Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-05, 12:45 Autor: Magdalena Szybińska

Czego szkoła zawodowa najbardziej potrzebuje? O tym rozmawiają dyrektorzy opolskich "zawodówek"

Lesław Tomczak [fot. Marcin Skomudek]
Lesław Tomczak [fot. Marcin Skomudek]
Bogusław Januszko [fot. Marcin Skomudek]
Bogusław Januszko [fot. Marcin Skomudek]
Edukacja włączająca czyli skierowana do osób z pewnymi niepełnosprawnościami będzie jednym w tematów dwudniowych warsztatów dla dyrektorów szkół zawodowych z województwa opolskiego.
Będziemy też rozmawiać o SZPiKach - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. - Szkolne Punkty Informacji i Kariery Zawodowej to miejsce, w którym chcemy aby spotykał się uczeń, zakład pracy, organ prowadzący czyli szkoła oraz ci, którzy mają pomysły jak sobie potem poradzić w życiu zawodowym - mówił gość rozmowy "W cztery oczy".

- Statystycznie 84 procent naszych uczniów jest spoza Opola - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Bogusław Januszko, od 20 lat dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

- Podobnie jak w innych szkołach średnich, także u nas obowiązują progi punktowe do technikum. Szkoła branżowa jest bez punktów. Regionalnie jest taka presja środowiskowa, żeby najpierw wyuczyć się dobrze zawodu, a potem próbować się rozwijać w ścieżce zawodowej, w kolejnych etapach edukacyjnych czyli szkoła branżowa, technikum a również szkoła wyższa, nawet tytuły profesorskie - mówi gość Radia Opole.

Dodaje, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki, które w tzw. menu zawodowym mają komputery.
Lesław Tomczas
Bogusław Januszko

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 23:40 Raport dnia: rekordowa liczba zakażeń w kraju. Od początku pandemii na Opolszczyźnie na COVID-19 zachorowało 9789… 550 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 mieszkańców potwierdzono w piątek (30.10) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii patogen z Chin… » więcej 2020-10-30, godz. 22:30 Unijne pieniądze na polskie drogi. Wsparcie między innymi dla obwodnicy Niemodlina Będzie unijne wsparcie na budowę dróg w Polsce - w sumie ponad dwa miliardy złotych. Pięć umów w tej sprawie podpisano w Centrum Unijnych Projektów Transportowych… » więcej 2020-10-30, godz. 21:45 Kolejny dzień protestów. Mimo deszczu Ogólnopolski Strajk Kobiet przeszedł m.in. ulicami Opola i Strzelec Opolskich Mimo deszczowej pogody mieszkańcy regionu uczestniczący w Ogólnopolskim Strajku Kobiet ponownie wyszli na ulice zamanifestować swoje niezadowolenie z wyroku… » więcej 2020-10-30, godz. 21:10 Ruch na opolskich cmentarzach. Wszyscy chcą zdążyć przed zamknięciem nekropolii. "Zebrałyśmy się po pracy w pięć… Po ogłoszeniu przez premiera informacji o nowych obostrzeniach związanych z zamknięciem cmentarzy od 31 października do 2 listopada mieszkańcy regionu tłumnie… » więcej 2020-10-30, godz. 20:55 Harcerze nie będą kwestować na opolskich cmentarzach. Hospicjum Betania przenosi zbiórkę do internetu W związku z zamknięciem cmentarzy i sytuacją epidemiczną w kraju hospicjum Betania nie będzie mogło przeprowadzić kwest przed bramami opolskich nekropolii… » więcej 2020-10-30, godz. 19:55 Potrącenie rowerzysty w Markotowie Małym i dachowanie auta koło Bierawy Do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy doszło na drodze krajowej nr 42 na odcinku Namysłów - Kluczbork w miejscowości Markotów Mały w powiecie… » więcej 2020-10-30, godz. 19:15 Premier apeluje do seniorów, by zostali w domach przez najbliższe dwa tygodnie Premier Mateusz Morawiecki apeluje do seniorów, żeby zostali w domu. - To wasze zdrowie i to wasze życie jest najbardziej zagrożone - mówił szef rządu podczas… » więcej 2020-10-30, godz. 18:50 Nyscy radni nie poparli protestów w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Rada Miejska w Nysie odrzuciła pomysł przyjęcia apelu popierającego protesty w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjności na temat aborcji. » więcej 2020-10-30, godz. 18:15 Brakuje koordynacji, respiratorów, izolatek i personelu. Sytuacja na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych robi się dr… - Paraliż SOR-ów już jest widoczny, sytuacja jest wręcz tragiczna - alarmuje dr Marcin Pieniążek, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego… » więcej 2020-10-30, godz. 18:00 Opole: po zamknięciu cmentarzy zmiana w kursowaniu autobusów w okresie Wszystkich Świętych W związku z zamknięciem cmentarzy w ramach wprowadzenia kolejnych ograniczeń wynikających z aktualnej sytuacji epidemicznej MZK w Opolu informuje, że planowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***