Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-10, 20:00 Autor: Jacek Pelczar

Nowy kształt rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

Czy Małgorzata Tudaj zachowa stanowisko starosty? [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Czy Małgorzata Tudaj zachowa stanowisko starosty? [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kadencja obecnej rady powiatu kończy się już w przyszłym tygodniu (16.11). Skład nowej rady powiatu jest już znany, jednak wciąż nie wiadomo, kto stanie na jej czele. Wiele ciekawości wzbudza też kwestia utrzymania dotychczasowej koalicji PO (w tych wyborach wspólnie ze środowiskiem Sabiny Nowosielskiej) z Mniejszością Niemiecką, które to kluby są najsilniejszymi frakcjami rady.
– Jakieś rozmowy są prowadzone, one są potrzebne na sam początek. Jak najbardziej w tym kierunku trzeba iść, żeby to wszystko dobrze zafunkcjonowało. Zresztą, jeżeli chodzi o układy polityczne w powiecie, one są pozytywne. Tu żadnych większych zamieszań nigdy po prostu nie było, więc ja jestem tego zdania i przekonany o tym święcie, że będzie dobrze – tłumaczył Alojzy Parys, nowy członek rady z ramienia Mniejszości Niemieckiej.

W kwestii wyboru starosty powiatu będzie trzeba czekać na zaprzysiężenie nowej rady powiatu, które ma nastąpić w okolicach 20 listopada. W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich w powiecie to radni decydują o składzie zarządu. Jednak oczywistym faworytem jest obecna starosta Małgorzata Tudaj, która w ostatnich wyborach zdobyła najwięcej głosów w historii miasta.

– Myślę, że pani Tudaj dobrze się spisuje na tym stanowisku, co wyniki wyborów pokazały. Myślę, że ludziom bardzo się podobała jej praca, myślę, że się sprawdziła. Czy ona będzie chciała być nadal starostą? Nie wiem, nie rozmawiałem z nią na ten temat, ale myślę, że to się okaże w najbliższym czasie – mówił Piotr Jahn, radny Koalicji Obywatelskiej.

Jeśli chodzi o skład osobowy, ilość mandatów zmieniła się najbardziej w przypadku Koalicji Obywatelskiej (wcześniej PO): z 7 do 9. Następnie Mniejszość Niemiecka wygrała 6 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 4 a KW Niezależni z Markiem Piaseckim 2.

Wiadomości z regionu

2019-01-20, godz. 20:00 Czy straż miejska w Namysłowie przestanie istnieć? Pomysł burmistrza będą musieli poprzeć radni Namysłowska straż miejska może wkrótce przestać istnieć. Chce tego nowy włodarz miasta, który likwidację formacji zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej. » więcej 2019-01-20, godz. 19:00 Sieć szkół się nie zmieni, za to powstaną nowe boiska Samorząd gminy Krapkowice przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Nie są planowane żadne zmiany w sieci placówek oświatowych, ale za to w budżecie zapisano ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by ws ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Edukacja, pieniądze i rozrywka. Grupa AZOTY ZAK S.A. dla głubczyckiej młodzieży Stypendia dla najlepszych uczniów, poznawanie procesów produkcyjnych, wyjazdy na mecze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, czy pomoc przy organizacji ważnych szkolnych wy ... » więcej 2019-01-20, godz. 16:00 Wspólnie przeszkolą nauczycieli pływania, bo tak jest taniej Dzieci z Leśnicy jeżdżą na lekcje wychowania fizycznego na basen do Zdzieszowic. O ich bezpieczeństwo dbają ratownicy, którzy są członkami WOPR Leśnica. Teraz ... » więcej 2019-01-20, godz. 15:17 Uwaga, smog! Mieszkańcy oddychają dziś fatalnym powietrzem [AKTUALIZACJA] Mieszkańcy Opola i okolic, jeśli tylko mogą, powinni dziś (20.01) zostać w domach. Jak pokazują urządzenia pomiarowe, w przeważającej części miasta powietrze ... » więcej 2019-01-20, godz. 14:13 Filipińczycy będą studiować na Uniwersytecie Opolskim Opolska uczelnia otwiera się na kolejny kierunek rozwoju kontaktów międzynarodowych. Tym razem to Azja Południowo-Wschodnia. » więcej 2019-01-20, godz. 12:30 Ponad stu uczniów z Grodkowa skorzystało z programu Erasmus Plus. W tym roku na zagraniczne praktyki pojadą także nauc ... Szkoła z Grodkowa po raz kolejny bierze udział w programie Erasmus Plus. W tym roku, oprócz uczniów, z możliwości zagranicznego wyjazdu skorzysta także część ... » więcej 2019-01-20, godz. 11:51 Ofiara mrozu na Opolszczyźnie. To 55-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego Dziś (20.01) rano w powiecie głubczyckim znaleziono ciało mężczyzny, który zmarł na skutek wychłodzenia. » więcej 2019-01-20, godz. 11:15 Dlaczego śnieg jest biały? Poranna rozmowa Radia Opole w Światowym Dniu Śniegu Powstaje w górnych warstwach atmosfery. To woda w stanie stałym. Kiedy opada na ziemię, drogowcy mają ręce pełne roboty, za to cieszą się narciarze, czy dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »