Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-07, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

"Opolski Kościół stanął na wysokości zadania". Politycy skomentowali list biskupa Andrzeja Czai o wykrytych przypadkach wykorzystywania dzieci

Niedzielna Loża Radiowa (07.10.2018): Od lewej: Marcin Pękalski, Piotr Pancześnik, Rajmund Miller, Małgorzata Wilkos, Mariusz Plaskota, Dorota Rak, Antoni Konopka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (07.10.2018): Od lewej: Marcin Pękalski, Piotr Pancześnik, Rajmund Miller, Małgorzata Wilkos, Mariusz Plaskota, Dorota Rak, Antoni Konopka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Diecezja opolska jako trzecia po diecezji płockiej i ordynariacie polowym ujawniła dane dotyczące przypadków molestowania małoletnich w opolskim Kościele. O słuszności listu pasterskiego skierowanego przez ordynariusza diecezji biskupa Andrzeja Czai do wiernych o wykrytych i badanych przypadkach aktów pedofilskich rozmawiali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
Zdaniem Doroty Rak z Mniejszości Niemieckiej na około 750 księży i zakonników w diecezji opolskiej 6 stwierdzonych przypadków molestowania i 3 badane przypadki w ciągu kilku dziesięciu lato to stanowczo za dużo. - To nie powinno w ogóle mieć miejsca, tak samo jak krzywda najmłodszych. Bardzo dobrze się stało, że nasz ksiądz biskup Andrzej Czaja zdecydował się na przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i że zostało to ujawnione - mówi.

- Ksiądz biskup Czaja jest przedstawicielem tej części Kościoła, która rozumie, że pewne rzeczy należy oczyścić i ujawnić - mówi Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej. - Z wielką satysfakcją przyjmuję słowa księdza biskupa, bo nie jest istotne to, czy to było sześć przypadków, bo gdyby to był jeden, to też byłoby za dużo, ale jego słowa "Przepraszamy was i prosimy o wybaczenie ciężkich grzechów naszych", to są słowa prawdziwego katolika, człowieka, który tak naprawdę dba o Kościół - dodaje.

- Mam ogromną satysfakcję z tego, że opolski Kościół potrafi stanąć w prawdzie i głośno o tym mówić - dodaje Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Myślę, że to jest droga do tego, aby Kościół mimo tych rzeczy, które czasem się gdzieś dzieją, naprawdę się umocnił - mówi Małgorzata Wilkos.

Ze zdaniem przedmówców zgadza się Marcin Pękalski z formacji Kukiz'15, który także uważa, że Kościół musi się oczyścić, jak zauważa - lepiej późno niż wcale. - Młodzi wiedzieli, słyszeli, co się dzieje w kościołach odnośnie tzw. pedofilii, no i po prostu przestali wierzyć kapłanom i to jest jeden z powodów, przez który młodzi zaczęli odchodzić od Kościoła. Mam nadzieję, że to się oczyści i młodzi zaczną wracać do Kościoła - mówi Pękalski.

- To trudny i bolesny temat nie tylko dla Kościoła, ale również dla nas chrześcijan, którzy poszukujemy swoich autorytetów. Rodzi się także pytanie, jak ta sytuacja odbije się na znaczeniu Kościoła - mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Jest dobrą sprawą mówienie prawdy, mam nadzieję, że to jasne przedstawienie tych problemów spowoduje, że młodzi wrócą do Kościoła i że dzieci częściej będą pojawiać się w kościołach - dodaje Konopka.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia skala zjawiska pedofilii wśród księży jest często wyolbrzymiana. - To po prostu szokuje społecznie. Natomiast kryzys w polskim Kościele wynika z ogólnej tendencji proeuropejskiej, odsuwania Kościoła od życia publicznego - mówi. - Jeżeli polityka dotyczy nas wszystkich, to dotyczy również Kościoła, całego spektrum działania. Kościół obecny w życiu katolika jest na każdej płaszczyźnie. Każdy przypadek jest zły, ale szczególne podkreślanie tych zdarzeń wywołuje pewien rodzaj psychozy.

Nad tym, czy Kościół sam w sobie się przebudowuje, czy obecne działania pojawiły się na kanwie tego, co dzieje się wokół emisji filmu "Kler" zastanawiał się Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Myślę, że to jest taki chyba już ostatni dzwonek dla Kościoła jako tej instytucji z dwutysięcznym stażem, że jednak powinniśmy się zmieniać, jeśli chodzi o dzieci i młodzież. Niestety tych samych metod wychowawczych i tego samego podejścia stosowanego lat temu 10, 20, czy 50, nie można stosować do młodzieży obecnej - dodaje.
Dorota Rak
Rajmund Miller
Małgorzata Wilkos
Marcin Pękalski
Antoni Konopka
Piotr Pancześnik
Mariusz Plaskota

Wiadomości z regionu

2019-01-18, godz. 18:09 Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skł ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:00 Seniorzy z Reńskiej Wsi mają wreszcie swój dom dziennego pobytu Seniorzy z Reńskiej Wsi od dzisiaj (18.01) oficjalnie mogą korzystać z domu dziennego pobytu, który powstał w dawnych salkach katechetycznych. Dzięki rządowej ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:04 Trwa śledztwo w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Policja zabezpieczyła dokument i dysk twardy Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu na polecenie prokuratora pojawili się wczoraj (17.01) na Politechnice Opolskiej. Jak informuje Stanisław Bar ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:00 Wyszedł z DPS... bo mu się nie podobało. Szukali go strażacy i policjanci Ponad 50 osób poszukiwało 55-letniego mężczyzny, który wyszedł z Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Strażacy i policjanci przeczesywali okoliczne lasy i pola. ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:52 Płonie stolarnia w Dąbrówce Łubniańskiej Dziewięć zastępów straży pożarnej gasi pożar stolarni w miejscowości Dąbrówka Łubniańska w powiecie opolskim. » więcej 2019-01-18, godz. 16:15 W Byczynie wraca temat pieniędzy na renowację murów. "Sami zajmujemy się rzeczami doraźnymi" Gmina Byczyna kolejny raz będzie walczyć o dofinansowanie na renowację średniowiecznych murów. Były burmistrz Robert Świerczek zapowiadał pozyskanie dotacji, ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:49 Oszuści znów w natarciu. Tym razem podają się za funkcjonariuszy CBŚ Po raz kolejny mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla odbierają telefony od oszustów, podających się za policjantów z CBŚ. » więcej 2019-01-18, godz. 15:00 Kreatywnie, na sportowo i z pełną kulturą – tak zapowiadają się ferie zimowe w Opolu Urząd Miasta wraz z jednostkami miejskimi przygotował program dla dzieci i młodzieży. Ferie zimowe w województwie opolskim rozpoczną się w przyszły (28.01) po ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:45 Auto spłonęło na drodze wojewódzkiej 426 Zderzenie z barierą przy drodze spowodowało pożar samochodu osobowego. Do wypadku doszło na drodze wojewódzkiej 426 w Zalesiu Śląskim. » więcej 2019-01-18, godz. 14:21 Opolanie wyruszają do Panamy. Ich cel to 34. Światowe Dni Młodzieży Ponad 250 osób z diecezji opolskiej poleci do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Od spotkania z papieżem Franciszkiem dzieli ich ponad 10 tysięcy kilometró ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »