Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-08, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: na przedświątecznym jarmarku dominuje rękodzieło

Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu w Prudniku towarzyszą też występy wykonawców regionalnych z Polski i Czech [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu w Prudniku towarzyszą też występy wykonawców regionalnych z Polski i Czech [zdj. Jan Poniatyszyn]
Stoisko jarmarkowe Mariusza Marszałka z Jarnołtowa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Stoisko jarmarkowe Mariusza Marszałka z Jarnołtowa [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
50 wystawców z południa kraju uczestniczy w trzecim Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbywa się w Prudniku. Większość z nich prezentuje wyroby rękodzielnicze. Dominują ozdoby świąteczne. Trzydniowa impreza rozpoczęła się na miejscowym rynku wczoraj i cieszy się sporym zainteresowaniem odwiedzających stoiska.
- Obserwuję odwrót klientów od tandetnych wyrobów z Azji - mówi Mariusz Marszałek z Jarnołtowa. - Prezentuję drewniane elementy zdobnicze związane z nadchodzącymi świętami, czyli renifery, choinki, aniołki. To jest ręczna robota. Ludzie powoli zaczynają się przekonywać do naturalnych rzeczy z drewna. Już nie plastik, ale natura.

- Pokazuję kroszonki wykonane różną techniką – opowiada o swoim stoisku Edeltrauda Fornol z Kątów Opolskich. - Są kolorowe, przezroczyste, złote i też brokatowe. To są ręcznie zdobione ozdoby choinkowe.

- Przyjechałam z Milicza – przedstawia się Gabriela Mieszkalska. - Wystawiam tutaj ręcznie malowaną ceramikę. Są też stroiki, kilka takich ciekawych rzeczy, jak oświetlane bałwany, świecące ceramiczne kule, które cieszą się dużym powodzeniem.

Podczas prudnickiego jarmarku w sobotę po południu odbędą się polsko-czeskie warsztaty zdobienia pierników i bombek choinkowych. W niedzielę rozstrzygnięte zostaną towarzyszące imprezie konkursy kulinarne: na najlepszą potrawę świąteczną oraz na najlepszy produkt świąteczny.
Mariusz Marszałek
Edeltrauda Fornol
Gabriela Mieszkalska

Wiadomości z regionu

2018-12-11, godz. 13:00 Kawecka zostanie skreślona z PO? "Nie jestem opolskim Kałużą" - Albo przystąpi do klubu, albo automatycznie zostanie skreślona z list członków Platformy Obywatelskiej - pismo z takim ultimatum zarząd partii wysłał do Jol ... » więcej 2018-12-11, godz. 12:45 Obwodnice, stadion w Opolu i renowacja zabytków. Poseł Kostuś z listą wniosków do budżetu państwa na 2019 rok 21 poprawek na łączną wartość ponad 1 miliarda 200 tysięcy złotych do budżetu państwa zgłosi opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Parlamentarz ... » więcej 2018-12-11, godz. 12:08 W Sądzie Rejonowym w Opolu kolejny dzień protestu protokolantów Rozprawy się nie odbędą z powodu absencji chorobowej protokolantów - taki komunikat pojawił się na wokandach w Sądzie Rejonowym w Opolu. W ten sposób kadra ad ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:30 Karty Opolska Rodzina i Opolski Senior po nowemu. Nie będzie już konieczności odnawiania karty każdego roku Dotychczasowe karty Opolska Rodzina i Opolski Senior będą obowiązywały tylko do końca grudnia. Nowe karty, które uprawniają do zniżek od stycznia, będą wydawa ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:19 Narkotyki schowali w lodówce i w termosie. 3 dealerów wpadło w ręce opolskiej policji 3 dealerów narkotyków zatrzymali opolscy policjanci. Do sprawy zabezpieczono około 3000 działek narkotyków, które na czarnym rynku warte są około 80 tysięcy z ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:15 Podwójny rocznik uczniów szansą dla szkoły w Komornie Choć uczniowie na razie szykują się do walki o dobre oceny na koniec półrocza, to władze gminy Reńska Wieś zastanawiają się, jaki los czeka Zespół Szkół w Kom ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:07 W żłobkach w Opolu trwa montaż oczyszczaczy powietrza. Miasto kupiło 67 sztuk Do pięciu opolskich żłobków publicznych trafiły oczyszczacze powietrza w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez miasto. - Zadaniem tych urządzeń jest ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:45 Nie będzie becikowego w Opolu. Radni cofnęli uchwałę w tej sprawie Przedstawiciele Urzędu Miasta Opola tłumaczą, że musieli uporządkować stan prawny w mieście, ponieważ uchwała podjęta w maju tego roku, zawierała błędy. W cze ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:11 Awaria sieci w gminie Bierawa. 4 miejscowości bez wody Z powodu awarii wodociągu 4 miejscowości w gminie Bierawa są pozbawione wody. Suche krany mają mieszkańcy Starej Kuźni, Ortowic, Kotlarni i Goszyc. » więcej 2018-12-11, godz. 08:15 Nowe odkrycia w kozielskim "lamusie". Historia sięga II połowy XIV wieku Mógł tam być browar ale i zbrojownia - takie ustalenia dotyczące obiektu stojącego w miejscu kozielskiego 'lamusa', czyli budynku zamkowego przyniosły prowadz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »