Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-20, 17:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Alpaki sposobem na przełamanie barier. Zwierzęta odwiedziły mieszkańców kluczborskiego DPS-u

Alpaki w kluczborskim DPS-ie [fot. starostwo powiatowe w Kluczborku]
Alpaki w kluczborskim DPS-ie [fot. starostwo powiatowe w Kluczborku]
Alpaki w kluczborskim DPS-ie [fot. starostwo powiatowe w Kluczborku]
Alpaki w kluczborskim DPS-ie [fot. starostwo powiatowe w Kluczborku]
Nietypowych gości mieli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Ich ogród, a nawet pokoje, odwiedziły Alpaki. To rodzaj niekonwencjonalnej terapii, jaką swoim podopiecznym zafundował ośrodek.
Zuzia i Miriam w kluczborskim DPS-ie spędziły jeden dzień, ale dały poznać się z bardzo dobrej strony i szybko nawiązały kontakt z mieszkańcami.

- To przesympatyczne zwierzęta - mówi pani Teresa. - Karmiłam ją, jadła mi z ręki. Bardzo fajnie. To takie milutkie stworzenia. Wzięłam im jabłuszka i nie wiem, czy po prostu do mnie przyszła, czy chciała te jabłuszka.

Według badań alpaki mają dużą moc terapeutyczną. Redukują ciśnienie i stres, a także likwidują bariery komunikacyjne.

- Z tymi problemami na co dzień stykamy się w naszym ośrodku - mówi Dorota Żydziak, specjalista pracy socjalnej w kluczborskim DPS-ie. - Mamy mieszkańców, którzy starzeją się naturalnym cyklem, ale mamy też mieszkańców, którzy mają zespoły otępienne, demencję, alzheimera.

- Ci ludzie mieli kiedyś w domu zwierzęta i dlatego trzeba im umożliwiać powrót poprzez terapię do wspomnień, do rzeczy, które były dawniej - dodaje Krzysztof Dzierżyński, dyrektor DPS w Kluczborku.

Alpakoterapia, to nie jedyne atrakcje jakie władze placówki przygotowały w ostatnim czasie swoim podopiecznym. Zorganizowane zostały między innymi zajęcia zumby, kurs komputerowy, a podczas mistrzostw świata mieszkańcy spotykali się z piłkarzami MKS-u Kluczbork.
Teresa
Dorota Żydziak, Krzysztof Dzierżyński

Wiadomości z regionu

2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:00 Powyborcze rozliczenia: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu umorzył postępowanie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 11 października i jednocześnie umorzył postępowanie pomiędzy Komitetem Wyborczym Praw ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:50 "Nagradzamy tych, którzy chcą pracować i uważają, że to jest pasja". Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej Dziś (16.10) w Namysłowskim Ośrodku Kultury za swoją pracę, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą nauczyciele, a także inni pracownicy oświaty zostali uhonoro ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Ruszają kolejne prace w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Modernizację przejdą dwa oddziały Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna modernizację dwóch oddziałów - chirurgii urazowo-ortopedycznej i chorób wewnętrznych. Z utrudnieniami perso ... » więcej 2019-10-16, godz. 13:55 Próbowali ukraść wiertarki i uciec policji Złodzieje próbowali wynieść drogie wiertarki z marketu budowlanego. Nie dość, że ich nie wynieśli, to nie udało im się daleko uciec. Teraz staną przed sądem. ... » więcej 2019-10-16, godz. 12:00 Radni na najbliższej sesji zdecydują, czy Odra Opole będzie spółką. Miasto nie rezygnuje też z budowy nowego stadionu Odra Opole spółką akcyjną, a głównym właścicielem będzie miasto - to plan prezydenta Opola, który może zostać zrealizowany na najbliższej sesji. Arkadiusz Wiś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »