Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-14, 15:30 Autor: Katarzyna Doros

Gmina Byczyna wyremontuje dwa kolejne mieszkania dla repatriantów ze Wschodu

Podpisanie porozumienia z gminą Byczyna [fot. Katarzyna Doros]
Podpisanie porozumienia z gminą Byczyna [fot. Katarzyna Doros]
Kolejne dwie rodziny repatriantów osiedlą się w Polanowicach. Gmina Byczyna otrzymała dotację w wysokości ok. 300 tysięcy złotych z rządowych pieniędzy na przygotowanie dwóch mieszkań. Wśród opolskich gmin Byczyna wiedzie prym pod względem zorganizowania i przyjmowania repatriantów na swój teren.
- To będzie już 35 i 36 rodzina zaproszona przez naszą gminę. Te pieniądze pozwolą na wyremontowanie i odpowiednie wyposażenie budynku - mówi Katarzyna Zawadzka, zastępca burmistrza Byczyny. - Te kolejne rodziny są już rodzinami tych poprzednich, więc chodzi o to, żeby się połączyli i mogli mieszkać w jednym miejscu. Poza tym oni już też tutaj rozpoczynają swoje działalności, mieszkają i współpracują z mieszkańcami i nie ma żadnych niesnasek, ludzie są do siebie bardzo życzliwie nastawieni, także myślę, że kolejne rodziny również będą się u nas dobrze czuły - dodaje.

Zdaniem Violetty Porowskiej, wicewojewody opolskiego dzięki nowelizacji ustawy o repatriantach gminom łatwiej jest przyjmować nowych repatriantów i aktywizować w społeczeństwie. - Teraz także możemy asygnować pieniądze na to, żeby aktywizować zawodowo naszych nowych obywateli, by pomagać wkomponowywać się w środowisko lokalne, by uczyć języka. Dodam, że jest jeszcze jedna pomoc dla repatriantów, otóż każdy repatriant, który pojawi się na opolskim rynku dodatkowo dostaje około 12 tysięcy złotych na to, żeby móc się przygotować do życia w nowych, polskich, lokalnych, warunkach - mówi Porowska.

Od 2001 roku na terenie województwa opolskiego zamieszkało ponad 300 repatriantów z Kazachstanu, Gruzji i Rosji. Obie rodziny w Polanowicach osiedlą się prawdopodobnie w pierwszym półroczu 2019 roku.
Katarzyna Zawadzka
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »