Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-26, 22:30 Autor: Katarzyna Doros

Ile głosów faktycznie zdobył komitet "Razem dla Głubczyc" w wyborach samorządowych? Wyborcze zamieszanie w Głubczycach

Otwarcie urny, licznie głosów [fot. Jacek Pelczar]
Otwarcie urny, licznie głosów [fot. Jacek Pelczar]
Dwoje kandydatów na radnych Komitetu Wyborczego "Razem dla Głubczyc", mimo że zagłosowało na siebie, w wyborach samorządowych otrzymało zero głosów - tak przynajmniej wynika z protokołu komisji obwodowej. O tym, czy w gminie Głubczyce doszło do złamania prawa w czasie wyborów, rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Opolu. Komitet Wyborczy "Razem dla Głubczyc" złożył protest w trybie wyborczym.
- Rozpytaliśmy ludzi, którzy deklarowali, że zagłosują na naszych kandydatów i doszliśmy do zaskakujących wniosków - mówi Mariusz Mróz z komitetu. - Łącznie jakby 27 osób głosowało na tych kandydatów, plus oni we dwójkę na samych siebie, no to tych głosów powinni mieć co najmniej 29. W okręgu nr 1 dwa głosy zmieniają podział mandatów, ponieważ komitet Prawa i Sprawiedliwości nie otrzymałby tego mandatu, tylko komitet Razem dla Głubczyc. Natomiast głosów nieważnych w tym okręgu jest aż 115. Akurat te dwa okręgi kwestionujemy i mamy nadzieję, że jeżeli sąd to wyjaśni, to będziemy spokojniejsi, że wszystko w Głubczycach było w porządku.

- W drugim przypadku mieliśmy sygnały od wyborców, że głosy mogły zostać niesłusznie odrzucone - dodaje Mróz.

Jeszcze zanim sąd zajął się protestem, przewodniczący komisji obwodowej złożył oświadczenie, w którym przyznał, że komisja błędnie ustaliła wynik wyborów, a kandydaci KW Razem dla Głubczyc w dwóch okręgach uzyskali 62 głosy poparcia.

- Najbardziej oburza mnie to pismo. Takie zachowanie przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej kwalifikuje się pod odpowiedzialność karną - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura wyborczego. - Na pewno tego nie pozostawimy bez echa. Gdyby to się miało potwierdzić, to jest paragraf na niedopełnienie obowiązków i w ogóle nie ma o czym dyskutować. Odrębną sprawą jest kwestia tego mandatu czy mandatów, bo chodzi o okręg nr 1 i okręg nr 3. Czy tam dojdzie do jakichkolwiek zmian w wybranej już i ukonstytuowanej radzie miejskiej, trudno mi na dziś powiedzieć, bo jest informacja o tym, że sąd będzie sprawdzał te karty do głosowania.

Dodajmy, że protest wyborczy złożony przez KW Razem dla Głubczyc nie jest jedynym w regionie. - Dostajemy pojedyncze informacje z sądu, ale skala zjawiska jest wyraźnie mniejsza niż w 2014 roku. Liczba procesów wyborczych nie dochodzi nawet do dziesięciu - dodaje Tkacz.

Teraz obwodowa komisja wyborcza ma 7 dni na dostarczenie do Sądu Okręgowego w Opolu wszystkich nieważnych głosów. 14 grudnia odbędzie się kolejne posiedzenie w tej sprawie.
Mariusz Mróz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:11 Bus przygniótł mężczyznę. Do zdarzenia doszło podczas wymiany kół Cztery zastępy straży pożarnej pomagały w wyciągnięciu mężczyzny, który został przygnieciony przez busa. Do zdarzenia doszło na ulicy Szczęśliwej w Opolu tuż ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »