Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-19, 11:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Paweł Grabowski na koniec kampanii o tym, jak miasto zadłużyło opolan

Paweł Grabowski na ostatniej konferencji wyborczej
Paweł Grabowski na ostatniej konferencji wyborczej
Mieszkańcy w referendach powinni decydować o przyszłości Opola, a spółki miejskie należy scentralizować. Tymi postulatami Paweł Grabowski, kandydat na prezydenta Opola z ruchu Kukiz'15 kończy kampanię wyborczą. Na konferencji prasowej poruszył również temat zadłużenia miasta, które przeliczył na liczbę mieszkańców. Jego zdaniem w ciągu ostatniej kadencji zadłużenie wzrosło niemal o 1000 złotych.
- Każdy mieszkaniec Opola, nawet dzieci są dzisiaj winni wierzycielom 2700 złotych. Z drugiej strony należy się zastanowić, kto z mieszkańców jest dzisiaj świadomy tego i kto w drodze demokracji bezpośredniej zgodziłby się na to - mówił Paweł Grabowski.

Poseł na spotkaniu z mieszkańcami wyliczył, że dzisiaj spółki miejskie na usługach na rzecz mieszkańców zarabiają około 40 mln. złotych rocznie. Jego zdaniem centralizacja tych podmiotów zapewniłaby niższe ceny za wodę czy ciepło. - A nie tworzenie jakiś bzdurnych bonów, wiązanie mieszkańców z miastem. W Opolu musi się opłacać mieszkać ludziom. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zahamować te negatywne procesy depopulacyjne. Natomiast jeśli będziemy tworzyć coraz to nowe wydatki to to jest błędne koło.

Obecni na konferencji prasowej Przemysław Bielecki, Leszek Danielewicz i Wojciech Jagiełło dodali, że zdają sobie sprawę z tego, że nie będą rządzić w samorządach, ale chcą być opozycją, która będzie władze kontrolowała. - Bierność to najgorsze, co możecie wybrać, idźcie na wybory. Obywatele muszą brać udział w wyborach, ponieważ jeśli tego nie robią oddają państwo w ręce tych, którzy próbują je sobie zawłaszczyć - podkreślili.

Do tego tematu odniosło się biuro prasowe Urzędu Miasta Opola.

- Nic dziwnego, że człowiek z Brzegu nie ma bladego pojęcia o finansach Opola - napisała w oświadczeniu Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Dziwić może, że kandydat świadomie wprowadza opolan w błąd. Stan finansów miasta jest najlepszy w historii, a budżet regularnie zamykamy nadwyżkami. Jesteśmy jednym z najmniej zadłużonych samorządów w województwie, a niezależna agencja ratingowa Fitch trzy lata z rzędu podnosi nam ocenę, która teraz jest na poziomie A. Po raz pierwszy w historii miasta uzyskaliśmy rating międzynarodowy. W ciągu ostatnich 4 lat zrealizowaliśmy inwestycje na kwotę prawie aż 403 mln zł. W tym czasie zadłużenie w przeliczeniu na mieszkańca wzrosło zaledwie o 79 zł i wynosi 1952, 46 zł. Podając inne kwoty pan kandydat zwyczajnie kłamie - czytamy w oświadczeniu.
Paweł Grabowski 1
Paweł Grabowski 2

Wiadomości z regionu

2019-07-15, godz. 21:32 Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce obcują z naukami ścisłymi Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce mogli dziś (15.07) dowiedzieć się jak zbudowany jest wszechświat, czy poznać zjawiska zachodzące w naszym codziennym życ ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:45 Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ogranicz ... Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyb ... » więcej 2019-07-15, godz. 19:45 Studenci z zagranicy goszczą w Opolu na Summer Studies Blisko 70 studentów z Tajwanu, Chin, Kazachstanu, czy Zimbabwe przyjechało do Opola na Letni Uniwersytet 2019. Młodzi ludzie na Uniwersytecie Opolskim przez 4 ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:30 Bus programu Rodzina 500 Plus w kursie po Opolszczyźnie Korfantów, Nysa, Łambinowice i Pakosławice - w tych 4 miejscowościach gościł dziś (15.07) opolski bus Rodzina 500 plus. To inicjatywa, która ma przybliżyć mie ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:00 Przeszła trzy operacje w pierwszych dniach życia. Lekarze z Wrocławia uratowali życie dziecku urodzonemu w Nysie To pierwszy taki zabieg w Polsce. Wrocławscy lekarze przeprowadzili trzy operacje w pierwszych dniach życia noworodka. Dziewczynka, która urodziła się w Nysie ... » więcej 2019-07-15, godz. 17:00 Poseł Kamil Bortniczuk ruszył w kurs po Opolszczyźnie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk rozpoczął wizyty w terenie w ramach akcji 'Poznaj swojego posła'. Objazd Opolszczyzny parlamentarzysta rozpoczął od gminy ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:45 Drogowe zamieszanie w centrum Opola Ulica Kośnego w Opolu przez kilka tygodni będzie jednokierunkową, od Katowickiej do parkingu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. O zmianach w organizacji ru ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:05 Zamiast ogródków działkowych będą tereny inwestycyjne [INTERWENCJA] Przeciw likwidacji ogrodów działkowych protestują ich użytkownicy w Prudniku. Ziemię tą gmina chce przeznaczyć pod inwestycje, bo w mieście brakuje gruntów na ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:00 Sobota w sklepie i na badaniach. NFZ organizuje Dzień Otwarty w Centrum Handlowym Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą w Centrum Handlowym Turawa Park w najbliższą sobotę (20.07) między godziną 11.30 do 17. ... » więcej 2019-07-15, godz. 15:07 Szykuje się przeprowadzka opolskiego NFZ. Koniec funduszu... na peryferiach Po 21 latach Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu przenosi siedzibę z ul. Głogowskiej na Ozimską 72a. Od kwietnia przyszłego roku pacjenci będą przyjmowani w biur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »