Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-06, 18:04 Autor: Jacek Pelczar

Kresowiacy liczą na nasze wsparcie

Grzegorz Peczkis [fot. Jacek Pelczar]
Grzegorz Peczkis [fot. Jacek Pelczar]
Programom rządowym i pomocy Kresowianom poświęcił dzisiejszą konferencję prasową senator Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Peczkis.
Odpowiedzią na potrzeby Kresowiaków są akcje organizowane przez przedstawicieli rządu, których celem jest przybliżenie im ojczyzny ich przodków. Jedną z tych akcji było zaproszenie dzieci z Ukrainy na wycieczkę po Polsce.

– Przyjęliśmy w senacie, w Warszawie grupę trzydziestu czterech dzieci z Obwodu Charkowskiego. To są dzieci z towarzystw polskich, o polskim pochodzeniu. Dzieci zostały zaproszone na wizytę w Polsce, szlakiem polskich zabytków patriotycznych. Dobrze, że te dzieci ze wchodu mogły zobaczyć swoją ojczyznę – mówi Grzegorz Peczkis, senator PiS.

Kolejną akcją pomagającą utrzymać Polakom na kresach kontakt z ojczyzną jest "Lekcja Dla Rodaka". Dzięki nim, Kresowiacy mogą odwiedzać Polskę, a Polacy mieszkający w kraju uczyć się od nich, na temat ich historii i kultury.

– To jest bardzo cenna inicjatywa, jeśli będzie taka wola ze strony nauczycieli czy władz Kędzierzyna-Koźla, to jestem w stanie taką "Lekcję Dla Rodaka" zorganizować również w Kędzierzynie-Koźlu – zapowiadał senator Peczkis.

Opolszczyzna, pomimo programów rządowych przeznaczających środki na repatriację dla gmin, jest terenem, na który sprowadza się bardzo niewielu kresowiaków. Senator wyraził nadzieję, że dzięki tym i podobnym inicjatywom ten współczynnik niedługo wzrośnie.
Grzegorz Peczkis
Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2020-01-28, godz. 22:00 Bonifratrzy utworzą w Prudniku Warsztaty Terapii Zajęciowej Wieloletnie zaniechania mają być nadrobione - w Prudniku powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej. Jest to zadanie powiatu, który zrealizuje tamtejszy zakon Bonifratrów… » więcej 2020-01-28, godz. 22:00 Wicestarosta nyski nadal kieruje EKOM-em. Nowy prezes spółki zostanie wybrany za kilka tygodni Jeszcze przez kilka tygodni Damian Nowakowski będzie łączył funkcję prezesa miejskiej spółki komunalnej ze stanowiskiem wicestarosty nyskiego. » więcej 2020-01-28, godz. 21:00 Trzech młodych mieszkańców Kluczborka odpowie za nielegalny połów ryb. Ogłuszali je za pomocą petard Trwa policyjne dochodzenie pod kątem nielegalnego połowu ryb na zalewie w Ligocie Górnej (gmina Kluczbork). Do zdarzenia doszło 30 grudnia wieczorem. » więcej 2020-01-28, godz. 18:58 Zamiast chodnikiem idą przez błoto. Pasażerowie z pośpiechu skracają sobie drogę przy remontowanym dworcu autobusowym Ruszyła budowa centrum przesiadkowego Opole Główne. Teren został ogrodzony. Problem w tym, że pasażerowie, którzy chcą sobie skrócić drogę między dworcem PKP a… » więcej 2020-01-28, godz. 18:45 Nowy sekretarz i zastępca wójta w gminie Walce Z nowym rokiem w urzędzie gminy Walce pojawiły się nowe osoby na czołowych stanowiskach. Wójt ma już zastępcę, uporządkowane zostały też sprawy związane ze stanowiskiem… » więcej 2020-01-28, godz. 18:00 Spór wokół kompostowni odpadów w Przedmościu obok Praszki. Mieszkańcy mówią o bombie ekologicznej Mieszkańcy Przedmościa (gmina Praszka) nie chcą kompostowni odpadów we wsi. Inwestycja jest już jednak realizowana. » więcej 2020-01-28, godz. 16:40 Sprawa banerów antyaborcyjnych ponownie w opolskim sądzie. Prokuratura: "Treści nie nieprzyzwoite" Mieszkaniec Opola złożył do sądu wniosek o ukaranie działacza fundacji pro-prawo do życia, zarzucając mu wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, jazdę pod prąd… » więcej 2020-01-28, godz. 16:32 Przedstawiciele Solidarnej Polski proszą o poparcie reformy sądownictwa Opolscy politycy Solidarnej Polski zwrócili się do sędziów z prośbą o poparcie reformy sądownictwa i zaakceptowanie słuszności powołanej Izby Dyscyplinarnej. Na… » więcej 2020-01-28, godz. 16:05 Seniorzy z opolskich Chabrów stawiają na aktywność fizyczną Rada Dzielnicy Chabry w Opolu stawia na aktywizację sportowo-fizyczną w każdym wieku. Dzisiaj (28.01) w Centrum Rozrywki 'Kubatura' seniorzy powyżej 75. roku życia… » więcej 2020-01-28, godz. 15:15 "Wspólne działania na rzecz regionu ponad podziałami". Utworzono Opolski Zespół Parlamentarny Promowanie i skuteczny lobbing na rzecz najważniejszych i największych projektów dla Opolszczyzny - to główne zadania powołanego na ostatnim posiedzeniu sejmu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »