Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-02, 18:30 Autor: Paweł Konieczny

Aktor Arkadiusz Jakubik wskazał problem z molestowaniem przez duchownego. Zareagowała opolska kuria

Ks. bp Andrzej Czaja [fot. Wanda Kownacka]
Ks. bp Andrzej Czaja [fot. Wanda Kownacka]
Sprawa domniemanej pedofilii ujrzała światło dzienne podczas konferencji prasowej po prezentacji filmu "Kler" na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik opowiedział historię młodego człowieka, który miał paść ofiarą duchownego przed laty pracującego w jednej z tamtejszych parafii.
- Mieszkał na tym samym osiedlu. Dopiero po około 25 latach rodzice dowiedzieli się, dlaczego zmarnował sobie życie. Po skończeniu studiów zaczęły się problemy ze swoją osobowością i psychiką. Wyszło na jaw, że w parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich był ksiądz, który mu to życie zmarnował na wyjazdach ministrantów - opowiadał w Gdyni Arkadiusz Jakubik.

Sprawą zainteresował się ordynariusz diecezji, a w kurii nadano sprawie bieg. - Napisaliśmy do niego maila zwracając się z prośbą, żeby powiedział coś więcej na ten temat, ponieważ wcześniej nie doszło do nas żadne tego typu zgłoszenie. Pan Arkadiusz nie odpowiedział, ale zadziałał w inny sposób. Skontaktował się z tą rodziną, a jej przedstawiciele, gdzie znajduje się osoba pokrzywdzona, odezwali się do nas, a następnie przyjęliśmy zgłoszenie z ich strony - mówi ks. Sylwester Pruski, Delegat Biskupa ds. Ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Opolskiej.

Dobiega już końca procedura kanoniczna. - Wiadomo, że zostanie jeszcze sprawdzona wiarygodność tego zgłoszenia, chociaż co do tego na razie nie ma żadnych wątpliwości. Oczywiście będą podjęte kroki w stosunku do tego księdza, chociaż należy pamiętać, że przysługuje mu domniemanie niewinności. Takie zgłoszenie to bardzo krótki proces. Zbiera się najbardziej niezbędne informacje do tego, żeby to zgłoszenie stało się wiarygodnym, a następnie przesyłamy je do Kongregacji Nauki Wiary do Rzymu - wyjaśnia ks. Sylwester Pruski.

Opolska kuria nie informuje, o którym księdzu mowa. Niemal pewne jest jednak, że w ciągu najbliższych dni zostanie odsunięty od pełnienia kapłańskiej posługi. Władze diecezji po potwierdzeniu otrzymanych informacji zamierzają zgłosić sprawę organom ścigania.
Arkadiusz Jakubik [źródło: Youtube.com]
ks. Sylwester Pruski1
ks. Sylwester Pruski2

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 11:00 Autobus z usterkami, kierowcy bez dokumentów. Kontrola WITD na A4 Autobus z nieszczelnymi zbiornikami płynów zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. A ... » więcej 2018-10-20, godz. 10:30 Przez kuchnię do integracji. Zakończył się polsko-czeski projekt "Ze smakiem do wszystkiego" Wspólnie gotowali, zwiedzali, biesiadowali i zawierali znajomości. I to znajomości ponad granicami. Blisko 500 Polaków i Czechów wzięło udział w projekcie 'Ze ... » więcej 2018-10-20, godz. 10:00 Liczba chorych wzrasta, a profilaktyka ograniczona. Brakuje szczepionki przeciwko WZW typu A W opolskich aptekach i hurtowniach leków brakuje szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Podobnie sytuacja przedstawia się w całym kraju. O s ... » więcej 2018-10-20, godz. 10:00 WYBORY 2018: Na kartach do głosowania pojawią się logotypy komitetów wyborczych Karty przygotowane na jutrzejsze (21.10) wybory samorządowe będą różnić się od tych, które znamy z poprzednich głosowań. Przy nazwach komitetów wyborczych będ ... » więcej 2018-10-20, godz. 09:08 Statyści poszukiwani. W Opolu będzie kręcony film fabularny o wysadzeniu auli WSP O godzinie 10.00 w Zespole Szkół Ekonomicznych rusza casting do filmu 'Zdarzyło się w Polsce'. Autorzy poszukują statystów - kobiet i mężczyzn w wieku od 16 d ... » więcej 2018-10-20, godz. 07:30 58 tekstów i 19 autorów - powstaje nowa edycja Rocznika Borów Niemodlińskich Informacje o minionych wydarzeniach, ciekawych odkryciach, a także ciekawostki ekologiczne - Partnerstwo Borów Niemodlińskich wydaje kolejną edycję swojego ro ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Opolskie pielęgniarki i położne świętowały 20-lecie związków zawodowych Pielęgniarki i położne z Opolszczyzny świętowały 20-lecie istnienia ogólnopolskiego związku zawodowego w regionie. Jubileusz był okazją do podziękowań i wspom ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogł ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:30 Sad dla mieszkańców. W Wawelnie posadzą drzewa starego typu Owoce dla mieszkańców Wawelna - w miejscowości powstanie ogólnodostępny sad. Na nieużytku rolnym zostaną posadzone drzewa i rośliny miododajne, zamontowane bę ... » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Na ulice Nysy znów wyjedzie elektryczny autobus. Na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 160 kilometrów Kolejny autobus o napędzie elektrycznym trafił na testy do nyskiego MZK. Za kilka lat po ulicach miasta mają kursować co najmniej cztery takie pojazdy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »