Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 17:30 Autor: Maciej Stępień

„To nie partie polityczne, a radni tworzą nową koalicję”. W powiecie brzeskim szykuje się zmiana starosty

Jedenastu radnych podpisało zawiązało wczoraj koalicję. Będą zmiany w powiecie brzeskim [fot. Jacek Niesłuchowski]
Jedenastu radnych podpisało zawiązało wczoraj koalicję. Będą zmiany w powiecie brzeskim [fot. Jacek Niesłuchowski]
Jacek Monkiewicz może zostać nowy starostą brzeskim [fot. Urząd Gminy Skarbimierz]
Jacek Monkiewicz może zostać nowy starostą brzeskim [fot. Urząd Gminy Skarbimierz]
Wczoraj (06.11) wieczorem jedenastu nowo wybranych radnych Rady Powiatu Brzeskiego podpisało stosowny dokument o współpracy na najbliższe pięć lat. Wśród nich są samorządowcy z Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden reprezentant Kukiz’15. W porozumieniu opisano działalność koalicji oraz dokonaniu podziału stanowisk. Na starostę desygnowano Jacka Monkiewicza, obecnego wicewójta Skarbimierza. Dotychczasowy starosta brzeski Maciej Stefański z Prawa i Sprawiedliwości nie chce komentować działań grupy radnych.
Szef brzeskich struktur PO i Nowoczesnej Jacek Niesłuchowski w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że to nie liderzy partii stworzyli to porozumienia, a sami radni. - I to jest nasz zasadniczy atut. To nie szefowie ugrupowań, to nie ja będę odpowiedzialny za powiat, ale właśnie sami radni. To właśnie z ich grona zostanie wyłoniony starosta i to będzie ich odpowiedzialność.

Zdaniem Niesłuchowskiego, Jacek Monkiewicz idealnie nadaje się na stanowisko starosty.
Sam zainteresowany przyznaje, że nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu i trzeba poczekać na głosowanie.

- Na razie jest nas 11, więc większość już jest. Nie patrzymy na listy, z jakich startowali poszczególni radni, ale mamy jeden wspólny cel. Zależy nam na poprawie i rozwoju powiatu brzeskiego. Patrząc na skład osobowy naszej koalicji, to rzeczywiście będzie rewolucja – dodaje Monkiewicz.

Artur Kotara, szef powiatowych struktur PSL tłumaczy, że decyzja o współpracy z Koalicją Obywatelską zapadła na jednym ze spotkań, ale szczegóły tej koalicji miały być jeszcze uzgadniane. - Ja ze swojej strony nie podpisywałem tego dokumentu, bo tylko ja jestem upoważniony do podpisywania porozumień między strukturami powiatowymi. Tutaj to jest inicjatywa radnych. Będę się kontaktował z władzami Koalicji Obywatelskiej, by porozmawiać na temat zamknięcia całej sprawy ostatecznie.

Obecnie urzędujący starosta brzeski Maciej Stefański z PiS-u nie chce sprawy komentować. Przypomnijmy, od 12 lat jest szefem powiatu. Zaprzysiężenie i wybór nowych władz ma nastąpić na uroczystej sesji 22 listopada.
Jacek Niesłuchowski, Jacek Monkiewicz i Artur Kotara

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Jutro bieg na powitanie wiosny z Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie jutro (24.03) na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »