Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-08, 12:51 Autor: Wiktoria Palarczyk

Mieszkańcy Leśnicy znają skład rady gminy już przed wyborami

Mieszkańcy Leśnicy znają skład rady gminy już przed wyborami
Mieszkańcy Leśnicy znają skład rady gminy już przed wyborami
[Fot. Wanda Kownacka]
[Fot. Wanda Kownacka]
Skład nowej rady gminy Leśnica już gotowy. Choć wybory odbędą się dopiero 21 października to już dziś znamy nazwiska wszystkich 15 jej członków.
- Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego w jednomandatowych okręgach wyborczych wybieramy jednego kandydata w okręgu. W każdym z 15 okręgów zgłosił się tylko jeden kandydat. Nie ma konkurencji dla żadnego z nich, w żadnym okręgu wyborczym. W tym przypadku przepisy nie przewidują innej formy głosowania, tylko stwierdzają, że zgłoszeni kandydaci mają zostać formalnie radnymi - wyjaśnia Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Dodatkowo, w gminie Leśnica o stanowisko wójta ubiega się tylko jedna osoba, w związku z tym mieszkańcy będą głosować jedynie "za" lub "przeciw" temu kandydatowi.

Jednomandatowe okręgi wyborcze są także w Komprachcicach i Chrząstowicach. W jednym z okręgów w obu miejscowościach zgłosiło się dwóch kandydatów. Tam będzie rywalizacja o jeden mandat, jedynie między tymi dwoma osobami. W pozostałych 14 przypadkach, podobnie jak w Leśnicy, radni są już znani i oczekują na potwierdzenie tego przez komisarza wyborczego w zbiorczym obwieszczeniu.
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2019-12-12, godz. 12:45 Prawie 2 tysiące przedszkolaków z powiatu nyskiego nauczyło się, jak nieść pomoc w sytuacji zagrożenia życia [ZDJĘCIA] Prawie 2 tysiące maluchów z 68 placówek powiatu nyskiego wzięło udział w trwającej od września akcji 'Przedszkolak ratuje'. Podczas spotkań z policją, strażą pożarną… » więcej 2019-12-12, godz. 11:00 Kolejna szkoła z Opola dostała sprzęt w akcji urzędu marszałkowskiego "Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery" Sprzęt w ramach akcji 'Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery' trafił do Publicznej Szkoły Podstawowej numer 11 w Opolu. » więcej 2019-12-12, godz. 09:56 Pociągi jeżdżą normalnie. Badanie przyczyn wczorajszej awarii na dworcu w Opolu trwa - Ruch pociągów na dworcu kolejowym w Opolu odbywa się bez problemów - informuje Ireneusz Cieślik z Przewozów Regionalnych. Do późnych godzin wieczornych trwała… » więcej 2019-12-12, godz. 09:15 Supermarkety rezygnują ze sprzedaży żywych karpi, cierpią na tym hodowcy Po apelach organizacji ekologicznych, większość marketów rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia, mimo, że prawo taką sprzedaż dopuszcza i określa zasady transportu… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Kędzierzynie-Koźlu będzie bezpieczniej na dwóch przejściach dla pieszych Dwa kolejne inteligentne przejścia dla pieszych powstaną w Kędzierzynie-Koźlu w bliskim sąsiedztwie szkół podstawowych. W trosce o poprawę bezpieczeństwa pieszych… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Paczkowie już po raz 6. odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy. To także okazja do wsparcia Polaków mieszkających na … Mieszkańcy Paczkowa wspierają Polaków na Wschodzie. Miasto dołączyło do organizowanej przez Radio Opole akcji, w ramach której dary trafią przed Bożym Narodzeniem… » więcej 2019-12-12, godz. 05:00 Opole: czy i kiedy wejdzie w życie uchwała o przyjmowaniu do żłobków zaszczepionych dzieci? Wojewoda znalazł uchybienia Przyjęta przez opolskich radnych uchwała może nie wejść w życie od stycznia 2020 roku. Na możliwe opóźnienie wskazywał na antenie Radia Opole opolski radny niezależny… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Mieszkańcy Brzegu poznali warianty przebiegu obwodnicy miasta. "Brzeg potrzebuje tej drogi" Spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu upłynęło znacznie spokojniej niż wczorajsze konsultacje w Lubszy. Wśród przybyłych… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Tegoroczne wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych wykorzystane, trwają przygotowania do przyszłorocznych inw… - Zamykamy bieżący rok i działamy już w sprawie inwestycji przyszłorocznych - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' wojewoda opolski Adrian Czubak o Funduszu… » więcej 2019-12-11, godz. 21:30 Służby mundurowe województwa opolskiego podzieliły się opłatkiem. "Dziś życzymy sobie spokoju dla nas wszystkich" Jak najmniej interwencji i tyle samo wyjazdów do zdarzeń, co powrotów - tego życzyli sobie dziś (11.12) przedstawiciele kilkunastu służb mundurowych, które działają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »