Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-08, 11:00 Autor: Roman Juranek

Policjanci biorą zwolnienia lekarskie w całej Polsce. "Ich niezdolność do służby wynika z przemęczenia i ze stresu"

Policja [fot. Maciej Stępień]
Policja [fot. Maciej Stępień]
Benedykt Nowak [fot.Paweł Grabek]
Benedykt Nowak [fot.Paweł Grabek]
- Od wielu miesięcy mówimy o problemach kadrowych, policjanci pracują ponad swoje siły, przemęczenie sięgnęło zenitu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Benedykt Nowak, przewodniczący opolskich i wiceprzewodniczący krajowych władz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Jak stwierdził Benedykt Nowak, ich niezdolność do służby wynika z przemęczenia i ze stresu. To jednak może być nieformalny element trwającej w całej Polsce akcji protestacyjnej mundurowych. - Jeden z najważniejszych naszych postulatów to zmiana w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym - mówi Benedykt Nowak. - To było kiedyś magnesem do tego, aby ściągnąć młodych, zdolnych, zdrowych ludzi do służby. Ta zmiana, która nastąpiła w 2013 roku znacznie oddala tą perspektywę świadczeń emerytalnych. Chciałbym też sprostować pewne rzeczy, bo mówi się o powrocie do dawnego systemu. Tak jest zapisane w naszych postulatach, natomiast my się zgodzimy na to i co do tego - był już nawet konsensus z panem ministrem, żeby to było 25 lat bez określania wieku.

Jak tłumaczył nasz gość, związkowcy postulują o przechodzenie na emeryturę po 25 latach, na której funkcjonariusze mieliby otrzymywać 60 procent uposażenia. Jeśli policjant zdecydowałby się na dalszą pracę, wtedy jego emerytura wzrastałaby w zależności od przepracowanych lat.

Kolejnym ważnym postulatem policyjnych związkowców jest podwyżka. - I tutaj ten postulat płacowy, on nie jest jakiś ogromny - mówi Nowak. - Te 600 złotych, których się domagaliśmy to nie są jakieś pieniądze, które mogą doprowadzić do jakiejś klęski, załamania budżetu, tym bardziej, że od miesięcy słyszymy, że budżet ma się świetnie, że są środki finansowe, że Polska jest w rozkwicie. Więc chcemy z tego tortu też trochę uszczknąć na bezpieczeństwo, które jest bardzo ważne.

- Jesteśmy przekonani, że nasze postulaty są słuszne i wynikają z ogromnych potrzeb. My jednak nie mamy prawa do strajku, a jakaś forma nacisku musi być - dodał Benedykt Nowak.

Dodajmy, dziś (08.11) o minister spraw wewnętrznych i administracji ma się spotkać z policyjnymi związkami w sprawie sytuacji w tej formacji.
Benedykt Nowak
Benedykt Nowak

Wiadomości z regionu

2019-12-15, godz. 20:15 Grodków pamięta o represjonowanych w stanie wojennym. To tu działał ośrodek odosobnienia W Grodkowie upamiętniono dziś (15.12) przypadającą w piątek 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W organizowanych corocznie obchodach, udział wzięli przedstawiciele… » więcej 2019-12-15, godz. 19:15 Mieszkańcy Głogówka mogą korzystać z bezpłatnego lodowiska. Niewykluczone, że w przyszłości ślizgawka trafi na miejscowy… Mieszkańcy Głogówka mogą już korzystać z lodowiska przy miejscowej Szkole Podstawowej nr 2. Pierwszy raz po niemal rocznej przerwie, na taflę wyjechało kilkanaścioro… » więcej 2019-12-15, godz. 19:15 Głogówek bawi się i pomaga, także Polakom na Litwie. W mieście odbył się tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy Stoiska ze smakołykami i świątecznymi ozdobami, przejażdżki saniami Mikołaja czy świąteczne pieśni. To wszystko czekało dziś (15.12) na odwiedzających jarmark… » więcej 2019-12-15, godz. 19:00 Wypadek przy ul. Technologicznej w Opolu [AKTUALIZACJA] Do zderzenia trzech aut doszło w Opolu, przy ul. Technologicznej. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jeden z samochodów leży na boku. Trasa jest całkowicie zabl… » więcej 2019-12-15, godz. 18:15 Będą mówić o przebiegu obwodnicy Olesna. Ruszają spotkania w terenie Ruszają spotkania informacyjne dot. planowanej budowy obwodnicy Olesna w ciągu drogi krajowej nr 11. Pierwsze - w poniedziałek (16.12) o godz 16 w Miejskim Domu… » więcej 2019-12-15, godz. 17:50 O prawyborach w PO i kandydatach na prezydenta Polski rozmawiali goście Niedzielnej Loży Radiowej Małgorzata Kidawa-Błońska pokonała Jacka Jaśkowiaka w prawyborach i została oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Prawybory w… » więcej 2019-12-15, godz. 17:15 Na jeden dzień Opole stało się stolicą niemieckiej kolędy. Weihnachtsmarkt na rynku Dbają o zachowanie tożsamości kulturowej i pokazują, że Opole może kojarzyć się także z kolędą niemiecką. Z inicjatywy Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-12-15, godz. 16:50 Jest już dwóch kandydatów na burmistrza Ozimka Opolska delegatura PKW potwierdza na swojej stronie, że zarejestrowały się dwa komitety, które chcą wystawić swoich kandydatów w wyborach uzupełniających na burmistrza… » więcej 2019-12-15, godz. 15:30 Opolski biskup pomocniczy z opłatkiem w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Opolski biskup pomocniczy ks. Paweł Stobrawa odprawił mszę w szpitalnej kaplicy oraz podzielił się opłatkiem z pracownikami i pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2019-12-15, godz. 14:51 "Rękodzieło ucieszy bardziej, niż chińszczyzna". W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Prezentów Świąteczne kawy, szydełkowe chusty, czy afrykańskie instrumenty mają być alternatywą dla marketowych zestawów kosmetyków i nietrafionych prezentów. Ponad 20 wystawców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »