się 26 maja. Najpierw będzie się odbywać rejestracja komitetów wyborczych w PKW, a będzie można wystawić kandydatów w 13 okręgach.

Zbliżające się wybory do Europarlamentu były tematem "Poglądów i osądów".

- Opolszczyzna jest w okręgu nr 12 razem z województwem dolnośląskim. Na razie nie wiadomo, ile mandatów zostanie mu przyporządkowanych, a co za tym idzie nie ma pewności, że region będzie miał w Brukseli szeroką reprezentację - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego.

- Trudno sobie wyobrazić, że takich polityków pochodzących z Opolszczyzny będzie wybranych więcej niż jeden. Faktycznie Dolny Śląsk tutaj dominuje. To oczywiście zależy od kilku czynników, bo jeżeli się okaże, że te największe partie wystawią w okręgu dolnośląsko-opolskim kandydatów opolskich na wysokich miejscach, to łatwo sobie wyobrazić, że wtedy możemy mieć tych posłów więcej. Ale pragmatyka funkcjonowania partii politycznych też jest taka, że ci z większych okręgów raczej w tej - powiedzmy - piątce premiowanych miejsc mają większy udział.

Obecnie opolskimi europarlamentarzystami są Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej.

Parlament Europejski zajmuje się stanowieniem prawa Unii Europejskiej. Posłowie są wybierani w wyborach bezpośrednich co 5 lat Ostatnie wybory odbyły się w maju 2014 r.W drugiej połowie sierpnia natomiast zostaną zarządzone wybory parlamentarne. Na Opolszczyznę przypadnie w nich najprawdopodobniej 12 mandatów.
Rafał Tkacz 1
Rafał Tkacz 2
Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2019-03-19, godz. 16:15 Ruszają prace przy budowie ścieżki rowerowej na wale kolejowym w Reńskiej Wsi Od trzech lat gminy Polska Cerekiew, Cisek i Reńska Wieś próbują wybudować ścieżkę rowerową na wale po dawnej linii kolejowej. Dwa pierwsze samorządy swoje od ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:15 Opolska prokuratura nadzoruje śledztwo w sprawie firmy, która miała oszukać rolników. Spółka ogłosiła upadłość Rolnicy płacili za sztuczne nawozy, ale towaru mieli nie zobaczyć. Do Prokuratury Rejonowej w Opolu spływają zawiadomienia od pokrzywdzonych przez firmę ze st ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:45 Ścieki z Otmuchowa w Jeziorze Nyskim. WIOŚ: to zaniedbania przy pracach budowlanych Tak wykazała kontrola gospodarki ściekowej gminy Otmuchów przeprowadzona przez WIOŚ. Jak tłumaczył Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:00 Zamknięcie ul. Przyjaźni w Kędzierzynie-Koźlu. Utrudnienia potrwają 3 tygodnie Przez trzy tygodnie kierowcy w Kędzierzynie-Koźlu będą musieli pamiętać o dodatkowych utrudnieniach w ciągu drogi krajowej numer 40. Na ulicy Przyjaźni trwa b ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:00 Budżet obywatelski Kędzierzyna-Koźla. Głosowanie do końca marca Ponad 1,7 mln złotych przeznaczono w tym roku na realizację zadań budżetu obywatelskiego Kędzierzyna-Koźle. Każde osiedle będzie realizowało przynajmniej jedn ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:45 Wezwał policjantów do domu, ci znaleźli u niego dopalacze 25-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wezwał policję z powodu awantury, jaką zrobił mu ojciec. W czasie interwencji mundurowi znaleźli w mieszkaniu sporą ilo ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:05 Wyłudzały pieniądze na symulowaną ciążę. Odpowiedzą też za przygotowanie do handlu ludźmi. Akcja opolskich cyberkrymin ... Przygotowanie do handlu ludźmi, nielegalna adopcja, oszustwo oraz wyłudzanie pieniędzy to zarzuty z którymi muszą liczyć się dwie mieszkanki powiatu nyskiego ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:00 350 milionów złotych dla szpitali powiatowych. "Ten wzrost naprawdę będzie znaczący" Szpitale otrzymają więcej pieniędzy na leczenie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wzrost wyceny świadczeń w internie i chirurgii. Przeznaczono n ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:00 MDK w Kluczborku do likwidacji? "Uprzedzałem, że działania naprawcze będą bolesne" Likwidacja 40 miejsc pracy w powiecie i zamknięcie domu kultury - to pokłosie audytu, który prowadzi w powiatowych placówkach w Kluczborku Regionalna Izba Obr ... » więcej 2019-03-19, godz. 10:11 Ginekologia, ale bez porodówki w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku Prawdopodobnie 1 kwietnia ruszy tylko oddział ginekologiczny szpitala powiatowego w Kluczborku. Starosta Mirosław Birecki zaznacza, że prowadzenie oddziału po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »