Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-26, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Nowe składy rad w trzech opolskich gminach są już praktycznie gotowe. Kandydaci nie mają rywali w głosowaniu

[Fot. Wanda Kownacka]
[Fot. Wanda Kownacka]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Choć do wyborów pozostały jeszcze nieco ponad 3 tygodnie są na Opolszczyźnie gminy, gdzie wynik wydaje się już rozstrzygnięty.
Wszyscy lub prawie wszyscy kandydaci na radnych trzech opolskich gmin - Leśnica, Komprachcice i Chrząstowice - mogą być pewni uzyskania mandatu na kilka tygodni przed wyborami.

We wszystkich okręgach gminy Leśnica zarejestrowano po jednym kandydacie. - Z kolei w gminie Chrząstowice i Komprachcice niewiadomą jest nazwisko radnego tylko w jednym z piętnastu okręgów, bo w pozostałych znów mamy tylko jednego kandydata - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Jeżeli nic nie zmieni się pod kątem ewentualnych rezygnacji, a wszyscy ci kandydaci dotrwają w dobrym zdrowiu do wyborów, od razu mogą czuć się radnymi. Z drugiej strony to nie wiąże się z brakiem wyborów w wymienionych gminach. Pamiętajmy, że głosujemy również na radnych powiatowych, sejmikowych i wójtów, burmistrzów bądź prezydentów.

W wymienionych trzech gminach jest tylko jeden kandydat na wójta lub burmistrza. Tym samym podczas głosowania mieszkańcy zaznaczą na karcie "tak" lub "nie" przy nazwisku kandydata.

A co, jeśli będzie więcej głosów negatywnych?

- Wtedy wyboru wójta lub burmistrza dokona rada uformowana 21 października. Nowy skład będzie mieć czas na wybór włodarza. Szczerze mówiąc, takiej sytuacji w województwie opolskim dotychczas nie było. Jeżeli głosowano w sprawie jednego kandydata, jak dotąd zawsze więcej głosów było na „tak” niż na „nie” - dodaje Tkacz.

Choć termin rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów mija dziś (26.09) o północy w praktyce zmiany są niemożliwe. Minął już czas na zgłaszanie kandydatur radnych, a osoba ubiegająca się o stanowisko wójta czy burmistrza musi mieć swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów.
Rafał Tkacz 1
Rafał Tkacz 2

Wiadomości z regionu

2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:00 Powyborcze rozliczenia: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu umorzył postępowanie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 11 października i jednocześnie umorzył postępowanie pomiędzy Komitetem Wyborczym Praw ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:50 "Nagradzamy tych, którzy chcą pracować i uważają, że to jest pasja". Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej Dziś (16.10) w Namysłowskim Ośrodku Kultury za swoją pracę, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą nauczyciele, a także inni pracownicy oświaty zostali uhonoro ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Ruszają kolejne prace w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Modernizację przejdą dwa oddziały Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna modernizację dwóch oddziałów - chirurgii urazowo-ortopedycznej i chorób wewnętrznych. Z utrudnieniami perso ... » więcej 2019-10-16, godz. 13:55 Próbowali ukraść wiertarki i uciec policji Złodzieje próbowali wynieść drogie wiertarki z marketu budowlanego. Nie dość, że ich nie wynieśli, to nie udało im się daleko uciec. Teraz staną przed sądem. ... » więcej 2019-10-16, godz. 12:00 Radni na najbliższej sesji zdecydują, czy Odra Opole będzie spółką. Miasto nie rezygnuje też z budowy nowego stadionu Odra Opole spółką akcyjną, a głównym właścicielem będzie miasto - to plan prezydenta Opola, który może zostać zrealizowany na najbliższej sesji. Arkadiusz Wiś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »