Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-11, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty

[zdj. Jan Poniatyszyn, archiwum]
[zdj. Jan Poniatyszyn, archiwum]
Urząd Miejski w Prudniku. Spotkanie samorządowców z Prudnika i Krnova [zdj. Jan Poniatyszyn]
Urząd Miejski w Prudniku. Spotkanie samorządowców z Prudnika i Krnova [zdj. Jan Poniatyszyn]
Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowadzona będzie współpraca Prudnika z czeskim Krnovem. Po niedawnych wyborach w obu tych miastach zmienili się burmistrzowie. Władzę przejęła młoda generacja samorządowców, którzy spotkali się w Prudniku.
- Umowa partnerska między naszymi miastami została podpisana w 2002 roku – przypomina Tomáš Hradil, radny i zarazem starosta Krnova. – Chcemy tę współpracę nawiązać z nowym burmistrzem. Prudnik jest miastem wielkości Krnova i rozwiązujemy podobne problemy. Czyli ta współpraca może korzystnie na to wpłynąć. Byliśmy cztery lata w opozycji i teraz jesteśmy u władzy. Z naszym partnerem, partią ANO 2011 chcemy spowodować, aby nasze miasto było bardziej otwarte na ludzi.

- Burmistrz Krnova został zaprzysiężony dzień wcześniej niż ja - mówił Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. – Nowa energia, nowe pomysły i nawiązaliśmy bardzo szybko nić porozumienia. Ta współpraca na pewno będzie się rozwijała i również bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Kontakty Prudnika z czeskim sąsiadem najlepiej rozwinęły się w dziedzinie kultury. Przykładem tego są wspólnie organizowane liczne imprezy takie, jak koncerty, wystawy i warsztaty. Niedawno dziesięciolecie współpracy świętował Prudnicki Ośrodek Kultury z jego odpowiednikiem w Krnovie.
Tomáš Hradil
Grzegorz Zawiślak

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »