Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-12, 16:00 Autor: Joanna Matlak

Koncerty, chleb ze smalcem i 100-lecie niepodległości. Już w weekend XIX Jarmark Franciszkański

XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
Występ piosenkarki Eleni, powitalny polonez, stoiska z chlebem ze smalcem i miodem, występy młodzieży i atrakcje dla dzieci – tak zapowiada się XIX Jarmark Franciszkański w Opolu. Wydarzenie jest dwudniowe i odbędzie się w najbliższy weekend 15-16 września.
Organizatorzy przygotowali dwie sceny, jedną przy klasztorze, drugą na Rynku.

- W tym roku jarmark będzie nawiązywał do obchodów 100-lecia niepodległej Polski, zaprosiliśmy np. Helenę Kamerską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego– mówi Elżbieta Marciniszyn, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

- Oprócz zespołów, które na stałe działają w Młodzieżowym Domu Kultury, czyli Pech, Adena, Zespół Pieśni i Tańca "Opole", Studio Piosenki Debiut i Talentarium Wokalne wystąpią zaproszeni goście z repertuarem polskim. Będzie można wysłuchać bardzo dobrej muzyki z polskich filmów, będzie orkiestra dęta z polskimi utworami, będzie można pośpiewać, dobre i znane polskie utwory - mówi Marciniszyn.

Oprócz programu artystycznego, animacji teatralnych i plastycznych, wydarzeniom będzie towarzyszył jak zwykle jarmark, na którym będzie można skosztować tradycyjnych franciszkańskich krówek czy kołacza śląskiego.

- Będzie można również jak co roku zwiedzać klasztor, kościół i nekropolię Piastów opolskich. Chcemy, żeby ten jarmark miał wymiar modlitewny odnośnie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, dlatego przygotowaliśmy w drugim dniu na scenie przy klasztorze koncert uwielbienia - mówi ojciec Miron Górecki, gwardian Klasztoru Franciszkanów w Opolu.

Uroczyste otwarcie jarmarku zaplanowano na sobotę na godz. 15.00 na scenie przy klasztorze. Później o 17.00 odbędzie się koncert Morowe Panny, a o 20.30 pokaz filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku.

Z kolei w niedzielę będzie m.in. okazja wysłuchać koncertu uczniów i nauczycieli z LO nr IX w Opolu pt. „Wolność kocham i rozumiem”. Start o 14.30.
Elżbieta Marciniszyn
ojciec Miron Górecki

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 09:00 Głuchołaska Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu wzbogaca się o kolejne tabliczki Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach wciąż się rozrasta. Właśnie pojawiło się na niej aż pięć nowych pamiątkowych tabliczek. Uhonorowano świętych, k ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Szkoły zawodowe w Brzegu zyskały nowe pracownie Sale do nauki, profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie - w kilku brzeskich szkołach powstały pracownie odzwierciedlające naturalne warunki kształcenia w poszcze ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »