Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-03, 20:20 Autor: Maciej Stępień

Nie będzie budowy nowego zakładu karnego w Brzegu? Tamtejsi radni cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzienie

Brzescy radni nie chcą budowy nowego więzienia w Brzegu. Dziś cofnęli uchwałę sprzed roku
Brzescy radni nie chcą budowy nowego więzienia w Brzegu. Dziś cofnęli uchwałę sprzed roku
Podczas dzisiejszych obrad zdecydowana większość radnych opowiedziała się przeciwko budowie w mieście nowoczesnej placówki penitencjarnej. O taką rządową inwestycję od ponad roku zabiegały władze Brzegu. W październiku 2017 roku poprzednia rada poparła pomysł burmistrza i zgodziła się na przekazanie miejskich gruntów pod budowę więzienia. Dziś nowi radni cofnęli poprzednią uchwałę i tym samym dali wyraźny sygnał dla resortu sprawiedliwości, że samorząd nie chce realizacji tej wielomilionowej inwestycji. Zdaniem mieszkańców, dzisiejsza decyzja kończy roczną batalię o przyszłość Brzegu.
- To była ciężka praca, wręcz batalia przez ostatni rok. Cieszymy się, że tak to właśnie się skończyło – mówi jedna z mieszkanek osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady. Nawet sobie państwo nie zdajecie sprawy, ile było stresu, ale nasza praca nie poszła na marne.

- Mamy nadzieję, że ten temat nie wróci już na salę obrad. Uważam, że temat został zamknięty w stu procentach – dodaje kolejna właścicielka domu.

Pomysłodawcą dzisiejszej uchwały był radny Piotr Szpulak, mieszkaniec wspomnianego osiedla, które miało graniczyć z nowoczesną placówką penitencjarną na półtora tysiąca osadzonych. Przez ostatni rok samorządowiec toczył spór z władzami Brzegu.

- Zrobiliśmy swoje, cieszę się, że tylu radnych poparło decyzję o wycofaniu poprzedniej uchwały. Myślę, że z Brzegu idzie dziś wyraźny sygnał do resortu sprawiedliwości i do samego burmistrza, że mieszkańcy nie chcą realizacji tej rządowej inwestycji - przekonuje.

Jak wspomniał w dzisiejszej Loży Radiowej poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski, na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów okazało się, że w przyszłorocznym budżecie państwa nie zaplanowano pieniędzy na budowę nowego więzienia w Brzegu.
Mieszkańcy Brzegu oraz radny Piotr Szpulak

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »