Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-14, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: swój folklor zaprezentują rodzimi Romowie oraz goście z Czech

Romskie święto w Prudniku. 15 czerwca odbędzie się 10. Dzień Kultury i Tradycji Romskiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Romskie święto w Prudniku. 15 czerwca odbędzie się 10. Dzień Kultury i Tradycji Romskiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Barwne stroje, popisy muzyczne i taneczne ostatnich nomadów Europy zobaczymy w Prudniku. W piątek po raz 10 odbędzie się tam Dzień Kultury i Tradycji Romskiej. Wystąpią m.in. zespoły ze Strzelec Opolskich, Zabrza i Gorzowa Wielkopolskiego. Zaplanowano też przejażdżki bryczkami, które są nawiązaniem do niegdysiejszych taborów cygańskich.
- To dla nas bardzo ważne święto – mówi Lucyna Mirga, liderka prudnickich Romów. – Przypominamy sobie dawne czasy, co przekazywali nasi przodkowie przy ogniskach. Wolność, taniec i jeżdżenie taborami to było najważniejsze w naszej tradycji i zwyczajach. Teraz już tych taborów nie ma to przynajmniej w tym jednym dniu możemy się cieszyć przebywając w swoim gronie oraz wspominając dawne dzieje.

Dziesiąta edycja Dnia Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku rozpocznie jutro o godz. 12:00. Na scenie plenerowej przy ośrodku kultury wystąpią m.in. Romani Bacht, Bachtałe Ciawe oraz Romano Kier. Podczas „Biesiady Romskiej” zaprezentuje się Tibor Zida, artysta romski z czeskiego Krnova. Imprezę tą Prudnicki Ośrodek Kultury organizuje przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Lucyna Mirga

Kultura i rozrywka

2018-10-22, godz. 19:26 Proza Roberta Walsera w MBP w Opolu. "To najbardziej nieznany i zagadkowy pisarz" W tym roku mija 140. rocznica urodzin Roberta Walsera. To jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych. Walser swoje utwory zapisywał ołówkiem maleńkimi lit ... » więcej 2018-10-22, godz. 17:20 Grzegorz Halama wystąpił dla maluchów. Mała Akademia Piosenki w nowej odsłonie Opolskie przedszkolaki w ramach Małej Akademii Piosenki spotkały się z popularnym aktorem kabaretowym. Grzegorz Halama zapoznał najmłodszych nie tylko z piose ... » więcej 2018-10-22, godz. 14:00 Starą karczmę przerobią na dom kultury Wiosną rozpocznie się remont starej karczmy położonej w centrum Jemielnicy. Kilka miesięcy później ma zacząć tam działać świetlica wiejska a docelowo - dom ku ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:00 Jubileuszowa "Publicystyka" rozstrzygnięta. Znamy zwycięzców W weekend w Kędzierzynie-Koźlu zakończyła się jubileuszowa, dwudziesta piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia. Przez ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:16 Występ opolskich śpiewaków zakończył VIII Dobrodzień Classic Festival [ZDJĘCIA] Spotkaniem z perełkami niemieckiej literatury wokalnej zakończył się (21.10) VIII Dobrodzień Classic Festiwal. » więcej 2018-10-21, godz. 16:30 Motyw z symfonii pretekstem do zabawy. Za nami pierwszy koncert rodzinny w FO [ZDJĘCIA] Zgadywanki, muzyczne prezentacje, bajkowa opowieść i wspólne śpiewanie - takie atrakcje umiliły niedzielne (21.10) spotkanie opolskich rodzin z opolskimi filh ... » więcej 2018-10-21, godz. 10:00 Powódź na scenie Modelatorni. Premiera "Moją ulica płynie rzeka" 'Moją ulicą płynie rzeka' to spektakl, który widzowie zobaczyli w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Za nami premiera spektaklu w reż. Elżbiety Depty op ... » więcej 2018-10-21, godz. 07:00 Kończy się VIII Dobrodzień Classic Festival. Przed nami ostatni koncert Koncertem w Muzeum Diecezjalnym w Opolu zakończy się (21.10) VIII Dobrodzień Classic Festival. » więcej 2018-10-20, godz. 20:00 "Siedmiu Wspaniałych" otworzy dzieci na świat muzyki klasycznej. Ruszają koncerty rodzinne w filharmonii 'Siedmiu Wspaniałych' to cykl koncertów rodzinnych, stworzonych z myślą o potrzebach najmłodszych melomanów. Pierwsze takie spotkanie w najbliższą niedzielę ( ... » więcej 2018-10-20, godz. 18:00 Cybis na nowo. "Wystawa jest trochę prowokacyjna" [ZDJĘCIA] Galeria Muzeum Śląska Opolskiego po długiej przerwie remontowej otworzyła swoje sale wystawiennicze. Zwykle część parterowa prezentowała bogate opolskie zbior ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »