Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-07, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Wojewódzka stacja sanepidu zorganizowała dzień otwarty, żeby edukować o szczepieniach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Dzień otwarty zorganizowała dziś (07.12) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu. Była mowa o szczepieniach i badaniach diagnostycznych odnośnie wybranych chorób zakaźnych.
Specjaliści udzielali też indywidualnych porad w zakresie szczepień ochronnych. Zdaniem pracowników sanepidu, rodzice często boją się szczepić swoje dzieci ze względu na powikłania wynikające z poprzednich szczepionek.

- Jesteśmy w stanie przekonać takie osoby i wytłumaczyć pewne rzeczy, ale gorzej z ludźmi chcącymi jedynie potwierdzić swoje przekonania antyszczepionkowe - mówi Anna Dzik, kierownik Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Widzimy podejście już po pytaniach, które są na przykład nastawione wyłącznie na niepożądane odczyny. Mówimy, że większość niepożądanych odczynów jest łagodna i automatycznie przemijająca – między innymi temperatura czy miejscowa zmiana w okolicy szczepienia. To jest normalna reakcja po podaniu szczepionki, bo w organizmie zachodzą zmiany. Chodzi o wytworzenie się odporności, a o to przecież nam chodzi. Ci ludzie nie są jednak zainteresowani podobnymi informacjami.

Tylko w trzecim kwartale tego roku na Opolszczyźnie nie zaszczepiono planowo ponad 740 dzieci.

- To nieduży odsetek, ale niestety problem narasta - mówi Elżbieta Domaszewska z oddziału epidemiologii wojewódzkiej stacji. - Boimy się, co będzie za rok, za dwa czy pięć lat. Słyszymy uzasadnienie „nie, bo nie” i takie właśnie odmowy szczepień obserwujemy na oddziałach noworodkowych. Spotykamy się z zapewnieniami, że rodzice zaszczepią dzieci później. Niestety, te szczepienia nie odbywają się później lub dzieje się to bardzo różnie.

Dzień otwarty zorganizowano w ramach X Ogólnopolskiego Dnia Szczepień.
Anna Dzik
Elżbieta Domaszewska

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:45 Uczniowie podstawówki z Głuchołaz wygrali w konkursie "uDOSTĘPniacze" Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'uDOSTĘPniacze'. Brali w nim uczniowie ze 100 s ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:01 Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza w ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:00 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej 2019-10-14, godz. 18:15 Ryszard Wilczyński ponownie z mandatem posła. "Wynik naszych kandydatów do senatu budzi szacunek" - Jesteśmy tą reprezentacją Koalicji Obywatelskiej, która w całości odnawia mandaty, bo Leszek Korzeniowski już nie kandydował. To praca kandydatów od miejsca ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:52 Tomasz Kostuś zadowolony ze swojego wyniku, ale rozczarowany poparciem dla PiS Tomasz Kostuś zdobył ponad 17 tysięcy głosów i ten wynik daje mu miejsce w sejmie. Jednak polityk Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że jest rozczarowany wynik ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:13 Osoby po zabiegu usunięcia krtani uczą się mowy zastępczej. To pozwala na normalne funkcjonowanie Podsumowano pierwszy etap opolskiej rehabilitacji społecznej dla osób po zabiegu usunięciu krtani. Sybilla Fusiarz, prezes stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, uc ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:10 Janusz Kowalski z trzecim wynikiem na liście PiS. "To ogromny kredyt zaufania" Janusz Kowalski zdobył prawie 21 tysięcy głosów, co daje mu trzeci wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył mandat posła na Opolszczyźnie. - Nie spodzi ... » więcej 2019-10-14, godz. 16:15 Opolska lewica ma posła. To Marcelina Zawisza Marcelina Zawisza będzie reprezentowała opolską lewicę w parlamencie. 30-letnia działaczka Lewicy Razem przekonała do siebie 19 tysięcy 200 wyborców na Opolsz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »