Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-12, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

Reklamy nadal zasłaniają centrum Nysy. Na część przedsiębiorców nałożono kary

Reklamy w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Reklamy w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Nie wszyscy przedsiębiorcy stosują się do założeń nyskiego Kodeksu Krajobrazowego. Mimo wezwań ze strony magistratu, część reklam niezgodnych z uchwałą wciąż zaśmieca centrum miasta. Na ich właścicieli nałożono pierwsze kary.
Jak podkreśla nyski architekt miejski Roman Jabłoński, takie rozwiązanie to ostateczność.

- W dużej mierze polega to na współpracy i edukowaniu przedsiębiorców i agencji reklamowych. Są pewne grupy, które niechętnie realizują założenia naszego kodeksu. Pierwsze kary już się pojawiły - wyjaśnia.

Dotychczas nałożone kary sięgają kilku tysięcy złotych.

Uchwała, która obowiązuje od stycznia, precyzuje, gdzie i jakiej wielkości mogą być eksponowane reklamy znajdujące się na terenie gminy. Niektórzy na dostosowanie już istniejących reklam do nowych zasad mają czas do 2023 roku. Wszystkie nowo powstałe muszą spełniać wymogi określone w uchwale.

Jednym z pierwszych impulsów do uporządkowania miejskiej przestrzeni były trudności podczas beatyfikacji Marii Luizy Merkert w 2007 roku.

- Telewizja, która się pojawiła, jak i środowisko związane z Kościołem podczas transmisji na żywo zwracało uwagę, że poruszanie się kamery jest bardzo utrudnione z uwagi na to, że są niestosownie zastosowane reklamy - wspomina Jabłoński.

Oprócz zasad związanych z powierzchniami komercyjnymi, kodeks ujednolica też wygląd systemu informacji czy mebli miejskich.
Roman Jabłoński
Roman Jabłoński

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 14:40 Awaria wodociągu w Nysie. Utrudnienia mogą potrwać do północy Mieszkańcy północnej części Nysy muszą liczyć się dziś z obniżonym ciśnieniem wody, a także z możliwym pogorszeniem jej jakości. » więcej 2018-10-16, godz. 14:30 Opolskie hospicjum Betania potrzebuje rąk do pracy. Rusza nabór wolontariuszy Jak wygląda praca w hospicjum, jakie są przywileje, a jakie obowiązki wolontariusza - na te i inne pytania odpowie dziś (16.10) personel medyczny Betanii, reh ... » więcej 2018-10-16, godz. 14:00 Podpiszą umowę i rozpoczną pracę w listopadzie. Inwestycja przy stacji Opole Wschód może ruszać Jeszcze w listopadzie mogą ruszyć prace przy przebudowie układu komunikacyjnego przy stacji kolejowej Opole Wschodnie. » więcej 2018-10-16, godz. 13:00 Milion złotych dla dzielnic. Propozycje kandydatki na urząd prezydenta Violetty Porowskiej - Każda z dzielnic Opola ma swoją specyfikę, a to oznacza, że idea rad dzielnic musi być wzmocniona - mówiła na dzisiejszej (16.10) konferencji Violetta Porow ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:55 Barbara Kamińska i kandydatki z Koalicji Obywatelskiej o sile kobiet w samorządzie „Kobieta jest siłą!” - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny uczestniczyć aktywnie w każdym samorządzie wystąpiła dziś (16.10) Barbara Kamińska, k ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:30 Zniesławienia nie było. Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie przeciwko rektorowi Politechniki Opolskiej - Politechnika Opolska otrzymała sądowy zakaz rozpowszechniania informacji o prof. Pawle Frączu, byłym pracowniku uczelni - mówi Wojciech Najda, rzecznik pras ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Miejsca do karmienia czy przewijania, a także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów to niektóre propozycje nyskieg ... Wsparcie psychologiczne dla matek, strefy 'pocałuj i jedź' przy szkołach, a także ogólnodostępne miejsca do przewijania i karmienia dzieci to kolejne propozyc ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:00 Benzen zdominował kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu. Czy WIOŚ bagatelizuje sprawę? Kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla obiecują zmniejszenie stężenia benzenu w powietrzu, a nawet całkowitą jego likwidację. Uważają też, że Wojewódzki In ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Kandydaci ruchu Kukiz'15 chcą w ratuszu bronić interesów mieszkańców i przedsiębiorców. "Dzisiaj tego nie ma" Czy władze Opola nie dbają o interesy mieszkańców? Podczas konferencji prasowej na Zaodrzu przekonywali o tym przedstawiciele ruchu Kukiz'15. » więcej 2018-10-16, godz. 11:30 Pijany kierowca miał zabrać dzieci na wycieczkę Policjanci z nyskiej drogówki skontrolowali autokar, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Auto było w odpowiednim stanie technicznym, jednak kierowca był p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »