Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-07, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

"Opolski Kościół stanął na wysokości zadania". Politycy skomentowali list biskupa Andrzeja Czai o wykrytych przypadkach wykorzystywania dzieci

Niedzielna Loża Radiowa (07.10.2018): Od lewej: Marcin Pękalski, Piotr Pancześnik, Rajmund Miller, Małgorzata Wilkos, Mariusz Plaskota, Dorota Rak, Antoni Konopka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (07.10.2018): Od lewej: Marcin Pękalski, Piotr Pancześnik, Rajmund Miller, Małgorzata Wilkos, Mariusz Plaskota, Dorota Rak, Antoni Konopka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Diecezja opolska jako trzecia po diecezji płockiej i ordynariacie polowym ujawniła dane dotyczące przypadków molestowania małoletnich w opolskim Kościele. O słuszności listu pasterskiego skierowanego przez ordynariusza diecezji biskupa Andrzeja Czai do wiernych o wykrytych i badanych przypadkach aktów pedofilskich rozmawiali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
Zdaniem Doroty Rak z Mniejszości Niemieckiej na około 750 księży i zakonników w diecezji opolskiej 6 stwierdzonych przypadków molestowania i 3 badane przypadki w ciągu kilku dziesięciu lato to stanowczo za dużo. - To nie powinno w ogóle mieć miejsca, tak samo jak krzywda najmłodszych. Bardzo dobrze się stało, że nasz ksiądz biskup Andrzej Czaja zdecydował się na przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i że zostało to ujawnione - mówi.

- Ksiądz biskup Czaja jest przedstawicielem tej części Kościoła, która rozumie, że pewne rzeczy należy oczyścić i ujawnić - mówi Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej. - Z wielką satysfakcją przyjmuję słowa księdza biskupa, bo nie jest istotne to, czy to było sześć przypadków, bo gdyby to był jeden, to też byłoby za dużo, ale jego słowa "Przepraszamy was i prosimy o wybaczenie ciężkich grzechów naszych", to są słowa prawdziwego katolika, człowieka, który tak naprawdę dba o Kościół - dodaje.

- Mam ogromną satysfakcję z tego, że opolski Kościół potrafi stanąć w prawdzie i głośno o tym mówić - dodaje Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Myślę, że to jest droga do tego, aby Kościół mimo tych rzeczy, które czasem się gdzieś dzieją, naprawdę się umocnił - mówi Małgorzata Wilkos.

Ze zdaniem przedmówców zgadza się Marcin Pękalski z formacji Kukiz'15, który także uważa, że Kościół musi się oczyścić, jak zauważa - lepiej późno niż wcale. - Młodzi wiedzieli, słyszeli, co się dzieje w kościołach odnośnie tzw. pedofilii, no i po prostu przestali wierzyć kapłanom i to jest jeden z powodów, przez który młodzi zaczęli odchodzić od Kościoła. Mam nadzieję, że to się oczyści i młodzi zaczną wracać do Kościoła - mówi Pękalski.

- To trudny i bolesny temat nie tylko dla Kościoła, ale również dla nas chrześcijan, którzy poszukujemy swoich autorytetów. Rodzi się także pytanie, jak ta sytuacja odbije się na znaczeniu Kościoła - mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Jest dobrą sprawą mówienie prawdy, mam nadzieję, że to jasne przedstawienie tych problemów spowoduje, że młodzi wrócą do Kościoła i że dzieci częściej będą pojawiać się w kościołach - dodaje Konopka.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia skala zjawiska pedofilii wśród księży jest często wyolbrzymiana. - To po prostu szokuje społecznie. Natomiast kryzys w polskim Kościele wynika z ogólnej tendencji proeuropejskiej, odsuwania Kościoła od życia publicznego - mówi. - Jeżeli polityka dotyczy nas wszystkich, to dotyczy również Kościoła, całego spektrum działania. Kościół obecny w życiu katolika jest na każdej płaszczyźnie. Każdy przypadek jest zły, ale szczególne podkreślanie tych zdarzeń wywołuje pewien rodzaj psychozy.

Nad tym, czy Kościół sam w sobie się przebudowuje, czy obecne działania pojawiły się na kanwie tego, co dzieje się wokół emisji filmu "Kler" zastanawiał się Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Myślę, że to jest taki chyba już ostatni dzwonek dla Kościoła jako tej instytucji z dwutysięcznym stażem, że jednak powinniśmy się zmieniać, jeśli chodzi o dzieci i młodzież. Niestety tych samych metod wychowawczych i tego samego podejścia stosowanego lat temu 10, 20, czy 50, nie można stosować do młodzieży obecnej - dodaje.
Dorota Rak
Rajmund Miller
Małgorzata Wilkos
Marcin Pękalski
Antoni Konopka
Piotr Pancześnik
Mariusz Plaskota

Wiadomości z regionu

2019-11-20, godz. 15:00 "Dzieci prawa mają i je dobrze znają". W Opolu przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka Dzisiaj (20.11) w całym kraju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a także 30 rocznicę uchwalenia konwencji o prawach dziecka. Przedszkolaki w Opolu podczas… » więcej 2019-11-20, godz. 14:30 Sprawca wypadku na budowie drogi pod Nysą usłyszy wkrótce prokuratorskie zarzuty. Śledczy czekają aż wytrzeźwieje Kierowca pojazdu, który uderzył w ładowarkę na budowie drogi pod Nysą najpóźniej jutro (21.11) usłyszy prokuratorskie zarzuty. Mężczyzna będąc nietrzeźwy doprowadził… » więcej 2019-11-20, godz. 14:00 Policjanci sprawdzają poziom spalin. Trwa akcja "Smog" 'Kopciuchy' zanieczyszczające nasze powietrze to nie tylko piece, ale również samochody. Choć stan techniczny pojazdów poprawia się, to jednak nadal po polskich… » więcej 2019-11-20, godz. 13:30 Samorządowcy z Opolszczyzny uczą się, jak w ciekawy sposób segregować odpady Edukacja ekologiczna w gminach z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi - to hasło przewodnie regionalnej konferencji dla pracowników samorządowych. Uczestnicy… » więcej 2019-11-20, godz. 13:00 Głuchołazy: prace na gminnym dworcu kolejowym muszą jeszcze trochę potrwać O kilka miesięcy opóźni się zakończenie przebudowy dworca kolejowego w Głuchołazach. Przyczyną są biurokratyczne wymogi. Inwestycja ta realizowana jest w systemie… » więcej 2019-11-20, godz. 12:30 Prokuratura wyjaśnia okoliczności wypadku w mieszkaniu przy Fieldorfa w Opolu Prokuratura wykluczyła udział osób trzecich w związku ze znalezionym - na osiedlu Armii Krajowej w Opolu - mężczyzną z raną postrzałową. Nieprzytomnego 31-latka… » więcej 2019-11-20, godz. 12:15 Kto zgubił rower i pieniądze? Zguby czekają na właścicieli na komendzie policji - Szukamy właściciela kluczyka od zapięcia rowerowego - wartościowy rower oddamy gratis - takie ogłoszenie zmieścili w internecie policjanci z Krapkowic. Mundurowi… » więcej 2019-11-20, godz. 11:19 Sprawcę fałszywych alarmów kryminalni powiązali z podpaleniami oraz oszustwami metodą "na policjanta" Podpalenia, fałszywe alarmy i oszustwa zarzuca się 27-letniemu mieszkańcowi Głogówka. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu do ośmiu lat więzienia. » więcej 2019-11-20, godz. 11:15 Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej będzie miał internat dla uczniów Trwa remont niezagospodarowanego do tej pory skrzydła Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Gdy budowlańcy opuszczą ten obiekt, wprowadzą się… » więcej 2019-11-20, godz. 10:34 Kiepska jakość powietrza w regionie. Możliwy kolejny dzień z przekroczeniem poziomu pyłu PM10 Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ w Opolu przekazał informację o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 dziś (20.11)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »