Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Bogusławem Januszko o szkolnictwie zawodowym i branżowym
- Sześć lat temu założyliśmy Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej i z satysfakcją muszę stwierdzić, że wstąpili do niego dyrektorzy wszystkich szkół zawodowych w regionie. Ta współpraca układa się bardzo dobrze. Trzy lata temu zorganizowaliśmy spotkanie z organami prowadzącymi tych szkół, czyli starostwami, żeby uzgodnić, na jakie kierunki nauczania postawić w konkretnych powiatach. Chodziło o to, żeby położone po sąsiedzku szkoły nie konkurowały ze sobą - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.
RZPWE oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zorganizowało dwudniowe warsztaty dla dyrektorów, podczas których będzie mowa o tzw. edukacji włączającej (nastawionej na uczniów z różnymi dysfunkcjami) oraz utworzeniu Szkolnych Punktów Informacji i Kariery Zawodowej.
- To takie miejsce, gdzie szkoła i potencjalny pracodawca spotykają się z uczniem, by pomóc mu zaplanować karierę po ukończeniu szkoły - tłumaczy Tomczak. Dodajmy, że projekt "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2", realizowany przez zespół został uznany za najlepszy w Europie. - Doceniono to, że obejmował nie tylko staże czy praktyki, ale także działania na rzecz rozwijania innych zdolności uczniów. Na przykład ci uzdolnieni muzycznie mieli okazję nagrania płyty - mówi nasz gość.