Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-18, 16:05 Autor: Kacper Śnigórski

Kolejny protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj sąd przy pl. Daszyńskiego

Kolejny protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj sąd przy pl. Daszyńskiego [fot. Kacper Śnigórski]
Kolejny protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj sąd przy pl. Daszyńskiego [fot. Kacper Śnigórski]
Kolejny protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj sąd przy pl. Daszyńskiego [fot. Kacper Śnigórski]
Kolejny protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj sąd przy pl. Daszyńskiego [fot. Kacper Śnigórski]
Pracownicy sądu okręgowego przy pl. Daszyńskiego protestują i żądają podwyżek. Wczoraj podobny protest odbył się przed budynkiem sądu przy ul. Plebiscytowej. Dzisiaj w samo południe protestowało blisko 70 pracowników: protokolantów, asystentów sędziów i sekretarzy sądowych. Podobnie jak wczoraj wsparli ich sędziowie.
- Płace od wielu lat się nie zmieniły, a dzisiaj są wręcz głodowe - mówi sędzia Anna Korwin-Piotrowska. - Od lat sędziowie domagają się godnych zarobków dla urzędników sądowych. Od nich w bardzo dużym stopniu zależy sprawność i prawidłowość wykonywanych czynności przez sąd. 2000 złotych netto w najlepszym razie dla urzędnika sądowego, któremu nie wolno gdzie indziej pracować bez zgody pracodawcy, to jest płaca, za którą godnie nie da się żyć - dodaje sędzia Korwin-Piotrowska.

- Ciąży na nas bardzo duża odpowiedzialność, a płaca z pewnością nie jest adekwatna - mówi jeden z sekretarzy sądowych.

- Wysyłamy pisma do stron, informujemy o wszystkich terminach, informujemy o statusie sprawy, przygotowujemy projekty mniej skomplikowanych orzeczeń. Doręczamy klauzule wykonalności, dzięki którym ludzie mogą dochodzić swoich roszczeń u komorników. Każda nasza pomyłka wiąże się z tym, że ktoś cierpi. Dlatego musimy bardzo starannie wykonywać naszą pracę - dodaje jedna z pracownic opolskiego sądu.

Jak na razie protesty nie wpływają znacząco na funkcjonowanie sądów. Pracownicy protestują przez kwadrans w ramach swojej przerwy od pracy.
Anna Korwin-Piotrowska
Sekretarz sądowy

Wiadomości z regionu

2020-01-22, godz. 09:30 Jest wyrok dla 53-latka, który nagrywał urzędniczkę korzystającą z toalety Podglądacz, który nagrywał urzędniczki korzystające z toalety, został skazany przez sąd w Strzelcach Opolskich. Wyrok zapadł w związku ze zdarzeniem, które miało… » więcej 2020-01-22, godz. 09:00 Uważajmy na drogach. IMGW ostrzega przed marznącym deszczem Uwaga kierowcy, będzie ślisko na drogach. W regionie mogą dziś (22.01) wystąpić marznące opady deszczu. » więcej 2020-01-22, godz. 09:00 Czy strefa płatnego parkowania upłynni ruch wokół rynku w Kluczborku? Za postój zapłacimy od 3 lutego Niecałe dwa tygodnie pozostają do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. Mowa o pozostawianiu samochodu na rynku oraz przy ulicy… » więcej 2020-01-22, godz. 08:00 2019 był rekordowym dla Opola pod względem inwestycji W ubiegłym roku w Opolu zainwestowano około 200 mln złotych. Na tę liczbę składają się inwestycje kilku firm europejskich. Wiceprezydent Opola Maciej Wujec tłumaczy… » więcej 2020-01-21, godz. 21:15 Fuzja jednostek w Opolu: doskonalenie nauczycieli wspólnie z poradnią dla dzieci. Pracownicy wskazują, że to nie jest remedium… Miasto planuje połączyć Miejską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Władze tłumaczą, że coraz więcej dzieci potrzebuje… » więcej 2020-01-21, godz. 20:00 Spółdzielnia kontra wójt. Spór o możliwość eksploatacji terenów w Tarnowie Opolskim Z jednej strony ekspertyzy, nakłady finansowe i lata przygotowań, z drugiej - argumenty o ochronie środowiska. Spółdzielnia Pracy Surowców Mineralnych w Opolu… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 Centrum Informacyjno-Edukacyjne "Senior w Opolu" obchodzi 3. urodziny. "Dla nas to drugi dom" 3. urodziny świętuje Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu'. To miejsce, gdzie seniorzy nie tylko uzyskują wsparcie, ale mają szansę na samorealizację… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 "Bierze pan udział w tajnej akcji CBŚP". Nowa metoda oszukiwania seniorów Nieświadomi seniorzy, jako kurierzy wyłudzonych pieniędzy - to nowa metoda oszustów. W taki sposób 14 stycznia został oszukany 77-letni mieszkaniec Opola. Oszuści… » więcej 2020-01-21, godz. 16:15 To będzie wyborczy rok na Uniwersytecie Opolskim Uniwersytet Opolski wybierze w tym roku nowe władze. Uczelnia opublikowała kalendarz wyborczy. » więcej 2020-01-21, godz. 13:34 Kompletnie pijany i bez uprawnień wsiadł za kierownicę. Wypadł z drogi i uciekł z miejsca wypadku 3 promile alkoholu miał w organizmie 23-letni kierowca, który spowodował wypadek na rogatkach miejscowości Polska Cerekiew. Kierując samochodem daewoo matiz najpierw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »