Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-15, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: Romowie dbają o zachowanie swoich tradycji

Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Po raz 10. odbywa się w Prudniku Dzień Kultury i Tradycji Romskiej. Swój barwny folklor prezentują zespoły tej społeczności z naszego regionu, Śląska oraz z Czech. Występy te odbywają się na scenie plenerowej przy ośrodku kultury.
- Co roku przyjeżdżamy tutaj, bo jest wspaniała atmosfera – mówi Elżbieta Świtalska ze Strzelec Opolskich. – Od rana śpiewamy i tańczymy. Dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tylko tańczyć. Taka jest nasza tradycja. Jestem biała jak śnieg, bo moja matka jest Cyganką, a ojciec Ślązakiem, ale kocham Romów i romską tradycję. Chyba już urodziłam się z tym.

- Jesteśmy z Zabrza – mówi Ewelina Gil. – Prezentujemy naszą tradycję i kulturę romską. Uczą się tego nasze dzieci. Chcą występować, lubią to, cieszą się. My im w tym pomagamy, żeby z dziada, pradziada ta tradycja została zachowana.

- Jesteśmy zespołem tanecznym Senior Bacht, czyli Szczęśliwy Senior – powiedziała nam pani Krystyna z Prudnika, która nie ma pochodzenia romskiego. – Tańczymy i wspaniale się bawimy. To całe nasze szczęście.

O godzinie 17:00 w Prudniku rozpoczęła się „Biesiada Romska”. Gwiazdą tej imprezy był Tibor Zida, artysta romski z czeskiego Krnova. Organizatorem dnia tradycji tej mniejszości etnicznej jest miejscowy ośrodek kultury. Wydarzenie to odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Elżbieta Świtalska
Ewelina Gil
Pani Krystyna z Prudnika

Kultura i rozrywka

2019-01-17, godz. 19:33 Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris spotkali się z opolskimi studentami 'Prawnicy w obronie rodziny, małżeństwa, ludzkiego życia i sumienia' to tytuł spotkania z przedstawicielami Instytutu Ordo Iuris, które odbyło się na Uniwersy ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:11 Orkiestra dęta z Krapkowic świętuje 20. urodziny Krapkowicka Orkiestra Dęta świętuje 20-lecie działalności. Z tej okazji odbędzie się specjalny, urodzinowy koncert, nagrana została też płyta. » więcej 2019-01-17, godz. 12:03 Badacz wulkanów spotka się z czytelnikami Grzegorz Gawlik zdobywa i bada wulkany - czasem na jeden poświęca kilka wypraw i wiele dni - często w niedostępnych rejonach i ekstremalnych warunkach, z zejś ... » więcej 2019-01-17, godz. 07:31 Kolorowy świat festiwali. Krystyna Gucewicz w Muzeum Polskiej Piosenki Krystyna Gucewicz, dziennikarka i wieloletnia recenzentka opolskich festiwali, była gościem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas spotkania opowiadała o s ... » więcej 2019-01-16, godz. 20:00 Wystawa "Intelligenzaktion" w Urzędzie Wojewódzkim Nauczyciele, duchowni, urzędnicy, dziennikarze, właściciele ziemscy, rzemieślnicy czy powstańcy śląscy - to bohaterowie wystawy 'Intelligenzaktion' w Urzędzie ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:00 Z powodu żałoby odwołano koncerty w czwartek i sobotę W związku z żałobą po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, koncerty i spotkania zostają przełożone lub odwołane. » więcej 2019-01-16, godz. 14:17 Jarosław Makowski nowym dyrektorem Muzeum Ziemi Kozielskiej Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji. Bolesława Bezega zastąpi Jarosław Makowski. » więcej 2019-01-16, godz. 09:00 Wystawa Sławoja Dubiela. Fotografie wykonane kamerą otworkową [ZDjĘCIA] Sławoj Dubiel pokazał swoje prace fotograficzne wykonane kamerą otworkową na wystawie zatytułowanej 'może morze' w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:55 Opolanie wspominali poetę Andrzeja Pałosza Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie dr Beatę Świerczewską, autorkę książki „O życiu i twórczości Andrzeja Pałosza. Zarys monograficzny”. » więcej 2019-01-15, godz. 20:36 Dzień Judaizmu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Nie wszystkie prawa, które są wprowadzone w Europie sprzyjają mniejszości żydowskiej - zauważa rabin David Basok, który od 2016 roku stoi na czele Wyznaniow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »