Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-07, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

"Opolski Kościół stanął na wysokości zadania". Politycy skomentowali list biskupa Andrzeja Czai o wykrytych przypadkach wykorzystywania dzieci

Niedzielna Loża Radiowa (07.10.2018): Od lewej: Marcin Pękalski, Piotr Pancześnik, Rajmund Miller, Małgorzata Wilkos, Mariusz Plaskota, Dorota Rak, Antoni Konopka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (07.10.2018): Od lewej: Marcin Pękalski, Piotr Pancześnik, Rajmund Miller, Małgorzata Wilkos, Mariusz Plaskota, Dorota Rak, Antoni Konopka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Diecezja opolska jako trzecia po diecezji płockiej i ordynariacie polowym ujawniła dane dotyczące przypadków molestowania małoletnich w opolskim Kościele. O słuszności listu pasterskiego skierowanego przez ordynariusza diecezji biskupa Andrzeja Czai do wiernych o wykrytych i badanych przypadkach aktów pedofilskich rozmawiali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
Zdaniem Doroty Rak z Mniejszości Niemieckiej na około 750 księży i zakonników w diecezji opolskiej 6 stwierdzonych przypadków molestowania i 3 badane przypadki w ciągu kilku dziesięciu lato to stanowczo za dużo. - To nie powinno w ogóle mieć miejsca, tak samo jak krzywda najmłodszych. Bardzo dobrze się stało, że nasz ksiądz biskup Andrzej Czaja zdecydował się na przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i że zostało to ujawnione - mówi.

- Ksiądz biskup Czaja jest przedstawicielem tej części Kościoła, która rozumie, że pewne rzeczy należy oczyścić i ujawnić - mówi Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej. - Z wielką satysfakcją przyjmuję słowa księdza biskupa, bo nie jest istotne to, czy to było sześć przypadków, bo gdyby to był jeden, to też byłoby za dużo, ale jego słowa "Przepraszamy was i prosimy o wybaczenie ciężkich grzechów naszych", to są słowa prawdziwego katolika, człowieka, który tak naprawdę dba o Kościół - dodaje.

- Mam ogromną satysfakcję z tego, że opolski Kościół potrafi stanąć w prawdzie i głośno o tym mówić - dodaje Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Myślę, że to jest droga do tego, aby Kościół mimo tych rzeczy, które czasem się gdzieś dzieją, naprawdę się umocnił - mówi Małgorzata Wilkos.

Ze zdaniem przedmówców zgadza się Marcin Pękalski z formacji Kukiz'15, który także uważa, że Kościół musi się oczyścić, jak zauważa - lepiej późno niż wcale. - Młodzi wiedzieli, słyszeli, co się dzieje w kościołach odnośnie tzw. pedofilii, no i po prostu przestali wierzyć kapłanom i to jest jeden z powodów, przez który młodzi zaczęli odchodzić od Kościoła. Mam nadzieję, że to się oczyści i młodzi zaczną wracać do Kościoła - mówi Pękalski.

- To trudny i bolesny temat nie tylko dla Kościoła, ale również dla nas chrześcijan, którzy poszukujemy swoich autorytetów. Rodzi się także pytanie, jak ta sytuacja odbije się na znaczeniu Kościoła - mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Jest dobrą sprawą mówienie prawdy, mam nadzieję, że to jasne przedstawienie tych problemów spowoduje, że młodzi wrócą do Kościoła i że dzieci częściej będą pojawiać się w kościołach - dodaje Konopka.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia skala zjawiska pedofilii wśród księży jest często wyolbrzymiana. - To po prostu szokuje społecznie. Natomiast kryzys w polskim Kościele wynika z ogólnej tendencji proeuropejskiej, odsuwania Kościoła od życia publicznego - mówi. - Jeżeli polityka dotyczy nas wszystkich, to dotyczy również Kościoła, całego spektrum działania. Kościół obecny w życiu katolika jest na każdej płaszczyźnie. Każdy przypadek jest zły, ale szczególne podkreślanie tych zdarzeń wywołuje pewien rodzaj psychozy.

Nad tym, czy Kościół sam w sobie się przebudowuje, czy obecne działania pojawiły się na kanwie tego, co dzieje się wokół emisji filmu "Kler" zastanawiał się Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Myślę, że to jest taki chyba już ostatni dzwonek dla Kościoła jako tej instytucji z dwutysięcznym stażem, że jednak powinniśmy się zmieniać, jeśli chodzi o dzieci i młodzież. Niestety tych samych metod wychowawczych i tego samego podejścia stosowanego lat temu 10, 20, czy 50, nie można stosować do młodzieży obecnej - dodaje.
Dorota Rak
Rajmund Miller
Małgorzata Wilkos
Marcin Pękalski
Antoni Konopka
Piotr Pancześnik
Mariusz Plaskota

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 16:00 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:45 Poradnia laktacyjna w Strzelcach Opolskich jest bezpłatna dla wszystkich pacjentek Poradnia laktacyjna w szpitalu w Strzelcach Opolskich już nie tylko dla pacjentek z powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Od listopada możliwe ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:00 Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością - Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy ... » więcej 2018-11-19, godz. 13:49 Z jednej strony profesjonalizm, z drugiej wypalenie zawodowe. Pielęgniarki rozmawiają o sytuacji w środowisku pracy Ponad 40% pielęgniarek w Polsce zmaga się z wypaleniem zawodowym. W Opolu spotkali się przedstawiciele tego środowiska, żeby dyskutować o wyzwaniach, a także ... » więcej 2018-11-19, godz. 13:00 W Kolonowskiem już można sprawdzić jakość powietrza W Kolonowskiem ruszył pilotażowy monitoring jakości powietrza. W tej gminie, jako jednej z nielicznych, nie było jeszcze urządzenia sprawdzającego, czym oddyc ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:45 Debatują o możliwościach, jakie daje Unia Europejska. Konferencja na UO Chcą uświadamiać młodych ludzi o wartości przynależności do wspólnoty Europejczyków. Na Uniwersytecie Opolskim trwa konferencja 'Europa broni, chroni i wspier ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:30 Wracają kontrole na granicach. Nie oznacza to, że pojawią się szlabany Od czwartku przywrócone będą tymczasowo kontrole na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Ma to związek z odbywającym się w Katowicach szczytem kl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »