Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-08, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Chcą budowy zakładu karnego, argumentem jest powstająca biogazownia

Budowa biogazowni w Prężynce na terenie gminy Lubrza [zdj. gmina Lubrza]
Budowa biogazowni w Prężynce na terenie gminy Lubrza [zdj. gmina Lubrza]
Budowa zakładu karnego nakręci koniunkturę w tym regionie. Tak twierdzą samorządowcy z powiatu prudnickiego. Niedawno lokalizację takiej inwestycji na terenach miejskich w Brzegu definitywnie wykluczyli tamtejsi radni. Nowoczesny zakład penitencjarny chciało tam zbudować państwo.
- Jest to idealny moment, aby inicjować taką inwestycję w naszym powiecie – uważa starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Inwestycja na 500 mln złotych jest to ogromny boom rozwojowy. Później duży pracodawca, kilkuset funkcjonariuszy. To jest także kwestia wyżywienia 1500 więźniów, choćby pralni oraz innych usług. Gdyby taki zakład karny u nas powstał to byłby duży impuls rozwojowy dla ziemi prudnickiej.

Z propozycją budowy zakładu karnego na swoim obszarze zmierza wystąpić gmina Lubrza, która graniczy z Prudnikiem. Jej autem mają być powstająca tam biogazownia oraz niezabudowane wokół niej tereny.

- Wydaje nam się, że oferta ta będzie trudna do odrzucenia – przekonuje wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Nie ma w Polsce zakładu karnego, który mógłby być w całości zaopatrywany w energię odnawialną. Dotyczy to wszystkiego: prądu, gazu oraz ciepłej wody do ogrzewania. Mamy biogazownię, która ma już wszelką dokumentację i w przyszłym roku ruszy jej budowa. Mogą zasilać tak potężny zakład, jakim jest więzienie.

W przyszłym tygodniu władze Lubrzy prześlą swoją ofertę do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Radosław Roszkowski
Mariusz Kozaczek

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »