Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Rondo na Chabrach ma patrona dzięki inicjatywie uczniów. To 13-letni obrońca Lwowa z 1918 roku

Rondo im. Antosia Petrykiewicza w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Rondo im. Antosia Petrykiewicza w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie chcieli nazwać rondo imieniem Antosia Petrykiewicza [fot. Witold Wośtak]
Imieniem Antosia Petrykiewicza nazwano rondo na skrzyżowaniu ulicy Chabrów, Luboszyckiej i Tulipanów w Opolu. Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virturti Militari. Miał 13 lat, kiedy w 1918 roku bronił polskości Lwowa.
Został ciężko ranny i zmarł w połowie stycznia 1919 roku. - To inicjatywa uczniów - mówi Jarosław Cieśliński, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 11 im. Orląt Lwowskich, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie ronda.

- Wszystkie działania są tu nakierowane na dzieci i uczniowie sami wpadli na pomysł - mówi Cieśliński. - Pomyśleli, że jeśli jest rondo bez patrona, a na innych rondach widzieli nazwy, może to skrzyżowanie nosiłoby imię naszego patrona. Chcieliśmy Orląt Lwowskich, ale zważywszy na fakt, że w Opolu jest taka ulica, projekt musiał zostać zmieniony. Postanowiliśmy więc nazwać imieniem najmłodszego Orlątka.

Uczennice Patrycja Motaczyńska, Nikola Motaczyńska i Natalia Jaworska, postrzegają Antosia Petrykiewicza jako wzór do naśladowania pod względem patriotyzmu.

- On jest wręcz idealnym przykładem tego, jak człowiek jest w stanie bronić całym sercem czegoś, na czym bardzo mu zależy. Bronił ojczyzny, bo chciał, żeby przetrwała na wieki – mówi Patrycja.

- Ten chłopiec, mimo swojego wieku, dokonał czegoś, czego być może nie osiągnęłoby wielu dorosłych - zwraca uwagę Nikola.

- On wykazał się wielkim bohaterstwem. Antoś kochał swoją ojczyznę i my też powinniśmy kochać ją, niezależnie od roku, w którym żyjemy. Powinniśmy brać przykład z Antosia - ocenia Natalia.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski dodaje, że radni przyjęli jego projekt uchwały, więc nadanie rondu imienia to nie tylko lekcja historii, ale też lekcja obywatelska.

- Dzieci nie tylko poznają historię, ale uczą się również, jak działa demokracja w praktyce oraz jak funkcjonuje samorząd - mówił. - To dla nich chyba ważna lekcja. Przy okazji faktycznie mówimy o drogowskazie pod względem postawy patriotycznej, a takiej dzieci powinny uczyć się w szkole. Trzeba sięgać do historii: rok 1918, stulecie niepodległości i walka o polskość Lwowa to złote zgłoski polskiej historii, więc tym bardziej warto podkreślać tamte wydarzenia.

Antoś Petrykiewicz spoczywa na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
Jarosław Cieśliński
Patrycja Motaczyńska, Nikola Motaczyńska i Natalia Jaworska
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 07:30 58 tekstów i 19 autorów - powstaje nowa edycja Rocznika Borów Niemodlińskich Informacje o minionych wydarzeniach, ciekawych odkryciach, a także ciekawostki ekologiczne - Partnerstwo Borów Niemodlińskich wydaje kolejną edycję swojego ro ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Opolskie pielęgniarki i położne świętowały 20-lecie związków zawodowych Pielęgniarki i położne z Opolszczyzny świętowały 20-lecie istnienia ogólnopolskiego związku zawodowego w regionie. Jubileusz był okazją do podziękowań i wspom ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogł ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:30 Sad dla mieszkańców. W Wawelnie posadzą drzewa starego typu Owoce dla mieszkańców Wawelna - w miejscowości powstanie ogólnodostępny sad. Na nieużytku rolnym zostaną posadzone drzewa i rośliny miododajne, zamontowane bę ... » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Na ulice Nysy znów wyjedzie elektryczny autobus. Na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 160 kilometrów Kolejny autobus o napędzie elektrycznym trafił na testy do nyskiego MZK. Za kilka lat po ulicach miasta mają kursować co najmniej cztery takie pojazdy. » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Violetta Porowska przewiduje, że będzie w drugiej turze. PiS apeluje o udział w wyborach Na kilka godzin przed zakończeniem kampanii wyborczej kandydatka na prezydenta Opola Violetta Porowska mówi o tym, że podczas spotkań z mieszkańcami osobiście ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:45 Powojenne niewybuchy odkryte w kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu Brzescy saperzy zostali wezwani na interwencję do Opola. W jednej z kamienic w śródmieściu odkryto bowiem granaty prawdopodobnie z czasów drugiej wojny świato ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Biznesowe Oskary rozdane. Najlepsze przedsiębiorstwa wyróżnione na Gali Biznesu Izba Gospodarcza 'Śląsk' i Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki po raz szesnasty uhonorowały przedsiębiorców Biznesowymi Oscarami. Statuetki 'Firma Roku 2017 ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Tłumy na wykładzie motywacyjnym Łukasza Jakóbiaka. W Opolu podsumowano Ogólnopolski Tydzień Kariery Wykład motywacyjny youtubera Łukasza Jakóbiaka przyciągnął ponad 300 uczniów szkół średnich i gimnazjów na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opol ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:00 Opolski Alarm Smogowy zarzuca prezydentowi Opola brak działań na rzecz polepszenia jakości powietrza - Od 10 dni w Opolu utrzymuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia średniodobowego PM10 - informują działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Zarzucają m.in ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »