Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-23, 15:00 Autor: Katarzyna Doros

Od trzech lat wzrasta dofinansowanie dla Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy na Opolszczyźnie

Konferencja wicewojewody opolskiego o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy na Opolszczyźnie [fot.Katarzyna Doros
Konferencja wicewojewody opolskiego o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy na Opolszczyźnie [fot.Katarzyna Doros
O prawie 3 miliony złotych wzrosło dofinansowanie Środowiskowych Domów Samopomocy w województwie opolskim w ciągu ostatnich trzech lat, a 70 dodatkowych pacjentów może teraz korzystać z tej formy pomocy. Violetta Porowska, wicewojewoda opolski przedstawiła dane dotyczące finansowania z budżetu państwa Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej w naszym regionie.
- Na funkcjonowanie ŚDS-ów przygotowaliśmy w budżecie wojewody opolskiego na 2018 rok ponad 12 milionów złotych - mówi Violetta Porowska. - Koszt miesięcznej dotacji na jednego uczestnika w 2018 roku wynosi 1458,20 złotych. A w ramach realizacji programu "Za życiem" w ŚDS-ach, które w swoim spektrum mają zainteresowania autyzm lub niepełnosprawności sprzężone, może uzyskać zwiększenie miesięcznej dotacji na takiego uczestnika w kwocie 385 złotych, co w sumie daje dotację prawie 2000 złotych.

W 2018 roku na dofinansowanie Domów Pomocy Społecznej w regionie wojewoda opolski przeznaczył z własnego budżetu 723,5 tysiąca złotych. - Warto podkreślić, że od 2015 roku kwota średniej wojewódzkiej dotacji na jednego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej wzrosła o 510 złotych - dodaje Porowska.

W ramach zadań ustawowych wojewoda zleca przeprowadzenie kontroli warunków, przebywania i funkcjonowania podopiecznych ŚDS-ów i DPS-ów. - Sprawdzamy bariery architektoniczne, liczbę łazienek czy zajęcia, jakie są prowadzone w ramach terapii - mówi Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia. - Możemy się pochwalić, że z różnych środków właściciele Domów Pomocy Społecznej pozyskują pieniądze na podniesienie standardu np. na ogrzewanie, czy ochronę środowiska. Kontrolujemy i nie widzimy jakiś większych problemów, które miałyby wynikać.

Dodajmy, że na terenie województwa funkcjonuje 13 Środowiskowych Domów Samopomocy dla 727 uczestników i 29 Domów Pomocy Społecznej dla 3082 pensjonariuszy.
Violetta Porowska
Mieczysław Wojtaszek

Wiadomości z regionu

2019-07-24, godz. 11:00 Strona internetowa Radia Opole cieszy się coraz większym powodzeniem Z roku na rok rośnie liczba użytkowników naszego serwisu www.radio.opole.pl. Mamy już ponad 1,7 miliona czytelników - o prawie jedną piątą więcej niż w roku p ... » więcej 2019-07-24, godz. 09:18 Młode uchatki na wizji. W opolskim zoo zainstalowano specjalne kamery Odwiedzający opolskie zoo mogą podglądać małe uchatki kalifornijskie. W pomieszczeniach, gdzie przebywają dwa miesięczne samce, zamontowano kamery, natomiast ... » więcej 2019-07-24, godz. 09:16 "Chciał mieć pewność, że przyjedzie karetka". Nieuzasadnione wezwanie ratowników ukarane mandatem 500 złotych mandatu za nieuzasadnione wezwanie ratowników. Taką karę nałożyła policja na żartownisia wypoczywającego nad jeziorem nyskim. W nocy mężczyzna zad ... » więcej 2019-07-23, godz. 20:00 Prudnik: nowy dworzec autobusowy ma powstać w systemie zaprojektuj i wybuduj Centrum przesiadkowe ma powstać w Prudniku. Gmina ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę tego zadania. Realizowane będzie w trybie zaprojektuj i wybuduj. T ... » więcej 2019-07-23, godz. 19:15 Urząd Statystyczny w Opolu: Polacy coraz częściej wybierają Ukrainki Rośnie liczba małżeństw polsko-ukraińskich i najczęściej to mieszkańcy naszego regionu proszą o rękę Ukrainki - takie dane płyną z Urzędu Statystycznego w Opo ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:15 Politycy PO chcą lepszego finansowania służby zdrowia. Sami zapowiadają przesunięcie 30 miliardów z akcyzy za alkohol ... O pilne dofinansowanie służby zdrowia apelują do premiera i ministra zdrowia opolscy politycy Platformy Obywatelskiej. » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Grupa "SPEED" już działa. Będą wyłapywać szybkich i wściekłych. "Mają troszczyć się o bezpieczeństwo ruchu drogowego" Zespół 'SPEED' to grupa, która ma być batem na kierowców z 'ciężką' nogą. Opolscy policjanci - podobnie jak koledzy w innych regionach w kraju - stworzyli zes ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Zainwestowali w kryptowaluty, dziś nie mają zysku ani wkładu. Sprawą zajął się Krzysztof Rutkowski Mieli stracić w sumie ponad 220 tysięcy dolarów na oszustwie przy inwestycjach w kryptowaluty, sprawą zajęło się Biuro Rutkowski. Domniemani oszuści mieli dzi ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:40 Na poddaszu uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Po kilkudziesięciu minutach procesu usłyszał wyrok Na 3,5 roku więzienia został skazany 33-letni Wojciech W., który na poddaszu domu w okolicach Białej uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Mężczyzna będzie m ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:00 Najpierw most, potem kładka. Miejska inwestycja przy Młynówce wstrzymana Na przebudowę kładki nad Młynówką mieszkańcy Opola będą musieli poczekać najprawdopodobniej kilka lat. Przejście jest zamknięte od wiosny 2018 roku, choć pies ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »