Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-07, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Wojewódzka stacja sanepidu zorganizowała dzień otwarty, żeby edukować o szczepieniach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Dzień otwarty zorganizowała dziś (07.12) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu. Była mowa o szczepieniach i badaniach diagnostycznych odnośnie wybranych chorób zakaźnych.
Specjaliści udzielali też indywidualnych porad w zakresie szczepień ochronnych. Zdaniem pracowników sanepidu, rodzice często boją się szczepić swoje dzieci ze względu na powikłania wynikające z poprzednich szczepionek.

- Jesteśmy w stanie przekonać takie osoby i wytłumaczyć pewne rzeczy, ale gorzej z ludźmi chcącymi jedynie potwierdzić swoje przekonania antyszczepionkowe - mówi Anna Dzik, kierownik Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Widzimy podejście już po pytaniach, które są na przykład nastawione wyłącznie na niepożądane odczyny. Mówimy, że większość niepożądanych odczynów jest łagodna i automatycznie przemijająca – między innymi temperatura czy miejscowa zmiana w okolicy szczepienia. To jest normalna reakcja po podaniu szczepionki, bo w organizmie zachodzą zmiany. Chodzi o wytworzenie się odporności, a o to przecież nam chodzi. Ci ludzie nie są jednak zainteresowani podobnymi informacjami.

Tylko w trzecim kwartale tego roku na Opolszczyźnie nie zaszczepiono planowo ponad 740 dzieci.

- To nieduży odsetek, ale niestety problem narasta - mówi Elżbieta Domaszewska z oddziału epidemiologii wojewódzkiej stacji. - Boimy się, co będzie za rok, za dwa czy pięć lat. Słyszymy uzasadnienie „nie, bo nie” i takie właśnie odmowy szczepień obserwujemy na oddziałach noworodkowych. Spotykamy się z zapewnieniami, że rodzice zaszczepią dzieci później. Niestety, te szczepienia nie odbywają się później lub dzieje się to bardzo różnie.

Dzień otwarty zorganizowano w ramach X Ogólnopolskiego Dnia Szczepień.
Anna Dzik
Elżbieta Domaszewska

Wiadomości z regionu

2019-03-19, godz. 08:33 Wyłudzały pieniądze na symulowaną ciążę. Odpowiedzą też za przygotowanie do handlu ludźmi. Akcja opolskich cyberkrymin ... Przygotowanie do handlu ludźmi, nielegalna adopcja, oszustwo oraz wyłudzanie pieniędzy to zarzuty z którymi muszą liczyć się dwie mieszkanki powiatu nyskiego ... » więcej 2019-03-19, godz. 07:52 Wahadło na obwodnicy północnej Opola do końca tygodnia Jak informuje rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu ruch wahadłowy na obwodnicy północnej potrwa co najmniej do końca tygodnia. » więcej 2019-03-19, godz. 07:15 Policja zapewni wsparcie rodzinie funkcjonariusza, który w Opolu najprawdopodobniej popełnił samobójstwo - Pomoc psychologiczna już została udzielona i kolejne formy pomocy na pewno zostaną udzielone - powiedział nadinspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki ... » więcej 2019-03-18, godz. 20:20 Co dalej z otmuchowskim Sandaczem? "Prace idą pełną parą, znajdziemy brakujące pieniądze na remont" Prace remontowe przy 'Sandaczu', czyli dawnym ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Otmuchowskim idą pełną parą i nie są zagrożone, mimo iż powiat wycofał się z ... » więcej 2019-03-18, godz. 20:15 Duże utrudnienia przy dworcu PKP Opole Wschodnie. Od dzisiaj czasowo będzie zamykany przejazd pod wiaduktem na ul. Ole ... W związku z przebudową dworca kolejowego Opole Wschodnie dzisiaj (18.03) rozpoczyna się demontaż przęsła oraz podpór pod wiaduktem kolejowym na ulicy Oleskiej. » więcej 2019-03-18, godz. 20:00 Joachim Brudziński, szef MSWiA spotkał się w Opolu z podległymi mu służbami Koordynacja działań, podsumowanie pracy w ubiegłym roku i plan na rok trwający. W Opolu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkał ... » więcej 2019-03-18, godz. 18:40 Trwają przygotowania do tegorocznego Dnia Flagi. Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki - Przygotowania do Święta Flagi Rzeczypospolitej trwają już długo, bo tak ważnej uroczystości nie da się zorganizować w przeciągu jednego miesiąca - powiedzia ... » więcej 2019-03-18, godz. 17:40 Pięciu kierowców straciło prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechali ponad 100 km/h Policjanci ze Strzelec Opolskich w miniony weekend (15-17.03) zatrzymali pięciu kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o przynajmniej 50 km/h w ter ... » więcej 2019-03-18, godz. 17:40 Dzielni nastolatkowie wyróżnieni. Karolina i Denis z medalami "Młody Bohater" Wykazali się niezwykłą odwagą i przytomnością umysłu, dzięki czemu uratowali ludzkie życie. 17-letnia Karolina Łada z Jasienicy Górnej i 14-letni Denis Korzen ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:35 Służbowy samochód ministra Brudzińskiego zatrzymany na Opolszczyźnie za przekroczenie dozwolonej prędkości. Skończyło ... Kluczborska policja udowodniła, że nawet przedstawiciele rządu nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód szefa MSWiA J ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »