Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-24, 18:40 Autor: Witold Wośtak

Trojaczki przyszły na świat w Opolu. Szanse na taką ciążę to 1 do 7225

Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Centrum Ginekologii w Opolu [fot. Iwona Nawrot- Szczepanik]
Centrum Ginekologii w Opolu [fot. Iwona Nawrot- Szczepanik]
Trojaczki urodziły się w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzieci są zdrowe i czują się dobrze. Kiedy maluchy przyszły na świat, Hania ważyła przeszło 1700 gramów a Dawid oraz Marcel byli nieco ciężsi.
O ciąży mnogiej wiadomo mniej więcej w dziewiątym tygodniu. Ciężarne są od wtedy często hospitalizowane i mają więcej wizyt u lekarza, aby ewentualnie nie przeoczyć groźnego momentu.

- Kiedyś większość bliźniaków rodziła się siłami natury i choć drugie dziecko przychodziło na świat w gorszym stanie, nie było szczególnie niepomyślnych porodów - mówi Dariusz Kowalczyk, zastępca ordynatora Oddziału Ciąży Powikłanej w Centrum Ginekologii. - Od jakiegoś czasu większość ciąż bliźniaczych rozwiązujemy metodą cięcia cesarskiego. Dzieci rodzą się w bardzo niewielkim odstępie czasowym i są zazwyczaj w bardzo dobrym stanie. Właściwie nie ma między nimi różnic, nie stwierdzamy także zaburzeń. Mamy taką specyfikę czasów, że nikt nie chce ponosić ryzyka.

Po dziewięciu tygodniach określa się również, czy ciąża jest jednokosmówkowa, dwukosmówkowa czy wielokosmówkowa.

- To jest bardzo istotne w kontekście dalszego przebiegu ciąży, ponieważ ciąże jednokosmówkowe są obarczone znacznym ryzykiem. Kosmówka to inaczej łożysko – jeżeli jest jedno łożysko dla dwójki lub trójki dzieci, istnieje możliwość konfliktu pępowinowego – zaplątania się dzieci w te pępowiny – i stąd znacznie częściej zdarza się finał niepomyślny - dodaje Kowalczyk.

Ciąża trojacza zdarza się raz na 7225 razy. Od 2000 roku w opolskim centrum ginekologii zanotowano 16 porodów trojaczków. Dwa ostatnie takie rozwiązania miały miejsce w 2016 roku.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Wiadomości z regionu

2020-07-13, godz. 23:00 Letni basen w Grodkowie jeszcze nie w tym roku. Inwestycję wstrzymały zbyt wysokie koszty i epidemia koronawirusa Mieszkańcy gminy Grodków będą musieli dłużej poczekać na odkryty basen letni. Zapowiadana przez magistrat inwestycja nie zostanie zrealizowana w tym sezonie. » więcej 2020-07-13, godz. 22:00 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wszystkie skargi gminy Namysłów na decyzje wojewody. Chodzi o zmiany w prezydium… Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił wszystkie skargi, które gmina Namysłów skierowała na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody dotyczące zmian w prezydium… » więcej 2020-07-13, godz. 21:00 Opole: drogowcy wchodzą na ulice Witosa i Pużaka. Będą utrudnienia w ruchu Jutro (14.07) rozpoczynają się roboty na ulicach Witosa i Pużaka w Opolu. Na Pużaka drogowcy zapowiadają frezowanie 500 metrów asfaltu od styku z Grabową do pętli… » więcej 2020-07-13, godz. 20:33 PKW podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wybrany na drugą kadencję Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodach. Zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został ubiegający się o… » więcej 2020-07-13, godz. 20:00 Tarnów Opolski: na razie jest prowizoryczna piaskownica, a ma być cały plac zabaw Na osiedlu Zakładowym w Tarnowie Opolskim mieszka ponad 150 dzieci. Od zeszłego roku, gdy rozebrano plac zabaw, który nie spełniał warunków bezpieczeństwa, nie… » więcej 2020-07-13, godz. 20:00 W Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania Od jutra (14.07) do końca tygodnia, jeśli tylko pogoda pozwoli, w Kędzierzynie-Koźlu prowadzona będzie akcja odkomarzania. Opryskiwane będą parki, skwery, place… » więcej 2020-07-13, godz. 19:37 Wypadek w okolicach Zawady na DK 45. Droga Opole - Kluczbork zablokowana [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest droga krajowa nr 45 w okolicach Zawady na trasie Opole - Kluczbork. Doszło tam do zderzenia samochodu ciężarowego i 2 samochodów osobowych. » więcej 2020-07-13, godz. 19:00 Raport dnia: jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem w regionie. Zachorowała nastolatka, jej stan jest dobry 299 nowych zachorowań na COVID-19 potwierdziło dziś (13.07) Ministerstwo Zdrowia. Jeden przypadek dotyczy Opolszczyzny. Oznacza to, że w naszym regionie koronawirusem… » więcej 2020-07-13, godz. 19:00 Reńska Wieś: realizują sołeckie pomysły dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego Pięć pomysłów działaczy sołeckich z gminy Reńska Wieś w tym roku ma być dofinansowanych dzięki funduszom z urzędu marszałkowskiego. Pierwsze zadanie już zostało… » więcej 2020-07-13, godz. 18:00 Wybory 2020: wybory prezydenckie potwierdziły dominację PiS w powiecie prudnickim Andrzej Duda zdecydowanym zwycięzcą wyborów prezydenckich w powiecie prudnickim. Najwyższe poparcie, ponad 57 proc. uzyskał w gminach Prudnik i Lubrza. Najmniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »