Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-19, 11:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Paweł Grabowski na koniec kampanii o tym, jak miasto zadłużyło opolan

Paweł Grabowski na ostatniej konferencji wyborczej
Paweł Grabowski na ostatniej konferencji wyborczej
Mieszkańcy w referendach powinni decydować o przyszłości Opola, a spółki miejskie należy scentralizować. Tymi postulatami Paweł Grabowski, kandydat na prezydenta Opola z ruchu Kukiz'15 kończy kampanię wyborczą. Na konferencji prasowej poruszył również temat zadłużenia miasta, które przeliczył na liczbę mieszkańców. Jego zdaniem w ciągu ostatniej kadencji zadłużenie wzrosło niemal o 1000 złotych.
- Każdy mieszkaniec Opola, nawet dzieci są dzisiaj winni wierzycielom 2700 złotych. Z drugiej strony należy się zastanowić, kto z mieszkańców jest dzisiaj świadomy tego i kto w drodze demokracji bezpośredniej zgodziłby się na to - mówił Paweł Grabowski.

Poseł na spotkaniu z mieszkańcami wyliczył, że dzisiaj spółki miejskie na usługach na rzecz mieszkańców zarabiają około 40 mln. złotych rocznie. Jego zdaniem centralizacja tych podmiotów zapewniłaby niższe ceny za wodę czy ciepło. - A nie tworzenie jakiś bzdurnych bonów, wiązanie mieszkańców z miastem. W Opolu musi się opłacać mieszkać ludziom. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zahamować te negatywne procesy depopulacyjne. Natomiast jeśli będziemy tworzyć coraz to nowe wydatki to to jest błędne koło.

Obecni na konferencji prasowej Przemysław Bielecki, Leszek Danielewicz i Wojciech Jagiełło dodali, że zdają sobie sprawę z tego, że nie będą rządzić w samorządach, ale chcą być opozycją, która będzie władze kontrolowała. - Bierność to najgorsze, co możecie wybrać, idźcie na wybory. Obywatele muszą brać udział w wyborach, ponieważ jeśli tego nie robią oddają państwo w ręce tych, którzy próbują je sobie zawłaszczyć - podkreślili.

Do tego tematu odniosło się biuro prasowe Urzędu Miasta Opola.

- Nic dziwnego, że człowiek z Brzegu nie ma bladego pojęcia o finansach Opola - napisała w oświadczeniu Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Dziwić może, że kandydat świadomie wprowadza opolan w błąd. Stan finansów miasta jest najlepszy w historii, a budżet regularnie zamykamy nadwyżkami. Jesteśmy jednym z najmniej zadłużonych samorządów w województwie, a niezależna agencja ratingowa Fitch trzy lata z rzędu podnosi nam ocenę, która teraz jest na poziomie A. Po raz pierwszy w historii miasta uzyskaliśmy rating międzynarodowy. W ciągu ostatnich 4 lat zrealizowaliśmy inwestycje na kwotę prawie aż 403 mln zł. W tym czasie zadłużenie w przeliczeniu na mieszkańca wzrosło zaledwie o 79 zł i wynosi 1952, 46 zł. Podając inne kwoty pan kandydat zwyczajnie kłamie - czytamy w oświadczeniu.
Paweł Grabowski 1
Paweł Grabowski 2

Wiadomości z regionu

2020-05-28, godz. 21:30 Raport dnia: 12 nowych przypadków COVID-19 w województwie opolskim. Nie ma ofiar śmiertelnych. Mamy też 6 ozdrowieńców Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 250 osób. Zmarło 47 osób, a 325 ozdrowiało. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u 622… » więcej 2020-05-28, godz. 21:15 Publiczne żłobki w Opolu uruchomiły mniej niż połowę miejsc. Są zwolnienia z opłat podczas nieobecności dzieci Żłobki w Opolu w związku z zaleceniami sanitarnymi uruchomiły około 40% miejsc, dlatego rodzice, których pociechy muszą pozostać w domach, będą zwolnieni z opłat… » więcej 2020-05-28, godz. 21:00 Na Politechnikę Opolską powróci tylko część studentów Na Politechnice Opolskiej od 1 czerwca zostaną wznowione zajęcia, ale tylko na dwóch wydziałach. Na uczelnię powrócą studenci elektrotechniki oraz wychowania fizycznego… » więcej 2020-05-28, godz. 20:30 Do połowy czerwca będzie znana dalsza rola kędzierzyńsko-kozielskiego szpitala w zwalczaniu epidemii Szpital monoprofilowy w Kędzierzynie-Koźlu prawdopodobnie będzie w najbliższym czasie wracać do trybu funkcjonowania sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. » więcej 2020-05-28, godz. 19:18 Opolscy ozdrowieńcy oddali 3 litry osocza na wspomaganie leczenia zakażonych koronawirusem W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu do tej pory udało się pobrać 3 litry osocza (15 porcji) od czterech osób, które pokonały koronawirusa… » więcej 2020-05-28, godz. 18:25 Rudziczka: duża wiejska szkoła podstawowa doczeka się nowoczesnego boiska Wielofunkcyjne boisko będzie miała wieś Rudziczka. Wśród szkół gminy Prudnik tamtejsza podstawówka ma najgorszą bazę sportową. Do przetargu na to zadanie przystąpiło… » więcej 2020-05-28, godz. 18:23 Raport MZ: 3 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie. Kolejnych 6 osób pokonało chorobę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 225 nowych potwierdzonych przypadkach zakażonych koronawirusem w kraju i 8 ofiarach śmiertelnych. Na Opolszczyźnie COVID-19… » więcej 2020-05-28, godz. 17:01 Na czas pandemii opolscy radni wstrzymali możliwość spożywania alkoholu na bulwarach nadodrzańskich. Zdania były podzi… Opolscy radni zdecydowali o wprowadzeniu zakazu picia alkoholu na bulwarach nadodrzańskich w czasie pandemii. To inicjatywa komendanta policji w Opolu, który tłumaczył… » więcej 2020-05-28, godz. 16:31 Klienci opolskiego oddziału NFZ mogą korzystać z biura obsługi w nowej siedzibie. Na razie możliwości są ograniczone przez… Sala obsługi klientów w nowej siedzibie opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jest dostępna dla mieszkańców naszego województwa. » więcej 2020-05-28, godz. 16:10 Urząd marszałkowski przekazuje kolejną pomoc dla placówek medycznych na Opolszczyźnie Do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu trafił sprzęt do badania wymazów na obecność koronawirusa. Diagnoza jednej próbki trwa około godziny, a w ciągu doby można wykonać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »