Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-02, 18:30 Autor: Paweł Konieczny

Aktor Arkadiusz Jakubik wskazał problem z molestowaniem przez duchownego. Zareagowała opolska kuria

Ks. bp Andrzej Czaja [fot. Wanda Kownacka]
Ks. bp Andrzej Czaja [fot. Wanda Kownacka]
Sprawa domniemanej pedofilii ujrzała światło dzienne podczas konferencji prasowej po prezentacji filmu "Kler" na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik opowiedział historię młodego człowieka, który miał paść ofiarą duchownego przed laty pracującego w jednej z tamtejszych parafii.
- Mieszkał na tym samym osiedlu. Dopiero po około 25 latach rodzice dowiedzieli się, dlaczego zmarnował sobie życie. Po skończeniu studiów zaczęły się problemy ze swoją osobowością i psychiką. Wyszło na jaw, że w parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich był ksiądz, który mu to życie zmarnował na wyjazdach ministrantów - opowiadał w Gdyni Arkadiusz Jakubik.

Sprawą zainteresował się ordynariusz diecezji, a w kurii nadano sprawie bieg. - Napisaliśmy do niego maila zwracając się z prośbą, żeby powiedział coś więcej na ten temat, ponieważ wcześniej nie doszło do nas żadne tego typu zgłoszenie. Pan Arkadiusz nie odpowiedział, ale zadziałał w inny sposób. Skontaktował się z tą rodziną, a jej przedstawiciele, gdzie znajduje się osoba pokrzywdzona, odezwali się do nas, a następnie przyjęliśmy zgłoszenie z ich strony - mówi ks. Sylwester Pruski, Delegat Biskupa ds. Ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Opolskiej.

Dobiega już końca procedura kanoniczna. - Wiadomo, że zostanie jeszcze sprawdzona wiarygodność tego zgłoszenia, chociaż co do tego na razie nie ma żadnych wątpliwości. Oczywiście będą podjęte kroki w stosunku do tego księdza, chociaż należy pamiętać, że przysługuje mu domniemanie niewinności. Takie zgłoszenie to bardzo krótki proces. Zbiera się najbardziej niezbędne informacje do tego, żeby to zgłoszenie stało się wiarygodnym, a następnie przesyłamy je do Kongregacji Nauki Wiary do Rzymu - wyjaśnia ks. Sylwester Pruski.

Opolska kuria nie informuje, o którym księdzu mowa. Niemal pewne jest jednak, że w ciągu najbliższych dni zostanie odsunięty od pełnienia kapłańskiej posługi. Władze diecezji po potwierdzeniu otrzymanych informacji zamierzają zgłosić sprawę organom ścigania.
Arkadiusz Jakubik [źródło: Youtube.com]
ks. Sylwester Pruski1
ks. Sylwester Pruski2

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »