Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-25, 20:30 Autor: Jacek Pelczar

Józef Piłsudski pojawił się w Kędzierzynie-Koźlu i zostanie na dłużej

Pomnik [fot. Jacek Pelczar]
Pomnik [fot. Jacek Pelczar]
Pomnik zaraz po postawieniu [fot. Jacek Pelczar]
Pomnik zaraz po postawieniu [fot. Jacek Pelczar]
Napis na cokole pomnika [fot. Jacek Pelczar]
Napis na cokole pomnika [fot. Jacek Pelczar]
Temat pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego narodził się w Kędzierzynie-Koźlu w zeszłym roku. Pomysł jego postawienia wyszedł od inicjatywy społecznej, której przedstawicielem jest Grzegorz Niemiec-Sobczak. Dziś przed urzędem miasta pojawiła się gotowa figura.
– Dzisiaj w Kędzierzynie-Koźlu odbył się montaż samej figury marszałka Piłsudskiego. Cokół był przygotowany wcześniej, a pomnik stanął na placu Rady Europy. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi podczas obchodów święta niepodległości, 11 listopada - mówi Jarosław Jurkowski, rzecznik Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Przed oficjalnym odsłonięciem, na stulecie niepodległości Polski, trzeba jeszcze dokończyć prace brukarskie i założyć oświetlenie. Koszt całej inwestycji nie jest jeszcze dokładnie znany, ale władze podają, że nie przekroczy on zaplanowanego budżetu, czyli 165 tys. zł.

Zgodnie z umową zawartą z Radą Miasta, przy planowaniu pomnika, jedną trzecią tej kwoty ma zapłacić inicjatywa społeczna.
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2020-02-28, godz. 10:19 Prezes Radia Opole Piotr Moc wraz z dyrektorami innych regionalnych ośrodków mediów publicznych uczestniczył w spotkaniu… Były to konsultacje w sprawie rekompensaty dla mediów publicznych za osoby ustawowo zwolnione z opłaty abonamentu. » więcej 2020-02-28, godz. 10:00 Opole uczci bohaterów o wolną Polskę. W niedzielę obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Opole uczci bohaterów o wolną Polskę. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy regionu odbędą się w niedzielę 1 marca. W samo południe tradycyjnie… » więcej 2020-02-28, godz. 07:59 Andrzej Brzezina odchodzi z urzędu w Krapkowicach. Będzie wiceburmistrzem Ozimka Andrzej Brzezina zmienia urząd, ale nie zmienia funkcji. Wiceburmistrz Krapkowic od 1 kwietnia będzie pracował w Ozimku. W nowym miejscu ma się zajmować podobnymi… » więcej 2020-02-28, godz. 06:00 W centrum Opola pojawiły się nowe oznakowania ulic. Docelowo będą ustawione w pozostałych dzielnicach miasta W Opolu pojawiły się nowe tabliczki z nazwami ulic. Na Starym Mieście są one koloru brązowego z żółtym paskiem, a w pozostałych częściach miasta będą miały barwę… » więcej 2020-02-27, godz. 23:35 Mężczyzna objęty kwarantanną domową. Wrócił z regionu, gdzie pojawił się koronawirus Mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty dwutygodniową kwarantanną domową. Mężczyzna wrócił do Polski z delegacji. Był w rejonie, w którym… » więcej 2020-02-27, godz. 23:30 Prudnik: pożar pustostanu. W środku - kilkanaście opon. Brak osób poszkodowanych, trwa dogaszanie [AKTUALIZACJA] Trwa dogaszanie pożaru w Prudniku. Doszło do niego na niezamieszkałej posesji przy ul. Nyskiej. W stodole zapaliły się składowane tam opony. Straż pożarna otrzymała… » więcej 2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »