Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-22, 00:02 Autor: Jacek Rudnik

Goście politycznego wieczoru wyborczego Radia Opole o wynikach sondażu exit poll w Opolu [FILM]

Goście politycznego wieczoru wyborczego Radia Opole: Katarzyna Czochara, Piotr Piaseczny, Ryszard Galla, Paweł Kampa, Marcin Oszańca, Małgorzata Wilkos, Zbigniew Kubalańca
Goście politycznego wieczoru wyborczego Radia Opole: Katarzyna Czochara, Piotr Piaseczny, Ryszard Galla, Paweł Kampa, Marcin Oszańca, Małgorzata Wilkos, Zbigniew Kubalańca
Arkadiusz Wiśniewski jest bardzo prawdopodobnym zwycięzcą wyborów prezydenckich w Opolu. Według badań exit poll, które dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przygotował Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Arkadiusz Wiśniewski zdobył 64,34 % głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Violetta Porowska, zdobywając 18,76% głosów. Podium zamyka Barbara Kamińska z wynikiem 10,92 procent głosów.
- Po raz pierwszy w historii PiS pokonało w Opolu PO - oceniła w wieczorze wyborczym RO posłanka PiS Katarzyna Czochara, oceniając wyniki exit poll, zgodnie z którymi Violetta Porowska uzyskała większą liczbę głosów niż kandydatka KO Barbara Kamińska. - Patrząc na to, jak wyglądało poparcie jeszcze do niedawna dla PO czy innych ugrupowań, które wiodły prym w Opolu, to tendencja się odwróciła - oceniła posłanka PiS.

W ocenie Zbigniewa Kubalańcy z PO, o wygranej konkretnej partii w konkretnym regionie decyduje wynik uzyskany w przypadku elekcji do sejmiku, nie zaś na prezydenta Opola.

- Wybory prezydenta nie są miarodajne, a elektorat między nami a elektoratem pana prezydenta jest bardzo płynny, co pokazywały sondaże. Popatrzmy na wyniki ogólnopolskie - tylko 7,5 procent tylko różnicy między PiS a Koalicją Obywatelską - zauważył Kubalańca.

Marcin Oszańca z PSL wskazywał na frekwencję wyższą niż przed czterema laty, ale dodał, że sondaże nie są jeszcze wynikami i warto poczekać na konkrety.

- Wszystko wskazuje na jedną turę w Opolu, exit poll wskazuje na ogromny sukces Arkadiusza Wiśniewskiego - dodała w trakcie wieczoru wyborczego RO Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać o tym, że są wybory, na kogo głosować i uznali, że nie ma potrzeby, by w Opolu była druga tura - argumentowała Wilkos, która - przypomnijmy - startowała do rady miasta z komitetu Wiśniewskiego.

Zdaniem Ryszarda Galli z MN, trzeba poczekać na wyniki wyborów, na razie jest jedynie sondaż, a w przeszłości faktyczne wyniki mocno go weryfikowały.

- Decydują wyniki w sejmiku, a kluczowa staje się później zdolność koalicyjna zwycięzcy - ocenił na antenie RO poseł Mniejszości Niemieckiej.

Zdaniem parlamentarzysty MN, obecnie funkcjonująca koalicja w sejmiku ma dużą szansę, że będzie mogła jeszcze funkcjonować przez najbliższych pięć lat.

- Polska w samorządach nie będzie traktowana tak jak na poziomie rządowym - dodał w wieczorze wyborczym RO Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Koalicja Obywatelska według wyników sondażowych wygrała w dużych miastach, a jeśli potwierdzi się wygrana Arkadiusza Wiśniewskiego, to należą mu się gratulacje. Koalicja Obywatelska się sprawdziła, gdyż wygraliśmy w dużych miastach , a nasze zdolności koalicyjne jeszcze powiększą tę wygraną - szacował Piaseczny.

Odnosząc się do wyników krajowych Paweł Kampa z SLD mówił o powrocie lewicy na mapę polityczną.

- Wynik będzie na pewno lepszy niż przed czterema laty - stwierdził.

Według sondażu IPSOS, poparcie dla SLD - Lewica Razem w samorządach wyniosło 5,7
W ocenie Pawła Kampy wyniki wyborów nie potwierdzą, aż tak bardzo dużej przewagi Arkadiusza Wiśniewskiego, ale wygrana obecnego prezydenta jest przesądzona.

Zobacz komentarze polityków w Radiu Opole [Wieczór Wyborczy Radia Opole i NTO]
Wypowiedzi gości wieczoru wyborczego RO

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 22:13 Pogarsza się jakość powietrza na Opolszczyźnie Najgorzej oddycha się w tej chwili w Prudniku - tu normy dotyczące pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 na godzinę 22:00 są przekroczone pięciokrotnie. » więcej 2019-02-17, godz. 21:00 Opolscy politycy o Warsaw Summit. Temat konferencji bliskowschodniej zdominował Niedzielną Lożę Radiową Konferencja bliskowschodnia i wczorajsza deklaracja SLD dołączenia do Koalicji Europejskiej - te dwa tematy zdominowały Niedzielną Lożę Radiową, w której spot ... » więcej 2019-02-17, godz. 20:50 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 18:45 Opolskie Targi Ślubne skarbnicą pomysłów dla przyszłych nowożeńców [ZDJĘCIA] Zakończyły się 15. Targi Ślubne w Opolu. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym zaprezentowało się ponad 100 firm związanych z branżą ślubno-weselną. Dla przysz ... » więcej 2019-02-17, godz. 17:00 Harcerze chcą rozwiązać hufiec w Kędzierzynie-Koźlu Harcerze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o rozwiązaniu hufca. Powodem ma być trwający od kilku lat konflikt między instruktorami. To pierwszy krok do likw ... » więcej 2019-02-17, godz. 16:50 Zderzenie dwóch aut w powiecie opolskim W miejscowości Kotórz Mały, w gminie Turawa, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie 4 osoby. » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »