Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-08, 11:00 Autor: Roman Juranek

Policjanci biorą zwolnienia lekarskie w całej Polsce. "Ich niezdolność do służby wynika z przemęczenia i ze stresu"

Policja [fot. Maciej Stępień]
Policja [fot. Maciej Stępień]
Benedykt Nowak [fot.Paweł Grabek]
Benedykt Nowak [fot.Paweł Grabek]
- Od wielu miesięcy mówimy o problemach kadrowych, policjanci pracują ponad swoje siły, przemęczenie sięgnęło zenitu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Benedykt Nowak, przewodniczący opolskich i wiceprzewodniczący krajowych władz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Jak stwierdził Benedykt Nowak, ich niezdolność do służby wynika z przemęczenia i ze stresu. To jednak może być nieformalny element trwającej w całej Polsce akcji protestacyjnej mundurowych. - Jeden z najważniejszych naszych postulatów to zmiana w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym - mówi Benedykt Nowak. - To było kiedyś magnesem do tego, aby ściągnąć młodych, zdolnych, zdrowych ludzi do służby. Ta zmiana, która nastąpiła w 2013 roku znacznie oddala tą perspektywę świadczeń emerytalnych. Chciałbym też sprostować pewne rzeczy, bo mówi się o powrocie do dawnego systemu. Tak jest zapisane w naszych postulatach, natomiast my się zgodzimy na to i co do tego - był już nawet konsensus z panem ministrem, żeby to było 25 lat bez określania wieku.

Jak tłumaczył nasz gość, związkowcy postulują o przechodzenie na emeryturę po 25 latach, na której funkcjonariusze mieliby otrzymywać 60 procent uposażenia. Jeśli policjant zdecydowałby się na dalszą pracę, wtedy jego emerytura wzrastałaby w zależności od przepracowanych lat.

Kolejnym ważnym postulatem policyjnych związkowców jest podwyżka. - I tutaj ten postulat płacowy, on nie jest jakiś ogromny - mówi Nowak. - Te 600 złotych, których się domagaliśmy to nie są jakieś pieniądze, które mogą doprowadzić do jakiejś klęski, załamania budżetu, tym bardziej, że od miesięcy słyszymy, że budżet ma się świetnie, że są środki finansowe, że Polska jest w rozkwicie. Więc chcemy z tego tortu też trochę uszczknąć na bezpieczeństwo, które jest bardzo ważne.

- Jesteśmy przekonani, że nasze postulaty są słuszne i wynikają z ogromnych potrzeb. My jednak nie mamy prawa do strajku, a jakaś forma nacisku musi być - dodał Benedykt Nowak.

Dodajmy, dziś (08.11) o minister spraw wewnętrznych i administracji ma się spotkać z policyjnymi związkami w sprawie sytuacji w tej formacji.
Benedykt Nowak
Benedykt Nowak

Wiadomości z regionu

2018-11-12, godz. 20:15 Z MZK na najpiękniejsze jarmarki świąteczne Europy Miejski Zakład Komunikacyjny z Kędzierzyna-Koźla zaprasza do wspólnych wyjazdów na najpiękniejsze jarmarki świąteczne. Wśród miejsc, które będzie można odwied ... » więcej 2018-11-12, godz. 20:00 Jan Jasion obejmie mandat po staroście Józefie Kozinie w radzie powiatu głubczyckiego Jan Jasion z Baborowa zajmie miejsce, zmarłego dzisiaj (12.11) Józefa Koziny, w radzie powiatu głubczyckiego. » więcej 2018-11-12, godz. 19:45 Pieniędzy nie było, ale niespodzianek sporo. Co krył zabytkowy sejf w Prudniku? Dokumenty z czasów niemieckich oraz powojennych znaleziono w sejfie prudnickiego nadleśnictwa. Są tam trzy skrytki, które nie były otwierane od ubiegłego wiek ... » więcej 2018-11-12, godz. 16:03 Najpierw urząd. Byczynę czeka wielkie oszczędzanie - Szykujemy poważne cięcia na różnych płaszczyznach - zapowiada nowa burmistrz Byczyny, Iwona Sobania. To w związku z zadłużeniem gminy, które wynosi 92 milio ... » więcej 2018-11-12, godz. 15:15 Zmarł Józef Kozina, starosta powiatu głubczyckiego Nad ranem zmarł głubczycki starosta Józef Kozina. » więcej 2018-11-12, godz. 15:00 Ruszyła rekrutacja do Młodzieżowej Rady Miasta Opola Do 19 listopada trwa nabór chętnych do pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta Opola na lata 2018-2020. Kandydatem może zostać uczeń szkoły ponadpodstawowej z tere ... » więcej 2018-11-12, godz. 13:00 Od 9 grudnia nowy rozkład jazdy PKP. Co wśród ciekawszych zmian? - Od 9 grudnia pojawi weekendowe połączenie Nysa - Wrocław - potwierdził w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony K ... » więcej 2018-11-12, godz. 11:30 Zmodernizują przejścia dla pieszych i dokupią tablicę radarową Pięć przejść dla pieszych w gminie Kolonowskie zostanie zmodernizowanych. Chodzi o te zebry, które znajdują się przy placówkach oświatowych. Projekt obejmuje ... » więcej 2018-11-12, godz. 11:15 Małpa utknęła na drzewie w opolskim ZOO. Zwierzęciu pomogli strażacy W opolskim ogrodzie zoologicznym jedna z małp utknęła na drzewie. Dyżurny OSP otrzymał zgłoszenie z prośbą o pomoc w uwolnieniu zwierzęcia, które zaklinowało ... » więcej 2018-11-12, godz. 08:30 Piosenki odrodzonej Polski wybrzmiały w Domu Kultury w Ozimku. Wielki finał projektu "Twórcza Niepodległość" Przedstawieniem historycznym i wieczornym koncertem piosenek odrodzonej Polski zakończył się cykl wydarzeń pod hasłem „Twórcza Niepodległość- świętujmy razem” ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »