Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-26, 22:30 Autor: Katarzyna Doros

Ile głosów faktycznie zdobył komitet "Razem dla Głubczyc" w wyborach samorządowych? Wyborcze zamieszanie w Głubczycach

Otwarcie urny, licznie głosów [fot. Jacek Pelczar]
Otwarcie urny, licznie głosów [fot. Jacek Pelczar]
Dwoje kandydatów na radnych Komitetu Wyborczego "Razem dla Głubczyc", mimo że zagłosowało na siebie, w wyborach samorządowych otrzymało zero głosów - tak przynajmniej wynika z protokołu komisji obwodowej. O tym, czy w gminie Głubczyce doszło do złamania prawa w czasie wyborów, rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Opolu. Komitet Wyborczy "Razem dla Głubczyc" złożył protest w trybie wyborczym.
- Rozpytaliśmy ludzi, którzy deklarowali, że zagłosują na naszych kandydatów i doszliśmy do zaskakujących wniosków - mówi Mariusz Mróz z komitetu. - Łącznie jakby 27 osób głosowało na tych kandydatów, plus oni we dwójkę na samych siebie, no to tych głosów powinni mieć co najmniej 29. W okręgu nr 1 dwa głosy zmieniają podział mandatów, ponieważ komitet Prawa i Sprawiedliwości nie otrzymałby tego mandatu, tylko komitet Razem dla Głubczyc. Natomiast głosów nieważnych w tym okręgu jest aż 115. Akurat te dwa okręgi kwestionujemy i mamy nadzieję, że jeżeli sąd to wyjaśni, to będziemy spokojniejsi, że wszystko w Głubczycach było w porządku.

- W drugim przypadku mieliśmy sygnały od wyborców, że głosy mogły zostać niesłusznie odrzucone - dodaje Mróz.

Jeszcze zanim sąd zajął się protestem, przewodniczący komisji obwodowej złożył oświadczenie, w którym przyznał, że komisja błędnie ustaliła wynik wyborów, a kandydaci KW Razem dla Głubczyc w dwóch okręgach uzyskali 62 głosy poparcia.

- Najbardziej oburza mnie to pismo. Takie zachowanie przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej kwalifikuje się pod odpowiedzialność karną - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura wyborczego. - Na pewno tego nie pozostawimy bez echa. Gdyby to się miało potwierdzić, to jest paragraf na niedopełnienie obowiązków i w ogóle nie ma o czym dyskutować. Odrębną sprawą jest kwestia tego mandatu czy mandatów, bo chodzi o okręg nr 1 i okręg nr 3. Czy tam dojdzie do jakichkolwiek zmian w wybranej już i ukonstytuowanej radzie miejskiej, trudno mi na dziś powiedzieć, bo jest informacja o tym, że sąd będzie sprawdzał te karty do głosowania.

Dodajmy, że protest wyborczy złożony przez KW Razem dla Głubczyc nie jest jedynym w regionie. - Dostajemy pojedyncze informacje z sądu, ale skala zjawiska jest wyraźnie mniejsza niż w 2014 roku. Liczba procesów wyborczych nie dochodzi nawet do dziesięciu - dodaje Tkacz.

Teraz obwodowa komisja wyborcza ma 7 dni na dostarczenie do Sądu Okręgowego w Opolu wszystkich nieważnych głosów. 14 grudnia odbędzie się kolejne posiedzenie w tej sprawie.
Mariusz Mróz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2020-01-25, godz. 15:00 Poprawią wygodę uczniów. Internat Technikum Leśnego będzie remontowany Internat Technikum Leśnego w Tułowicach czeka kolejna modernizacja. Tym razem władze szkoły chcą wyremontować część północną budynku. » więcej 2020-01-25, godz. 14:45 Mężczyzna spadł z dachu w Brzegu. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci 30-letni mężczyzna spadł z dachu budynku budynku przemysłowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00 na ulicy Kombatantów w Brzegu. » więcej 2020-01-25, godz. 14:30 Opole: protest przeciwko technologii 5G 'Nie dla sieci 5G' - pod takim hasłem odbył się dzisiejszy (25.01) protest na placu Wolności w Opolu przeciwko wprowadzonej w styczniu nowej technologii. Przeciwnicy… » więcej 2020-01-25, godz. 14:00 "Wołczyn to wiele serc". Duży pojemnik na plastikowe nakrętki napełnia się co 2-3 dni Błyskawicznie napełnia się wołczyński pojemnik na nakrętki. Dochód jest przeznaczany na cele charytatywne. » więcej 2020-01-25, godz. 12:00 Opole: Po raz czwarty rusza "Integracja bez granic" Pogłębienie i ułatwienie procesu integracji pomiędzy obywatelami państw spoza Unii Europejskiej - to główne cele czwartej edycji projektu 'Integracja bez granic'… » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Wybuch pieca gazowego w Popielowie. Jedna osoba została ranna Jedna osoba została ranna w wyniku wybuchu piecyka gazowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 7.00 w miejscowości Popielów. » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Ujazd: w tym roku będzie gruntowny remont szatni sportowej w Niezdrowicach Stowarzyszenie Odnowy Wsi, klub sportowy i gmina Ujazd wspólnie pozyskały pieniądze na remont szatni sportowej w Niezdrowicach. Gruntowny remont obejmie instalacje… » więcej 2020-01-25, godz. 10:45 Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu. "Pasażerowie chcieli zmian" Od poniedziałku (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-25, godz. 10:30 Opole: Studenci powitali Chiński Nowy Rok Degustacja chińskich potraw, pokazy chińskich wycinanek i kaligrafii - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali chińscy studenci Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W centrum handlowym Karolinka będzie można porozmawiać o raku piersi i szyjki macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji 'Pink Lips' » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »