Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-05, 12:45 Autor: Magdalena Szybińska

Czego szkoła zawodowa najbardziej potrzebuje? O tym rozmawiają dyrektorzy opolskich "zawodówek"

Lesław Tomczak [fot. Marcin Skomudek]
Lesław Tomczak [fot. Marcin Skomudek]
Bogusław Januszko [fot. Marcin Skomudek]
Bogusław Januszko [fot. Marcin Skomudek]
Edukacja włączająca czyli skierowana do osób z pewnymi niepełnosprawnościami będzie jednym w tematów dwudniowych warsztatów dla dyrektorów szkół zawodowych z województwa opolskiego.
Będziemy też rozmawiać o SZPiKach - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. - Szkolne Punkty Informacji i Kariery Zawodowej to miejsce, w którym chcemy aby spotykał się uczeń, zakład pracy, organ prowadzący czyli szkoła oraz ci, którzy mają pomysły jak sobie potem poradzić w życiu zawodowym - mówił gość rozmowy "W cztery oczy".

- Statystycznie 84 procent naszych uczniów jest spoza Opola - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Bogusław Januszko, od 20 lat dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

- Podobnie jak w innych szkołach średnich, także u nas obowiązują progi punktowe do technikum. Szkoła branżowa jest bez punktów. Regionalnie jest taka presja środowiskowa, żeby najpierw wyuczyć się dobrze zawodu, a potem próbować się rozwijać w ścieżce zawodowej, w kolejnych etapach edukacyjnych czyli szkoła branżowa, technikum a również szkoła wyższa, nawet tytuły profesorskie - mówi gość Radia Opole.

Dodaje, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki, które w tzw. menu zawodowym mają komputery.
Lesław Tomczas
Bogusław Januszko

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 13:00 Niwki wychodzą z mroku. Gmina postawi tam latarnie W Niwkach będzie niebawem zdecydowanie jaśniej. Gmina Chrząstowice zamontuje w tej miejscowości 14 latarni. Będzie to oświetlenie nowoczesnego typu - LED. » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Grożąc siekierą okradł siostrę? Oskarżony przed sądem zaprzecza Zdaniem prokuratury oskarżony Andrzej P. wyciągnął siekierę, przyłożył do głowy swojej siostry i zabrał jej 100 złotych. Miał również podpalić stodołę i grozi ... » więcej 2019-10-17, godz. 12:15 Trwają poszukiwania więźnia, który wczoraj uciekł podczas badań Trwają poszukiwania mężczyzny, który wczoraj (16.10) po godzinie 12.00 podczas badania wyskoczył przez okno pracowni radiologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu ... » więcej 2019-10-17, godz. 11:30 Polski senat ma wpływ na proces legislacyjny, amerykański kontroluje prezydenta. Poranni goście o różnicach w kompeten ... - Senat nie jest graczem, który mógłby cokolwiek blokować - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:45 Policja publikuje wizerunek Piotra Klemczaka podejrzanego o szereg oszustw. Mężczyzna często zmieniał wizerunek. To on ... Decyzją Prokuratury Rejonowej w Opolu opolska policja publikuje wizerunek Piotra Klemczaka podejrzanego o szereg oszustw m.in. na terenie Dolnego Śląska i Opo ... » więcej 2019-10-17, godz. 09:30 Utrudnienia w centrum Opola. Drogowcy zamykają skrzyżowanie Katedralnej z Książąt Opolskich Miejski Zarząd Dróg w Opolu wprowadza tymczasową organizację ruchu w pobliżu katedry w Opolu. » więcej 2019-10-17, godz. 07:30 W stolicy regionu rusza 8. Opolski Festiwal Gór. " Tutaj każdy dzień jest dobry i interesujący" Podczas tegorocznego spotkania miłośnicy górskich przygód będą mieli okazję pobiegać ulicami Katmandu, przelecieć się paralotnią i helikopterem TOPR, a przy o ... » więcej 2019-10-17, godz. 06:39 Śmiertelny wypadek na DK 39 Kilka minut po godzinie 4:00 w Łukowicach Brzeskich zderzyły się dwa samochody ciężarowe i osobowy. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »