Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-10, 20:00 Autor: Jacek Pelczar

Nowy kształt rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

Czy Małgorzata Tudaj zachowa stanowisko starosty? [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Czy Małgorzata Tudaj zachowa stanowisko starosty? [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kadencja obecnej rady powiatu kończy się już w przyszłym tygodniu (16.11). Skład nowej rady powiatu jest już znany, jednak wciąż nie wiadomo, kto stanie na jej czele. Wiele ciekawości wzbudza też kwestia utrzymania dotychczasowej koalicji PO (w tych wyborach wspólnie ze środowiskiem Sabiny Nowosielskiej) z Mniejszością Niemiecką, które to kluby są najsilniejszymi frakcjami rady.
– Jakieś rozmowy są prowadzone, one są potrzebne na sam początek. Jak najbardziej w tym kierunku trzeba iść, żeby to wszystko dobrze zafunkcjonowało. Zresztą, jeżeli chodzi o układy polityczne w powiecie, one są pozytywne. Tu żadnych większych zamieszań nigdy po prostu nie było, więc ja jestem tego zdania i przekonany o tym święcie, że będzie dobrze – tłumaczył Alojzy Parys, nowy członek rady z ramienia Mniejszości Niemieckiej.

W kwestii wyboru starosty powiatu będzie trzeba czekać na zaprzysiężenie nowej rady powiatu, które ma nastąpić w okolicach 20 listopada. W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich w powiecie to radni decydują o składzie zarządu. Jednak oczywistym faworytem jest obecna starosta Małgorzata Tudaj, która w ostatnich wyborach zdobyła najwięcej głosów w historii miasta.

– Myślę, że pani Tudaj dobrze się spisuje na tym stanowisku, co wyniki wyborów pokazały. Myślę, że ludziom bardzo się podobała jej praca, myślę, że się sprawdziła. Czy ona będzie chciała być nadal starostą? Nie wiem, nie rozmawiałem z nią na ten temat, ale myślę, że to się okaże w najbliższym czasie – mówił Piotr Jahn, radny Koalicji Obywatelskiej.

Jeśli chodzi o skład osobowy, ilość mandatów zmieniła się najbardziej w przypadku Koalicji Obywatelskiej (wcześniej PO): z 7 do 9. Następnie Mniejszość Niemiecka wygrała 6 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 4 a KW Niezależni z Markiem Piaseckim 2.

Wiadomości z regionu

2018-11-17, godz. 22:43 Biegali świecąc przykładem. Rodzinny Bieg Odblaskowy w Opolu [ZDJĘCIA] Biegacze uzbrojeni w żółtopomarańczowe kamizelki, latarki i opaski przekonywali opolan, że posiadanie elementów odblaskowych jest konieczne także podczas akty ... » więcej 2018-11-17, godz. 19:45 Likwidacje i łączenia. Nowa burmistrz Byczyny zdradza pierwsze działania w ratuszu - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Od oszczędności w magistracie rozpocznie swoje rządy nowa burmistr ... » więcej 2018-11-17, godz. 18:38 Strefa Chwały Festiwal to okazja do rozmów i szukania rozwiązań Wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej to główne założenie wydarzenia Strefa Chwały Festiwal organizowanego w Opolu. Impreza jest także oka ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:51 Koalicja w powiecie prudnickim bez zmian. Ma już 12 lat i nadal „rozdaje karty” Dotychczasowa koalicja nadal będzie rządzić powiatem prudnickim. Jej radni obsadzili najbardziej eksponowane stanowiska w tym samorządzie lokalnym. Zdecydował ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:32 Baza rodzin otwarta. Ulicami Opola przeszedł marsz Szlachetnej Paczki [ZDJĘCIA] Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. Wolontariusze komunikowali w ten sposób, że internetowa baza rodzin została otwarta. ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:45 Mali studenci rozpoczęli nowy rok nauki. Ruszyła Dziecięca Politechnika Opolska Około 500 dzieci rozpoczęło naukę w Dziecięcej Politechnice Opolskiej. Podczas wykładu inauguracyjnego w auli 'Łącznika' przy ul. Mikołajczyka w Opolu dzieci ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:45 W Korfantowie odbyła się III Halowa Spartakiada Seniorów [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu seniorów z różnych zakątków Opolszczyzny wzięło udział Halowej Spartakiadzie, która już po raz trzeci odbyła się w Korfantowie. » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Sprawdzają swoją wiedzę o sporcie. W Lewinie Brzeskim trwa coroczna impreza integracyjna W budynku tamtejszej szkoły podstawowej o 9.30 rozpoczął się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy - Historia Sportu. To ósma edycja tej regionalnej imprezy, ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:28 Służba w policji ma wiele wymiarów. "Dołącz do nas" - spotkanie mundurowych ze studentami WSB w Opolu O tym, że praca w policji może mieć różny charakter przekonywali przedstawiciele pododdziału prewencji, laboratorium kryminalistycznego i pododdziału antyterr ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:00 Nowy parking w centrum Strzelec Opolskich Prawie dwieście nowych miejsc parkingowych przybyło w centrum Strzelec Opolskich. Parking powstał na porośniętej chwastami działce między ulicami Piłsudskiego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »