Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-24, 18:40 Autor: Witold Wośtak

Trojaczki przyszły na świat w Opolu. Szanse na taką ciążę to 1 do 7225

Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Centrum Ginekologii w Opolu [fot. Iwona Nawrot- Szczepanik]
Centrum Ginekologii w Opolu [fot. Iwona Nawrot- Szczepanik]
Trojaczki urodziły się w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzieci są zdrowe i czują się dobrze. Kiedy maluchy przyszły na świat, Hania ważyła przeszło 1700 gramów a Dawid oraz Marcel byli nieco ciężsi.
O ciąży mnogiej wiadomo mniej więcej w dziewiątym tygodniu. Ciężarne są od wtedy często hospitalizowane i mają więcej wizyt u lekarza, aby ewentualnie nie przeoczyć groźnego momentu.

- Kiedyś większość bliźniaków rodziła się siłami natury i choć drugie dziecko przychodziło na świat w gorszym stanie, nie było szczególnie niepomyślnych porodów - mówi Dariusz Kowalczyk, zastępca ordynatora Oddziału Ciąży Powikłanej w Centrum Ginekologii. - Od jakiegoś czasu większość ciąż bliźniaczych rozwiązujemy metodą cięcia cesarskiego. Dzieci rodzą się w bardzo niewielkim odstępie czasowym i są zazwyczaj w bardzo dobrym stanie. Właściwie nie ma między nimi różnic, nie stwierdzamy także zaburzeń. Mamy taką specyfikę czasów, że nikt nie chce ponosić ryzyka.

Po dziewięciu tygodniach określa się również, czy ciąża jest jednokosmówkowa, dwukosmówkowa czy wielokosmówkowa.

- To jest bardzo istotne w kontekście dalszego przebiegu ciąży, ponieważ ciąże jednokosmówkowe są obarczone znacznym ryzykiem. Kosmówka to inaczej łożysko – jeżeli jest jedno łożysko dla dwójki lub trójki dzieci, istnieje możliwość konfliktu pępowinowego – zaplątania się dzieci w te pępowiny – i stąd znacznie częściej zdarza się finał niepomyślny - dodaje Kowalczyk.

Ciąża trojacza zdarza się raz na 7225 razy. Od 2000 roku w opolskim centrum ginekologii zanotowano 16 porodów trojaczków. Dwa ostatnie takie rozwiązania miały miejsce w 2016 roku.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Wiadomości z regionu

2020-12-02, godz. 22:00 Uwaga na gołoledź. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami deszczu w regionie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami w województwie opolskim. Alert pierwszego, najniższego stopnia ma obowiązywać… » więcej 2020-12-02, godz. 21:30 Raport dnia. 39 osób zmarło w regionie, a 257 zaraziło się. W Polsce liczba zakażeń przekroczyła milion, znów zmarło… 39 zgonów i 257 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (02.12) o 13 855 kolejnych… » więcej 2020-12-02, godz. 21:30 W Otmuchowie stanie automat ze świeżym mlekiem. Miasto chce w ten sposób promować lokalne rolnictwo W Otmuchowie pojawi się automat sprzedający mleko. Jak utrzymują tamtejsi samorządowcy, dzięki temu mieszkańcy będą mogli kupować mleko w korzystnej cenie… » więcej 2020-12-02, godz. 20:30 Nowi funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu złożyli dziś ślubowanie. Teraz czas na przeszkolenie 6 nowych policjantów uroczyście ślubowało dziś (02.12) w sali Komendy Miejskiej Policji w Opolu. » więcej 2020-12-02, godz. 20:00 Burmistrz gminy Zawadzkie proponuje przedświąteczny telefon do seniorów. "W ludziach jest potrzeba kontaktu" Aby zadbać w trudnym czasie pandemii o osoby samotne i seniorów, burmistrz gminy Zawadzkie wyszedł z inicjatywą przedświątecznego telefonu do starszych … » więcej 2020-12-02, godz. 19:00 Pochyłe boisko piłkarskie w Większycach doczeka się remontu Płyta boiska piłkarskiego w Większycach, które słynie ze swojej pochyłości ma wkrótce szanse na remont. Gmina Reńska Wieś pozyskała na ten cel dofinansowanie… » więcej 2020-12-02, godz. 18:00 Janusz Sanocki w poważnym stanie trafił do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Polityk jest w śpiączce farmakologiczn… Były poseł, a także wieloletni samorządowiec Janusz Sanocki walczy o życie. Jego stan pogorszył się wczoraj (01.12) i został przetransportowany do szpitala… » więcej 2020-12-02, godz. 17:30 Kontrola WITD z oddziału w Kędzierzynie-Koźlu wykazała szereg nieprawidłowości u zagranicznego przewoźnika mię… Funkcjonariusze kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu wykryli szereg nieprawidłowości u greckiego kierowcy… » więcej 2020-12-02, godz. 17:07 Dobrowolnie, darmowo i w dwóch dawkach. Szczepienia przeciwko koronawirusowi możliwe w lutym - Szczepionka na koronawirusa będzie dobrowolna, darmowa i dwudawkowa - mówił w Łodzi premier Mateusz Morawiecki, który nie wykluczył, że pierwsze szczepienia… » więcej 2020-12-02, godz. 16:00 W miejscu wyciętych kasztanowców w Goświnowicach pojawiły się nowe sadzonki. O ich rodzaju zdecydowali mieszkańcy Dobiega końca przebudowa drogi powiatowej pomiędzy Goświnowicami a Gradami. To jedno z największych zadań realizowanych w tym roku przez powiat nyski. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »