Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-12, 16:00 Autor: Joanna Matlak

Koncerty, chleb ze smalcem i 100-lecie niepodległości. Już w weekend XIX Jarmark Franciszkański

XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
Występ piosenkarki Eleni, powitalny polonez, stoiska z chlebem ze smalcem i miodem, występy młodzieży i atrakcje dla dzieci – tak zapowiada się XIX Jarmark Franciszkański w Opolu. Wydarzenie jest dwudniowe i odbędzie się w najbliższy weekend 15-16 września.
Organizatorzy przygotowali dwie sceny, jedną przy klasztorze, drugą na Rynku.

- W tym roku jarmark będzie nawiązywał do obchodów 100-lecia niepodległej Polski, zaprosiliśmy np. Helenę Kamerską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego– mówi Elżbieta Marciniszyn, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

- Oprócz zespołów, które na stałe działają w Młodzieżowym Domu Kultury, czyli Pech, Adena, Zespół Pieśni i Tańca "Opole", Studio Piosenki Debiut i Talentarium Wokalne wystąpią zaproszeni goście z repertuarem polskim. Będzie można wysłuchać bardzo dobrej muzyki z polskich filmów, będzie orkiestra dęta z polskimi utworami, będzie można pośpiewać, dobre i znane polskie utwory - mówi Marciniszyn.

Oprócz programu artystycznego, animacji teatralnych i plastycznych, wydarzeniom będzie towarzyszył jak zwykle jarmark, na którym będzie można skosztować tradycyjnych franciszkańskich krówek czy kołacza śląskiego.

- Będzie można również jak co roku zwiedzać klasztor, kościół i nekropolię Piastów opolskich. Chcemy, żeby ten jarmark miał wymiar modlitewny odnośnie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, dlatego przygotowaliśmy w drugim dniu na scenie przy klasztorze koncert uwielbienia - mówi ojciec Miron Górecki, gwardian Klasztoru Franciszkanów w Opolu.

Uroczyste otwarcie jarmarku zaplanowano na sobotę na godz. 15.00 na scenie przy klasztorze. Później o 17.00 odbędzie się koncert Morowe Panny, a o 20.30 pokaz filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku.

Z kolei w niedzielę będzie m.in. okazja wysłuchać koncertu uczniów i nauczycieli z LO nr IX w Opolu pt. „Wolność kocham i rozumiem”. Start o 14.30.
Elżbieta Marciniszyn
ojciec Miron Górecki

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 22:00 "Każda kropla krwi na wagę złota" - spotkanie honorowych krwiodawców w Kędzierzynie-Koźlu. Po raz dziewiętnasty honorowi krwiodawcy z Opolszczyzny spotkali się w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy ... » więcej 2018-11-18, godz. 21:00 Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasow ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale Pierwszą wycieczkę 'Obuwniczym Szlakiem' zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb ... » więcej 2018-11-18, godz. 19:00 Zimowe przytulisko "Stajenka" już działa. "Aby ci ludzie stali się potrzebnymi" W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zaczęła działać „Stajenka”, zimowe przytulisko dla bezdomnych. Zlokalizowane jest w jednym z budynków Wspólnoty Pomocy W ... » więcej 2018-11-18, godz. 17:25 Stanisław Rakoczy kandydatem PSL do Zarządu Województwa Opolskiego, choć nie zdobył mandatu radnego Stanisław Rakoczy został kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego do Zarządu Województwa Opolskiego. Prezes opolskich struktur ludowców zyskał jednogłośną re ... » więcej 2018-11-18, godz. 15:45 Ubodzy i potrzebujący spotkali się na Rynku w Opolu. "Można porozmawiać i zjeść coś ciepłego" Ciepły posiłek, wymiana doświadczeń, występy sceniczne i serdeczna atmosfera. Tak wyglądają obchody Światowego Dnia Ubogich na Rynku w Opolu. Do ogrzewanego n ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:30 O młodych w Kościele rozmawiają na Górze św. Anny Na Górze św. Anny trwa XVI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Udział w nim biorą przedstawiciele wszystkich diecezji, co jest nowością, nie tylko są to k ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:00 Grodków stawia na basen i rozbudowę kanalizacji. Czas na najważniejsze inwestycje w gminie Samorząd Grodkowa w nowej kadencji chce postawić na kilka ważnych inwestycji, które będą miały wpływ na dalszy rozwój samorządu. Burmistrz Marek Antoniewicz, ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Wybory uzupełniające w Turawie i Głogówku w styczniu i lutym przyszłego roku Wybory uzupełniające, odbędą się w dwóch okręgach w gminie Turawa. Zainteresowane komitety wyborcze muszą się więc zarejestrować do 26 listopada. Ruszy wtedy ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe w Lewinie Brzeskim powstanie, ale dopiero za kilka miesięcy Na początku 2018 roku gmina otrzymała 1,5 mln złotych wsparcia z Aglomeracji Opolskiej na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego. Rok wcześniej samorząd p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »