Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-05, 12:45 Autor: Magdalena Szybińska

Czego szkoła zawodowa najbardziej potrzebuje? O tym rozmawiają dyrektorzy opolskich "zawodówek"

Lesław Tomczak [fot. Marcin Skomudek]
Lesław Tomczak [fot. Marcin Skomudek]
Bogusław Januszko [fot. Marcin Skomudek]
Bogusław Januszko [fot. Marcin Skomudek]
Edukacja włączająca czyli skierowana do osób z pewnymi niepełnosprawnościami będzie jednym w tematów dwudniowych warsztatów dla dyrektorów szkół zawodowych z województwa opolskiego.
Będziemy też rozmawiać o SZPiKach - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. - Szkolne Punkty Informacji i Kariery Zawodowej to miejsce, w którym chcemy aby spotykał się uczeń, zakład pracy, organ prowadzący czyli szkoła oraz ci, którzy mają pomysły jak sobie potem poradzić w życiu zawodowym - mówił gość rozmowy "W cztery oczy".

- Statystycznie 84 procent naszych uczniów jest spoza Opola - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Bogusław Januszko, od 20 lat dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

- Podobnie jak w innych szkołach średnich, także u nas obowiązują progi punktowe do technikum. Szkoła branżowa jest bez punktów. Regionalnie jest taka presja środowiskowa, żeby najpierw wyuczyć się dobrze zawodu, a potem próbować się rozwijać w ścieżce zawodowej, w kolejnych etapach edukacyjnych czyli szkoła branżowa, technikum a również szkoła wyższa, nawet tytuły profesorskie - mówi gość Radia Opole.

Dodaje, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki, które w tzw. menu zawodowym mają komputery.
Lesław Tomczas
Bogusław Januszko

Wiadomości z regionu

2020-02-25, godz. 10:06 Sesja sejmiku. Wśród tematów likwidacja zespołu szkół w Kędzierzynie-Koźlu Dlaczego samorząd województwa chce likwidować Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu? Taka uchwała ma być dziś (25.02) przyjęta podczas sesji sejmiku województwa… » więcej 2020-02-25, godz. 08:00 W Prudniku zastosują edukacyjne rozwiązania podpatrzone w Izraelu Szkolne inkubatory przedsiębiorczości powstaną w Prudniku i czeskim Bruntalu. Przedsięwzięcie to uzyskało ponad 1,5 mln euro unijnego dofinansowania. Partnerami… » więcej 2020-02-25, godz. 07:00 Początek końca Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu? Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu może być zlikwidowany. Szkoła od kilku lat boryka się z problemem małej liczby uczniów, a koszty utrzymania placówki… » więcej 2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »