Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-23, 18:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Mieszkańcy mają dość świniarni. Właściciel chlewni: jak są świnie, to musi śmierdzieć

Mieszkańcy Poznowic mają dość świniarni [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Poznowic mają dość świniarni [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Poznowic mają dość świniarni [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Poznowic mają dość świniarni [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Poznowic w gminie Izbicko mają dosyć fermy na 12 tysięcy świń działającej w centrum wsi. Skarżą się na smród, hałas, wylewanie nieczystości na pola, utrudnienia na drodze. Właściciel fermy ripostuje, że gdy był uchwalany plan zagospodarowania, który pozwala na prowadzenie takiej działalności, to nikt z mieszkańców nie protestował.
Na spotkaniu wiejskim prawie godzinę mieszkańcy wyliczali przewinienia właścicieli świniarni.

- Całą drogą powiatową leciała gnojowica. My nie żyjemy w średniowieczu, żebyśmy chodzili po takim syfie – mówi jedna z mieszkanek.

- Do nas kiedyś jeździli z Górnego Śląska wdychać sosnowy las. Dzisiaj nikt nie przyjeżdża do chlewa – twierdzi Ginter Guz, sołtys Poznowic.

- Buczy cały czas, dzień i noc. A po godzinie 22-giej nagle zaczyna potwornie śmierdzieć – dodaje Barbara Yoshida.

- Much plaga. Żeby nas, ludzi, tak potraktować… - załamuje ręce Danuta Stawska.

Mając dosyć. Mieszkańcy Poznowic zaczęli pisać pisma z prośbą o pomoc. Adresowali je do m.in. do policji, władz gminy, powiatu, nadzoru budowlanego, inspekcji ochrony środowiska i innych urzędów.

- Znamy tę sprawę, zgłaszają nam ją mieszkańcy oraz policja – mówi Maciej Baranowski, powiatowy inspektor weterynarii w Strzelcach Opolskich. – Inspekcja Weterynaryjna z urzędu sprawuje nadzór przede wszystkim nad szeroko pojętym dobrostanem zwierząt. Ostatnia nasza wizyta odbyła się 6 czerwca. Kontrolowaliśmy dobrostan plus sposób zagospodarowania sztuk padłych. Nie stwierdzono naruszeń prawa.

Do tej pory świnie były hodowane w budynkach byłego PGR-u w Poznowicach. Teraz właściciel fermy wybudował nowy, duży chlew w odległości ok. 300 metrów od wioski. Trwa budowa drugiego budynku. Sprawę doskonale zna Brygida Pytel, wójt gminy Izbicko.

- Czasami mam wrażenie, że to jest działanie na złość tym mieszkańcom. Zresztą mieszkańcy tak samo to odbierają. Wiemy już o tym, że pierwsza chlewnia jest oddana do użytku. Będziemy się starać, żeby wyegzekwować przeniesienie hodowli do tej nowej chlewni – mówi Brygida Pytel.

Krzysztof Sygit, właściciel świńskiej fermy, uważa, że mieszkańcy wyolbrzymiają problemy. W wiosce już kilkadziesiąt lat temu były duże chlewy.

- Jak są świnie, muszą być i muchy, musi coś śmierdzieć, bo to nie jest produkcja kwiatków. Był uchwalany plan zagospodarowania na Poznowice, nikt nie robił sprzeciwu. Jak była robiona decyzja środowiskowa, nikt z wioski nie oprotestował tego. I teraz nagle jest wrzawa, jak ferma jest wybudowana – mówi właściciel.

Krzysztof Sygit zapowiada, że gdy wybuduje drugi i trzeci chlew, to przeniesie całą produkcję zwierzęcą z jednego budynku znajdującego się w centrum wsi, do nowych obiektów poza miejscowością. Ma to nastąpić do czerwca przyszłego roku.
Mieszkańcy Poznowic
Maciej Baranowski
Brygida Pytel
Krzysztof Sygit

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej 2024-11-22, godz. 15:30 Dramatyczne warunki życia mieszkanki powiatu nyskiego. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] 92-letnia mieszkanka Burgrabic mieszka w warunkach urągających ludzkiej godności. Taka sytuacja trwa od dłuższego czasu. Po interwencji Radia Opole ma się… » więcej 2024-11-22, godz. 15:25 Opole: kolizja na Nysy Łużyckiej zakończona wysokim mandatem Do zderzenia trzech samochodów osobowych doszło w Opolu na ul. Nysy Łużyckiej. » więcej 2024-11-22, godz. 14:41 Wypłacanie zasiłków powodziowych. "Mimo początkowych problemów gminy reagują błyskawicznie" Reakcja ze strony gmin na złożone wnioski o zasiłki przez poszkodowanych w powodzi jest natychmiastowa - poinformował Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolsk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »