Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Głubczyce: Symbol polskiego harcerstwa wylądował na złomowisku

Krzyż harcerski został wywieziony na złomowisko
Krzyż harcerski został wywieziony na złomowisko
Miał być poddany renowacji, a trafił na złom. Krzyż Harcerski w Głubczycach, który od około 40 lat stał przy wejściu do parku przy ulicy Sobieskiego, nieoczekiwanie został potraktowany jak metalowy śmieć.
Krzyż zdemontowano z powodu rozpoczęcia rewitalizacji parku. Zamiast trafić do pracowni, trafił na złomowisko.

Oburzony tym jest podharcmistrz Marcin Żukowski, instruktor ZHR w Głubczycach. To ten związek w tym roku chciał zająć się renowacją krzyża.

- Nie rozumiem takiego postępowania i to jeszcze w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia harcerstwa w naszym kraju - przekonuje Żukowski. - To jest skrajna, co najmniej, nieodpowiedzialność. Krzyż harcerski to jest najważniejszy symbol dla harcerzy. Harcerze się niesamowicie zasłużyli w odzyskiwaniu niepodległości, ale i w odbudowie Polski. Krzyż harcerski jest wzorowany na krzyżu Virtuti Militari. Nawet jeśli był w złym stanie technicznym, to można go było umieścić w muzeum.

Krzyż jest własnością głubczyckiego ZHP i, jak udało nam się ustalić, trafił już ze złomowiska do hufca. Wiadomo też, że nie wróci na swoje miejsce, bo, jak tłumaczy komendant hufca Ryszard Kańtoch, jego stan zagraża bezpieczeństwu.

- Krzyż jest stary, zardzewiały i nie nadaje się do niczego - argumentuje Kańtoch. - Przez pomyłkę zawieźli go na złom, ale jego już tam nie ma. Piszemy pismo do Poronina, czy go chcą, czy nie chcą, bo tam są wszystkie, że tak powiem, relikwie PRL-u. Jak będą chcieli, to go zabiorą.

Zbierane są środki na nowy krzyż, który ma kosztować około 15 tysięcy złotych i najprawdopodobniej zostanie zamontowany w listopadzie podczas Narodowego Święta Niepodległości.
Marcin Żukowski
Roman Kańtoch

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 09:00 Głuchołaska Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu wzbogaca się o kolejne tabliczki Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach wciąż się rozrasta. Właśnie pojawiło się na niej aż pięć nowych pamiątkowych tabliczek. Uhonorowano świętych, k ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Szkoły zawodowe w Brzegu zyskały nowe pracownie Sale do nauki, profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie - w kilku brzeskich szkołach powstały pracownie odzwierciedlające naturalne warunki kształcenia w poszcze ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »