Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-13, 18:40 Autor: Maciej Stępień

Sporna dotacja dla brzeskich Romów. Młodzież Wszechpolska krytykuje władze miasta

Młodzież Wszechpolska zabrała dziś głos ws. ministerialnej dotacji na rzecz Romów [fot. Maciej Stępień]
Młodzież Wszechpolska zabrała dziś głos ws. ministerialnej dotacji na rzecz Romów [fot. Maciej Stępień]
Kilka dni temu na stronie internetowej urzędu pojawiła się informacja o tym, że Brzeg będzie realizował zadania pod nazwą: “Zakup ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci pochodzenia romskiego” oraz “Zakup przyborów szkolnych dla dzieci pochodzenia romskiego”. Wsparcie możliwe będzie dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce. Informacja ta wywołała falę negatywnych komentarzy w sieci, a dziś konferencję prasową zorganizował opolski zarząd koła Młodzieży Wszechpolskiej.
Zdaniem Witolda Rychlika rodziny romskie korzystają z pomocy socjalnej oraz programów ministerialnych. Z kolei dzieci polskie mogą liczyć wyłącznie na wsparcie ośrodków pomocy społecznej.

- Cel naszej konferencji i wniosku, jaki złożyliśmy do magistratu jest taki, że apelujemy do burmistrza Brzegu, by albo zaprzestał udziału w tym ministerialnym programie, albo rekompensował polskim, ubogim uczniom to, że wspomaga mniejszość romską.

Odpowiedź burmistrza Brzegu na zarzuty jest krótka. – Pomagamy wszystkim, niezależnie od koloru skóry, czy wyznania – tłumaczy Jerzy Wrębiak.

- Zawsze pomagałem osobom potrzebującym i biednym. Niezależnie od rasy, wyznania, koloru skóry, poglądów i nie wiem, co sobie tam jeszcze co niektórzy wymyślą. Z mojej strony jest pełna aprobata do tego typu działań, które oczywiście firmuję.

Dodajmy, że ministerialna dotacja na wsparcie romskich dzieci wyniosła około 12 tysięcy złotych.
Witold Rychlik i Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2018-12-18, godz. 21:51 Dachowanie auta na DK 46 koło Ozimka, koło Leśnicy przewróciła się ciężarówka Duże utrudnienia w ruchu w miejscowości Schodnia na drodze krajowej numer 46 z Opola do Ozimka. » więcej 2018-12-18, godz. 21:00 Kombatancki opłatek w 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu Weterani, kombatanci i żołnierze spotkali się przy tradycyjnym opłatku w jednostce 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Spotkanie było okazją do wspomnień i od ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:45 Mieszkańcy Zdzieszowic spisali się na medal. Zbiórka dla pogorzelców dała duże efekty Z bardzo dużym odzewem spotkał się apel o pomoc zdzieszowickim pogorzelcom. Przypomnijmy, w nocy z 27 na 28 listopada ogień wybuchł w budynku socjalnym przy u ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:15 Centra przesiadkowe Opole Główne, Wschód i Zachód. Radni przyznali pieniądze na 2019 rok Po raz trzeci przesunięto termin otwarcia kopert z ofertami od firm, które chciałyby wybudować centrum przesiadkowe Opole Główne. Pierwszy przetarg w tej spra ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:24 Ekspose Andrzeja Buły - w województwie opolskim rewolucji nie będzie Kontynuacja dotychczasowej polityki - to plan na najbliższą kadencję. Marszałek województwa wpolskiego Andrzej Buła w swoim ekspose wskazał, na co postawi pod ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:15 Głuchołaska Polonia trafiła w ręce miasta. "Dotychczasowa właścicielka chyba nie wiedziała, że posiada taki budynek" Budynek dawnego hotelu Polonia w Głuchołazach ma nowego właściciela. Nieruchomość znajdująca się przy ulicy Jana Pawła II trafiła w ręce gminy, która nabyła j ... » więcej 2018-12-18, godz. 17:12 Nie żyje śląski reżyser Kazimierz Kutz. Miał 89 lat Nie żyje Kazimierz Kutz, śląski reżyser, jeden z twórców powojennego kina polskiego. Reżyser miał 89 lat. Z Opolem związał się w 1997 roku, kiedy odebrał tytu ... » więcej 2018-12-18, godz. 16:16 Dwaj pijani kierowcy zatrzymani. Jeden z nich jechał na gołej feldze Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 42-letni mężczyzna zatrzymany przez namysłowskich policjantów. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (17.12). Mężczyzn ... » więcej 2018-12-18, godz. 16:05 Kolejny protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj sąd przy pl. Daszyńskiego Pracownicy sądu okręgowego przy pl. Daszyńskiego protestują i żądają podwyżek. Wczoraj podobny protest odbył się przed budynkiem sądu przy ul. Plebiscytowej. ... » więcej 2018-12-18, godz. 15:45 Opole przekazało milion złotych gminie Dąbrowa i 6 milionów gminie Dobrzeń Wielki Pomoc finansowa ma związek ze zmianą granic Opola, która choć mocno oprotestowana przez sąsiadów, stała się faktem 1 stycznia 2017 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »