Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-18, 11:45 Autor: Wiktoria Palarczyk

Zakończyła się wywózka niebezpiecznych chemikaliów w Dąbrowie. "Sytuacja jest już opanowana"

Zakończyła się wywózka chemikaliów w Dąbrowie. "Sytuacja jest już opanowana" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Zakończyła się wywózka chemikaliów w Dąbrowie. "Sytuacja jest już opanowana" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pojemniki z chemikaliami w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Pojemniki z chemikaliami w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Około 50 tysięcy litrów niebezpiecznych dla środowiska substancji wywieziono z prywatnego magazynu w Dąbrowie. Od wczorajszego poranka (17.07) na miejscu pracuje specjalistyczna firma, która ładuje kontenery z chemikaliami na naczepy ciężarówek i przewozi je do utylizacji. Za wywóz odpadów na razie zapłaci gmina. To koszt prawie 150 tysięcy złotych.
- Sytuacja jest już opanowana. Chemikalia zostały wywiezione w trybie zarządzania kryzysowego - podkreśla Marek Leja, wójt Dąbrowy. - To znaczy, że mogliśmy tutaj pójść przyspieszoną ścieżką. Nie musieliśmy prowadzić całej żmudnej procedury administracyjnej, która najprawdopodobniej doprowadziłaby do tego, że nie miałby kto za ten wywóz zapłacić. My po wyrokach sądowych będziemy domagali się zwrotu poniesionych kosztów. Dziś musieliśmy zrobić to dla mieszkańców w trybie zarządzania kryzysowego.

Gminę wsparło starostwo powiatowe, które zaoferowało pomoc w kwocie 50 tysięcy złotych. Wójt będzie się także starać o pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Według raportu przygotowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w beczkach w większości były substancje kwasowe, toksyczne dla środowiska, zdrowia i życia człowieka. Zatrzymany do sprawy 35-latek usłyszał już zarzuty składowania niebezpiecznych odpadów. Sąd tymczasowo aresztował go na dwa miesiące.
Marek Leja

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 11:30 Polski senat ma wpływ na proces legislacyjny, amerykański kontroluje prezydenta. Poranni goście o różnicach w kompeten ... - Senat nie jest graczem, który mógłby cokolwiek blokować - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:45 Policja publikuje wizerunek Piotra Klemczaka podejrzanego o szereg oszustw. Mężczyzna często zmieniał wizerunek. To on ... Decyzją Prokuratury Rejonowej w Opolu opolska policja publikuje wizerunek Piotra Klemczaka podejrzanego o szereg oszustw. 43-latek posługiwał się różnymi dany ... » więcej 2019-10-17, godz. 09:30 Utrudnienia w centrum Opola. Drogowcy zamykają skrzyżowanie Katedralnej z Książąt Opolskich Miejski Zarząd Dróg w Opolu wprowadza tymczasową organizację ruchu w pobliżu katedry w Opolu. » więcej 2019-10-17, godz. 07:30 W stolicy regionu rusza 8. Opolski Festiwal Gór. " Tutaj każdy dzień jest dobry i interesujący" Podczas tegorocznego spotkania miłośnicy górskich przygód będą mieli okazję pobiegać ulicami Katmandu, przelecieć się paralotnią i helikopterem TOPR, a przy o ... » więcej 2019-10-17, godz. 06:39 Śmiertelny wypadek na DK 39 Kilka minut po godzinie 4:00 w Łukowicach Brzeskich zderzyły się dwa samochody ciężarowe i osobowy. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »