Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-08, 11:00 Autor: Roman Juranek

Policjanci biorą zwolnienia lekarskie w całej Polsce. "Ich niezdolność do służby wynika z przemęczenia i ze stresu"

Policja [fot. Maciej Stępień]
Policja [fot. Maciej Stępień]
Benedykt Nowak [fot.Paweł Grabek]
Benedykt Nowak [fot.Paweł Grabek]
- Od wielu miesięcy mówimy o problemach kadrowych, policjanci pracują ponad swoje siły, przemęczenie sięgnęło zenitu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Benedykt Nowak, przewodniczący opolskich i wiceprzewodniczący krajowych władz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Jak stwierdził Benedykt Nowak, ich niezdolność do służby wynika z przemęczenia i ze stresu. To jednak może być nieformalny element trwającej w całej Polsce akcji protestacyjnej mundurowych. - Jeden z najważniejszych naszych postulatów to zmiana w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym - mówi Benedykt Nowak. - To było kiedyś magnesem do tego, aby ściągnąć młodych, zdolnych, zdrowych ludzi do służby. Ta zmiana, która nastąpiła w 2013 roku znacznie oddala tą perspektywę świadczeń emerytalnych. Chciałbym też sprostować pewne rzeczy, bo mówi się o powrocie do dawnego systemu. Tak jest zapisane w naszych postulatach, natomiast my się zgodzimy na to i co do tego - był już nawet konsensus z panem ministrem, żeby to było 25 lat bez określania wieku.

Jak tłumaczył nasz gość, związkowcy postulują o przechodzenie na emeryturę po 25 latach, na której funkcjonariusze mieliby otrzymywać 60 procent uposażenia. Jeśli policjant zdecydowałby się na dalszą pracę, wtedy jego emerytura wzrastałaby w zależności od przepracowanych lat.

Kolejnym ważnym postulatem policyjnych związkowców jest podwyżka. - I tutaj ten postulat płacowy, on nie jest jakiś ogromny - mówi Nowak. - Te 600 złotych, których się domagaliśmy to nie są jakieś pieniądze, które mogą doprowadzić do jakiejś klęski, załamania budżetu, tym bardziej, że od miesięcy słyszymy, że budżet ma się świetnie, że są środki finansowe, że Polska jest w rozkwicie. Więc chcemy z tego tortu też trochę uszczknąć na bezpieczeństwo, które jest bardzo ważne.

- Jesteśmy przekonani, że nasze postulaty są słuszne i wynikają z ogromnych potrzeb. My jednak nie mamy prawa do strajku, a jakaś forma nacisku musi być - dodał Benedykt Nowak.

Dodajmy, dziś (08.11) o minister spraw wewnętrznych i administracji ma się spotkać z policyjnymi związkami w sprawie sytuacji w tej formacji.
Benedykt Nowak
Benedykt Nowak

Wiadomości z regionu

2019-01-22, godz. 21:05 Strażacy chemicy zakończyli swoje działania w Brzęczkowicach i wiedzą, co znajduje się w zbiornikach Około 2300 beczek i kontenerów z odpadami poprodukcyjnymi znajduje się na odkrytym dzisiaj (22.01) nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach niedaleko ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Ginekologia przy Reymonta zmieniła (nieco) nazwę Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przy ulicy Reymonta zmieniło swoją nazwę na Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii. ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Wójt chciał utrzymać dotychczasowe zarobki, ale radni na poczekaniu obniżyli pensję o 3 tysiące złotych O trzy tysiące złotych Rada Gminy Zębowice obniżyła wynagrodzenie wójta Waldemara Czai podczas sesji. Sprawa nie jest jednak przesądzona. » więcej 2019-01-22, godz. 19:00 Służby identyfikują substancję, którą odkryto w byłym kurniku w Brzęczkowicach Trwa identyfikacja substancji nieznanego pochodzenia, które odkryto na nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 18:30 Nie wszystkim się podoba tymczasowy parking w centrum parku miejskiego W parku miejskim w Strzelcach Opolskich biało-czerwoną taśmą wyznaczono miejsca do zaparkowania samochodów. Ma to być ukłon w stronę rodziców przyjeżdżających ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:45 "Oddaj krew dla seniora" akcja krwiodawstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka Podzielili się najcenniejszym darem życia z myślą o babciach i dziadkach, którzy obchodzą swoje święto. Opolski kurator oświaty zmobilizował współpracowników ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach: policja zatrzymała 3 osoby Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z odkryciem nielegalnego składowiska odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 17:00 PiS pyta marszałka o powody powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości. "Chcemy wiedzieć, czym będzie się zajmo ... Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa opolskiego pytają, w jakim celu powołano pełnomocnika do spraw wielokulturowości. Funkcja została utworzon ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Podejrzane składowisko koło Niemodlina. Opuszczony kurnik zastawiony beczkami z nieznaną substancją W Brzęczkowicach koło Niemodlina odkryto składowisko odpadów. W budynku po nieczynnym kurniku znaleziono beczki nieznanego pochodzenia i z nieznaną jeszcze su ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Wojewoda opolski o rządowych programach społecznych dla matek, seniorów i osób niepełnosprawnych - Nowy rok to przede wszystkim kontynuacja sprawdzonych programów społecznych i kilka nowości. Dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »