Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-14, 15:30 Autor: Katarzyna Doros

Gmina Byczyna wyremontuje dwa kolejne mieszkania dla repatriantów ze Wschodu

Podpisanie porozumienia z gminą Byczyna [fot. Katarzyna Doros]
Podpisanie porozumienia z gminą Byczyna [fot. Katarzyna Doros]
Kolejne dwie rodziny repatriantów osiedlą się w Polanowicach. Gmina Byczyna otrzymała dotację w wysokości ok. 300 tysięcy złotych z rządowych pieniędzy na przygotowanie dwóch mieszkań. Wśród opolskich gmin Byczyna wiedzie prym pod względem zorganizowania i przyjmowania repatriantów na swój teren.
- To będzie już 35 i 36 rodzina zaproszona przez naszą gminę. Te pieniądze pozwolą na wyremontowanie i odpowiednie wyposażenie budynku - mówi Katarzyna Zawadzka, zastępca burmistrza Byczyny. - Te kolejne rodziny są już rodzinami tych poprzednich, więc chodzi o to, żeby się połączyli i mogli mieszkać w jednym miejscu. Poza tym oni już też tutaj rozpoczynają swoje działalności, mieszkają i współpracują z mieszkańcami i nie ma żadnych niesnasek, ludzie są do siebie bardzo życzliwie nastawieni, także myślę, że kolejne rodziny również będą się u nas dobrze czuły - dodaje.

Zdaniem Violetty Porowskiej, wicewojewody opolskiego dzięki nowelizacji ustawy o repatriantach gminom łatwiej jest przyjmować nowych repatriantów i aktywizować w społeczeństwie. - Teraz także możemy asygnować pieniądze na to, żeby aktywizować zawodowo naszych nowych obywateli, by pomagać wkomponowywać się w środowisko lokalne, by uczyć języka. Dodam, że jest jeszcze jedna pomoc dla repatriantów, otóż każdy repatriant, który pojawi się na opolskim rynku dodatkowo dostaje około 12 tysięcy złotych na to, żeby móc się przygotować do życia w nowych, polskich, lokalnych, warunkach - mówi Porowska.

Od 2001 roku na terenie województwa opolskiego zamieszkało ponad 300 repatriantów z Kazachstanu, Gruzji i Rosji. Obie rodziny w Polanowicach osiedlą się prawdopodobnie w pierwszym półroczu 2019 roku.
Katarzyna Zawadzka
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 07:00 Pomoc bezdomnym i osobom starszym - w Opolu ruszyła Akcja Zima Nadchodzące mrozy to trudny czas dla osób ubogich i bezdomnych. W Opolu - jak co roku - zorganizowano Akcję Zima. W jej ramach potrzebujący mają zapewnione m. ... » więcej 2018-12-14, godz. 21:30 Dziergają szaliki dla bezdomnych, jeden zrobili dla figury myśliwca Długi, kolorowy szalik ozdobiony pomponami nosi od dzisiaj (14.12) dumnie myśliwiec - symbol Strzelec Opolskich. Opatulenie stojącej przed ratuszem rzeźby był ... » więcej 2018-12-14, godz. 20:30 Adwentowa Noc Konfesjonałów także w tym roku. "Wciąż czekamy na zgłoszenia" 14 kościołów diecezji opolskiej zgłosiło już chęć wzięcia udział w tegorocznej akcji pod hasłem 'Adwentowa Noc Konfesjonałów'. Wierni po raz kolejny przed Świ ... » więcej 2018-12-14, godz. 19:45 Podejrzana o zabójstwo noworodka w areszcie. Czy zabójstw było więcej? "Praktycznie cały czas chodziła z brzuchem" Zarzut zabójstwa postawiono Aleksandrze J. z Ciecierzyna koło Byczyny. Na jej posesji odkryto zwłoki noworodka. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku prowadzi śle ... » więcej 2018-12-14, godz. 19:00 Człowiek w „realu” jest ważniejszy do znajomych w cyberprzestrzeni Hejt, stalking, a nawet ksenofobia coraz częściej występują wśród młodzieży szkolnej. Przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom było tematem konferencji zorga ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:55 Pożar mieszkania w Opolu. Lokator został poparzony Do zdarzenia doszło po godzinie 17:00 w budynku przy ul. Wojska Polskiego. Najprawdopodobniej mężczyzna zasnął i wtedy w jego mieszkaniu zapalił się koc. » więcej 2018-12-14, godz. 18:00 Nie będzie powtórzenia wyborów w dwóch okręgach w Głubczycach. Były nieprawidłowości, ale nie zmieniły wyników Sąd Okręgowy w Opolu uznał, że nieprawidłowości dotyczące liczby głosów nie zmieniały podziału mandatów i oddalił protest wyborczy komitetu 'Razem dla Głubczy ... » więcej 2018-12-14, godz. 17:30 Autobusy nyskiego MZK nie pojadą już przez Rynek Od wtorku (18.12) pasażerów komunikacji miejskiej w Nysie czeka zmiana lokalizacji przystanków. » więcej 2018-12-14, godz. 16:25 Zderzenie trzech osobówek na DK 46 między Lędzinami a Chrząstowicami [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest droga krajowa nr 46 Opole - Dobrodzień, na odcinku Lędziny - Chrząstowice w powiecie opolskim, gdzie doszło do zderzenia trzech samochodów os ... » więcej 2018-12-14, godz. 16:00 Od stycznia wchodzi w życie projekt e-akta. Opolski ZUS przeszkoli pracodawców Opolski ZUS zorganizuje szkolenia dla firm i biur rachunkowych z całego regionu w związku z nową formą przechowywania akt pracowniczych obowiązującą od nowego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »