Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-18, 09:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Hipertermia, czyli leczenie gorączką nowotworów. Tę metodę stosują w Opolu

Komora do Hipertermii
Komora do Hipertermii
Leczenie nowotworów poprzez podwyższanie temperatury ciała. Tę dynamicznie rozwijającą się metodę o nazwie hipertermia, jako jedyny ośrodek w regionie stosuje od dziś hospicjum "Samarytanin" w Opolu.
- Celem terapii jest wytworzenie w specjalnej komorze gorączki, która aktywuje substancje odpornościowe do tego stopnia, że potrafią zauważyć niewidoczne dotąd komórki nowotworowe - tłumaczy onkolog doktor Cezary Juda, który prowadzi hospicjum. - Wyniki leczeń pokazują, że dzięki temu sposobowi około 10 procent wzrasta szansa na wygraną z rakiem.

Kolebką tej metody leczenia są Niemcy. Stefan Heckel, szef firmy, która od kilkudziesięciu lat produkuje urządzenia do hipertermii wyjaśnia, że to urządzenie inicjuje i utrzymuje temperaturę na poziomie 39 - 40 stopni Celsjusza przez ponad godzinę. Po tym okresie temperatura stopniowo jest obniżana. Jak dodał hipertermia przy leczeniu raka stosowana jest również często wspólnie z chemioterapią i radioterapią.

Pierwszym pacjentem, który skorzystał z urządzenia jest Jan Rychała, zmagający się z nowotworem pęcherza moczowego. - Zdrowie jest ważniejsze - podkreśla w rozmowie z Radiem Opole. - Tu nie ma, że się boje, czy się nie boję. Mam usunięty pęcherz i przeżuty na kręgosłup, z tego powodu noga mi cierpnie, ale nie poddaje się - podkreśla mężczyzna, który 27 lat temu dowiedział się, że ma brodawczaki w pęcherzu. Później okazało się, że jest to nowotwór złośliwy.

Dodajmy, że ośrodek "Samarytanin" zakupił urządzenie dzięki 85-procentowej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Komora do hipertermii kosztowała około 240 tysięcy złotych.

Pieniądze unijne pozwalają także na przeprowadzenie za darmo 300 zabiegów, nie tylko chorób nowotworowych, ale również schorzeń układu oddechowego, kręgosłupa, leczenia stanów depresyjnych czy alergii.
Hipertermia

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 13:00 Złamany maszt na jachcie "Opole". Kpt. Kopytko pokonany przez Bałtyk w "Bitwie o Gotland" Kapitan Andrzej Kopytko, opolski żeglarz płynący na jachcie Opole musiał przerwać 'Bitwę o Gotland'. Podczas trwających na Bałtyku regat złamał się maszt w je ... » więcej 2018-09-19, godz. 12:45 Koalicja Obywatelska podpisała akt współpracy. W zjednoczeniu widzą receptę na sukces - Każde zjednoczenie i współpraca zawsze daje sukces - mówiła Barbara Kamińska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na fotel prezydenta Opola. Dziś (19.09) prze ... » więcej 2018-09-19, godz. 12:32 Wypadek śmigłowca w Domecku: pilot zdobył licencję rok przed zdarzeniem. Prokuratura czeka na raport komisji Nowe ustalenia prokuratury w sprawie wypadku śmigłowca w Domecku. Mężczyzna, który pilotował maszynę licencję zdobył w 2017 roku. Helikopter kupił w tym samym ... » więcej 2018-09-19, godz. 12:00 Razem dla Opola ma pomysły, jak pogodzić kierowców z pieszymi Budowa parkingów wielopoziomowych przy osiedlach, ograniczenie ruchu samochodów w ścisłym centrum Opola czy stworzenie wydzielonych miejsc parkingowych dla ro ... » więcej 2018-09-19, godz. 11:50 Dachowanie mają za sobą. Teraz będą zapinać pasy Dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa to podstawa. Według badań takie prawidłowe zapięcie może zredukować liczbę pokrzywdzonych w wpadkach samochodowych nawet o ... » więcej 2018-09-19, godz. 11:14 Miał własną plantację i spore zapasy "towaru". Policyjne zatrzymanie w Namysłowie Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 44-letniego mężczyznę podejrzanego m.in. o nielegalną uprawę konopi indyjskich. Śledczy w jego domu zabezpieczyli kilka ... » więcej 2018-09-19, godz. 10:36 Rozpędza się kampania wyborcza w Krapkowicach. Z jednej strony "mamy 70 kandydatów", a z drugiej "liczy się jakość" 70 kandydatów na radnych zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika w powiecie krapkowickim. » więcej 2018-09-19, godz. 10:01 Dziś poznamy "drużynę" Violetty Porowskiej. Wśród kandydatów - Arkadiusz Szymański - Arkadiusz Szymański będzie walczył o powrót do opolskiej rady miasta - potwierdziła dziś (19.09) w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wicewojewoda Violetta ... » więcej 2018-09-19, godz. 10:00 W Opolu dyskutują jak ożywić polskie rzeki. Rusza I Kongres Żeglugi Śródlądowej W Opolu rozpoczyna się I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, samorządów lokalnych oraz przedsiębiorcy. » więcej 2018-09-19, godz. 07:18 Radio Opole na podium słuchalności. Mamy wakacyjne wyniki! Radio Opole odnotowało wysokie wyniki słuchalności w te wakacje. W tygodniu słucha nas 16,36% populacji w regionie. Tak wynika z najnowszych zestawień, gdzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »