Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-18, 09:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Hipertermia, czyli leczenie gorączką nowotworów. Tę metodę stosują w Opolu

Komora do Hipertermii
Komora do Hipertermii
Leczenie nowotworów poprzez podwyższanie temperatury ciała. Tę dynamicznie rozwijającą się metodę o nazwie hipertermia, jako jedyny ośrodek w regionie stosuje od dziś hospicjum "Samarytanin" w Opolu.
- Celem terapii jest wytworzenie w specjalnej komorze gorączki, która aktywuje substancje odpornościowe do tego stopnia, że potrafią zauważyć niewidoczne dotąd komórki nowotworowe - tłumaczy onkolog doktor Cezary Juda, który prowadzi hospicjum. - Wyniki leczeń pokazują, że dzięki temu sposobowi około 10 procent wzrasta szansa na wygraną z rakiem.

Kolebką tej metody leczenia są Niemcy. Stefan Heckel, szef firmy, która od kilkudziesięciu lat produkuje urządzenia do hipertermii wyjaśnia, że to urządzenie inicjuje i utrzymuje temperaturę na poziomie 39 - 40 stopni Celsjusza przez ponad godzinę. Po tym okresie temperatura stopniowo jest obniżana. Jak dodał hipertermia przy leczeniu raka stosowana jest również często wspólnie z chemioterapią i radioterapią.

Pierwszym pacjentem, który skorzystał z urządzenia jest Jan Rychała, zmagający się z nowotworem pęcherza moczowego. - Zdrowie jest ważniejsze - podkreśla w rozmowie z Radiem Opole. - Tu nie ma, że się boje, czy się nie boję. Mam usunięty pęcherz i przeżuty na kręgosłup, z tego powodu noga mi cierpnie, ale nie poddaje się - podkreśla mężczyzna, który 27 lat temu dowiedział się, że ma brodawczaki w pęcherzu. Później okazało się, że jest to nowotwór złośliwy.

Dodajmy, że ośrodek "Samarytanin" zakupił urządzenie dzięki 85-procentowej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Komora do hipertermii kosztowała około 240 tysięcy złotych.

Pieniądze unijne pozwalają także na przeprowadzenie za darmo 300 zabiegów, nie tylko chorób nowotworowych, ale również schorzeń układu oddechowego, kręgosłupa, leczenia stanów depresyjnych czy alergii.
Hipertermia

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 12:30 Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością - Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy ... » więcej 2018-11-19, godz. 12:00 Sztuczna ślizgawka powstaje na Stawku Zamkowym w Opolu. Lodowisko ruszy 1 grudnia Rozpoczęły się pierwsze prace związane z uruchomieniem sztucznego lodowiska na Stawku Zamkowym w Opolu. Na miejscu pojawili się już robotnicy, a na ul. Barlic ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:45 Debatują o możliwościach, jakie daje Unia Europejska. Konferencja na UO Chcą uświadamiać młodych ludzi o wartości przynależności do wspólnoty Europejczyków. Na Uniwersytecie Opolskim trwa konferencja 'Europa broni, chroni i wspier ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:30 Wracają kontrole na granicach. Nie oznacza to, że pojawią się szlabany Od czwartku przywrócone będą tymczasowo kontrole na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Ma to związek z odbywającym się w Katowicach szczytem kl ... » więcej 2018-11-19, godz. 10:00 Nietrzeźwy chciał wieźć dzieci na wycieczkę. Policjanci zabrali mu prawo jazdy Do zdarzenia doszło w piątek (16.11) w Namysłowie. Szkolna wycieczka miała jechać do Milicza. Na miejsce do rutynowej kontroli wysłano radiowóz. Funkcjonarius ... » więcej 2018-11-19, godz. 06:50 Pożar w bazie transportowej w powiecie nyskim. Spłonęły ciągniki siodłowe Pięć ciągników siodłowych spaliło się w nocy na terenie bazy transportowej w miejscowości Lipowa w powiecie nyskim. » więcej 2018-11-18, godz. 22:00 "Każda kropla krwi na wagę złota" - spotkanie honorowych krwiodawców w Kędzierzynie-Koźlu. Po raz dziewiętnasty honorowi krwiodawcy z Opolszczyzny spotkali się w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy ... » więcej 2018-11-18, godz. 21:00 Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasow ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale Pierwszą wycieczkę 'Obuwniczym Szlakiem' zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb ... » więcej 2018-11-18, godz. 19:00 Zimowe przytulisko "Stajenka" już działa. "Aby ci ludzie stali się potrzebnymi" W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zaczęła działać „Stajenka”, zimowe przytulisko dla bezdomnych. Zlokalizowane jest w jednym z budynków Wspólnoty Pomocy W ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »