Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-06, 18:04 Autor: Jacek Pelczar

Kresowiacy liczą na nasze wsparcie

Grzegorz Peczkis [fot. Jacek Pelczar]
Grzegorz Peczkis [fot. Jacek Pelczar]
Programom rządowym i pomocy Kresowianom poświęcił dzisiejszą konferencję prasową senator Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Peczkis.
Odpowiedzią na potrzeby Kresowiaków są akcje organizowane przez przedstawicieli rządu, których celem jest przybliżenie im ojczyzny ich przodków. Jedną z tych akcji było zaproszenie dzieci z Ukrainy na wycieczkę po Polsce.

– Przyjęliśmy w senacie, w Warszawie grupę trzydziestu czterech dzieci z Obwodu Charkowskiego. To są dzieci z towarzystw polskich, o polskim pochodzeniu. Dzieci zostały zaproszone na wizytę w Polsce, szlakiem polskich zabytków patriotycznych. Dobrze, że te dzieci ze wchodu mogły zobaczyć swoją ojczyznę – mówi Grzegorz Peczkis, senator PiS.

Kolejną akcją pomagającą utrzymać Polakom na kresach kontakt z ojczyzną jest "Lekcja Dla Rodaka". Dzięki nim, Kresowiacy mogą odwiedzać Polskę, a Polacy mieszkający w kraju uczyć się od nich, na temat ich historii i kultury.

– To jest bardzo cenna inicjatywa, jeśli będzie taka wola ze strony nauczycieli czy władz Kędzierzyna-Koźla, to jestem w stanie taką "Lekcję Dla Rodaka" zorganizować również w Kędzierzynie-Koźlu – zapowiadał senator Peczkis.

Opolszczyzna, pomimo programów rządowych przeznaczających środki na repatriację dla gmin, jest terenem, na który sprowadza się bardzo niewielu kresowiaków. Senator wyraził nadzieję, że dzięki tym i podobnym inicjatywom ten współczynnik niedługo wzrośnie.
Grzegorz Peczkis
Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Jutro bieg na powitanie wiosny z Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie jutro (24.03) na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »