Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Rondo na Chabrach ma patrona dzięki inicjatywie uczniów. To 13-letni obrońca Lwowa z 1918 roku

Rondo im. Antosia Petrykiewicza w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Rondo im. Antosia Petrykiewicza w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Imieniem Antosia Petrykiewicza nazwano rondo na skrzyżowaniu ulicy Chabrów, Luboszyckiej i Tulipanów w Opolu. Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virturti Militari. Miał 13 lat, kiedy w 1918 roku bronił polskości Lwowa.
Został ciężko ranny i zmarł w połowie stycznia 1919 roku. - To inicjatywa uczniów - mówi Jarosław Cieśliński, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 11 im. Orląt Lwowskich, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie ronda.

- Wszystkie działania są tu nakierowane na dzieci i uczniowie sami wpadli na pomysł - mówi Cieśliński. - Pomyśleli, że jeśli jest rondo bez patrona, a na innych rondach widzieli nazwy, może to skrzyżowanie nosiłoby imię naszego patrona. Chcieliśmy Orląt Lwowskich, ale zważywszy na fakt, że w Opolu jest taka ulica, projekt musiał zostać zmieniony. Postanowiliśmy więc nazwać imieniem najmłodszego Orlątka.

Uczennice Patrycja Motaczyńska, Nikola Motaczyńska i Natalia Jaworska, postrzegają Antosia Petrykiewicza jako wzór do naśladowania pod względem patriotyzmu.

- On jest wręcz idealnym przykładem tego, jak człowiek jest w stanie bronić całym sercem czegoś, na czym bardzo mu zależy. Bronił ojczyzny, bo chciał, żeby przetrwała na wieki – mówi Patrycja.

- Ten chłopiec, mimo swojego wieku, dokonał czegoś, czego być może nie osiągnęłoby wielu dorosłych - zwraca uwagę Nikola.

- On wykazał się wielkim bohaterstwem. Antoś kochał swoją ojczyznę i my też powinniśmy kochać ją, niezależnie od roku, w którym żyjemy. Powinniśmy brać przykład z Antosia - ocenia Natalia.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski dodaje, że radni przyjęli jego projekt uchwały, więc nadanie rondu imienia to nie tylko lekcja historii, ale też lekcja obywatelska.

- Dzieci nie tylko poznają historię, ale uczą się również, jak działa demokracja w praktyce oraz jak funkcjonuje samorząd - mówił. - To dla nich chyba ważna lekcja. Przy okazji faktycznie mówimy o drogowskazie pod względem postawy patriotycznej, a takiej dzieci powinny uczyć się w szkole. Trzeba sięgać do historii: rok 1918, stulecie niepodległości i walka o polskość Lwowa to złote zgłoski polskiej historii, więc tym bardziej warto podkreślać tamte wydarzenia.

Antoś Petrykiewicz spoczywa na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
Jarosław Cieśliński
Patrycja Motaczyńska, Nikola Motaczyńska i Natalia Jaworska
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2018-12-09, godz. 20:43 Pieszy został potrącony na pasach Do zdarzenia doszło na ul. Prószkowskiej w Opolu. » więcej 2018-12-09, godz. 20:30 Opolscy górnicy swoje święto obchodzą przy kartach Barbórka przy skacie. W ten sposób opolscy górnicy obchodzą swoje święto. Przez cały dzień w restauracji Salomon w Opolu przy 28 stolikach rywalizuje 109 zawo ... » więcej 2018-12-09, godz. 19:45 Ma 30 lat i jest najmłodszym starostą w województwie Tomasz Wiciak dwa tygodnie temu został nowym wicestarostą namysłowskim. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego jest najmłodszym, funkcyjnym samorządowcem powi ... » więcej 2018-12-09, godz. 19:00 Diecezja opolska ma blisko 60 nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej Biskup Andrzej Czaja ustanowił w katedrze opolskiej 58 osób nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej. Ich zadaniem jest pomoc w rozdzielaniu komunii świętej ... » więcej 2018-12-09, godz. 18:12 Ryk silników, dym i worki z prezentami. Motomikołaje w Głuchołazach [ZDJĘCIA] Narobili sporo dymu i hałasu, ale przywieźli też ze sobą ogromne worki prezentów. Ponad 40 biało-czerwonych postaci na motorach wjechało na głuchołaski rynek, ... » więcej 2018-12-09, godz. 18:10 Marsz Mikołajów w Opolu, czyli miłość, dobroć i dobroczynność dla innych Piąty raz przez Opole przeszedł marsz Mikołajów. Ta charytatywna akcja polega na tym, że osoby w przebraniu Mikołaja zbierają datki, które mają pomóc potrzebu ... » więcej 2018-12-09, godz. 16:45 W Kolonowskiem stawiają na edukację ekologiczną najmłodszych Ekologiczne zajęcia dla przedszkolaków i uczniów oraz ich rodziców i dziadków rozpoczynają się w gminie Kolonowskie. Nie będzie to jednak robienie ozdób czy t ... » więcej 2018-12-09, godz. 15:44 W Niedzielnej Loży Radiowej o tym, czy warto stawiać na węgiel Czy Polska powinna odejść do węgla - to jeden z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. W programie poruszyliśmy temat związany z trwającym w Katowicach Szczytem K ... » więcej 2018-12-09, godz. 15:16 Trzy miejsca w gminie Dąbrowa mogą odzyskać dawny blask We współpracy z Opolem chcą zagospodarować trzy miejsca i dostosować je do potrzeb środowiska i mieszkańców. Gmina Dąbrowa wraz ze stolicą województwa chce st ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:20 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Mimo represji za opór przeciw władzy nie żałują 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego obchodzono w Opolu. W Muzeum Śląska Opolskiego zebrało się kilkadziesiąt osób, a wśród nich ci, którzy za protesty p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »