Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Głubczyce: Symbol polskiego harcerstwa wylądował na złomowisku

Krzyż harcerski został wywieziony na złomowisko
Krzyż harcerski został wywieziony na złomowisko
Miał być poddany renowacji, a trafił na złom. Krzyż Harcerski w Głubczycach, który od około 40 lat stał przy wejściu do parku przy ulicy Sobieskiego, nieoczekiwanie został potraktowany jak metalowy śmieć.
Krzyż zdemontowano z powodu rozpoczęcia rewitalizacji parku. Zamiast trafić do pracowni, trafił na złomowisko.

Oburzony tym jest podharcmistrz Marcin Żukowski, instruktor ZHR w Głubczycach. To ten związek w tym roku chciał zająć się renowacją krzyża.

- Nie rozumiem takiego postępowania i to jeszcze w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia harcerstwa w naszym kraju - przekonuje Żukowski. - To jest skrajna, co najmniej, nieodpowiedzialność. Krzyż harcerski to jest najważniejszy symbol dla harcerzy. Harcerze się niesamowicie zasłużyli w odzyskiwaniu niepodległości, ale i w odbudowie Polski. Krzyż harcerski jest wzorowany na krzyżu Virtuti Militari. Nawet jeśli był w złym stanie technicznym, to można go było umieścić w muzeum.

Krzyż jest własnością głubczyckiego ZHP i, jak udało nam się ustalić, trafił już ze złomowiska do hufca. Wiadomo też, że nie wróci na swoje miejsce, bo, jak tłumaczy komendant hufca Ryszard Kańtoch, jego stan zagraża bezpieczeństwu.

- Krzyż jest stary, zardzewiały i nie nadaje się do niczego - argumentuje Kańtoch. - Przez pomyłkę zawieźli go na złom, ale jego już tam nie ma. Piszemy pismo do Poronina, czy go chcą, czy nie chcą, bo tam są wszystkie, że tak powiem, relikwie PRL-u. Jak będą chcieli, to go zabiorą.

Zbierane są środki na nowy krzyż, który ma kosztować około 15 tysięcy złotych i najprawdopodobniej zostanie zamontowany w listopadzie podczas Narodowego Święta Niepodległości.
Marcin Żukowski
Roman Kańtoch

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 22:00 "Każda kropla krwi na wagę złota" - spotkanie honorowych krwiodawców w Kędzierzynie-Koźlu. Po raz dziewiętnasty honorowi krwiodawcy z Opolszczyzny spotkali się w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy ... » więcej 2018-11-18, godz. 21:00 Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasow ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale Pierwszą wycieczkę 'Obuwniczym Szlakiem' zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb ... » więcej 2018-11-18, godz. 19:00 Zimowe przytulisko "Stajenka" już działa. "Aby ci ludzie stali się potrzebnymi" W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zaczęła działać „Stajenka”, zimowe przytulisko dla bezdomnych. Zlokalizowane jest w jednym z budynków Wspólnoty Pomocy W ... » więcej 2018-11-18, godz. 17:25 Stanisław Rakoczy kandydatem PSL do Zarządu Województwa Opolskiego, choć nie zdobył mandatu radnego Stanisław Rakoczy został kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego do Zarządu Województwa Opolskiego. Prezes opolskich struktur ludowców zyskał jednogłośną re ... » więcej 2018-11-18, godz. 15:45 Ubodzy i potrzebujący spotkali się na Rynku w Opolu. "Można porozmawiać i zjeść coś ciepłego" Ciepły posiłek, wymiana doświadczeń, występy sceniczne i serdeczna atmosfera. Tak wyglądają obchody Światowego Dnia Ubogich na Rynku w Opolu. Do ogrzewanego n ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:30 O młodych w Kościele rozmawiają na Górze św. Anny Na Górze św. Anny trwa XVI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Udział w nim biorą przedstawiciele wszystkich diecezji, co jest nowością, nie tylko są to k ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:00 Grodków stawia na basen i rozbudowę kanalizacji. Czas na najważniejsze inwestycje w gminie Samorząd Grodkowa w nowej kadencji chce postawić na kilka ważnych inwestycji, które będą miały wpływ na dalszy rozwój samorządu. Burmistrz Marek Antoniewicz, ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Wybory uzupełniające w Turawie i Głogówku w styczniu i lutym przyszłego roku Wybory uzupełniające, odbędą się w dwóch okręgach w gminie Turawa. Zainteresowane komitety wyborcze muszą się więc zarejestrować do 26 listopada. Ruszy wtedy ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe w Lewinie Brzeskim powstanie, ale dopiero za kilka miesięcy Na początku 2018 roku gmina otrzymała 1,5 mln złotych wsparcia z Aglomeracji Opolskiej na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego. Rok wcześniej samorząd p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »