Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-15, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: Romowie dbają o zachowanie swoich tradycji

Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Po raz 10. odbywa się w Prudniku Dzień Kultury i Tradycji Romskiej. Swój barwny folklor prezentują zespoły tej społeczności z naszego regionu, Śląska oraz z Czech. Występy te odbywają się na scenie plenerowej przy ośrodku kultury.
- Co roku przyjeżdżamy tutaj, bo jest wspaniała atmosfera – mówi Elżbieta Świtalska ze Strzelec Opolskich. – Od rana śpiewamy i tańczymy. Dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tylko tańczyć. Taka jest nasza tradycja. Jestem biała jak śnieg, bo moja matka jest Cyganką, a ojciec Ślązakiem, ale kocham Romów i romską tradycję. Chyba już urodziłam się z tym.

- Jesteśmy z Zabrza – mówi Ewelina Gil. – Prezentujemy naszą tradycję i kulturę romską. Uczą się tego nasze dzieci. Chcą występować, lubią to, cieszą się. My im w tym pomagamy, żeby z dziada, pradziada ta tradycja została zachowana.

- Jesteśmy zespołem tanecznym Senior Bacht, czyli Szczęśliwy Senior – powiedziała nam pani Krystyna z Prudnika, która nie ma pochodzenia romskiego. – Tańczymy i wspaniale się bawimy. To całe nasze szczęście.

O godzinie 17:00 w Prudniku rozpoczęła się „Biesiada Romska”. Gwiazdą tej imprezy był Tibor Zida, artysta romski z czeskiego Krnova. Organizatorem dnia tradycji tej mniejszości etnicznej jest miejscowy ośrodek kultury. Wydarzenie to odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Elżbieta Świtalska
Ewelina Gil
Pani Krystyna z Prudnika

Kultura i rozrywka

2018-11-20, godz. 19:00 Inauguracja Artoteki w Galerii Sztuki Współczesnej Tym razem galeria zaprasza miłośników sztuki do odwiedzenia biblioteki i wspólnego odczytu oraz dyskusji o sztuce. Instytucja chce stworzyć swoisty klub czyte ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Maraton teatralny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Maraton teatralny już w ten weekend czeka na opolan. Widzowie zobaczą 6 spektakli i będą mogli posłuchać dramatoczytania. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:00 W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece dzieci uczą się programować roboty W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece publicznej ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Kodowania. To już trzeci semestr zajęć, na których dzieci od lat naj ... » więcej 2018-11-20, godz. 05:58 "Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięc ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:00 Wombat podróżnik odwiedził dzieci w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle odwiedził Marcin Kozioł. Pisarz i podróżnik autor książek dla dzieci i młodzieży. W dwóch oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkał ... » więcej 2018-11-19, godz. 19:17 Wernisaż i promocja książki o zwierzętach w opolskim ZOO [ZDJĘCIA] Studenci i opolscy twórcy przez miesiąc obserwowali zwierzęta. Na tej podstawie powstały obrazy, zdjęcia, kolaże i zbiór opowiadań. » więcej 2018-11-19, godz. 17:56 Historia opolskiej piłki ręcznej spisana w książce Czterech autorów przez cztery lata zbierało materiały do książki 'Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana'. » więcej 2018-11-19, godz. 12:51 "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" - do piątku MBP czeka na eseje 'Podróże z Andrzejem Stasiukiem' - taki jest tytuł XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przypomina, że termin składania p ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »