Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-18, 11:45 Autor: Wiktoria Palarczyk

Zakończyła się wywózka niebezpiecznych chemikaliów w Dąbrowie. "Sytuacja jest już opanowana"

Zakończyła się wywózka chemikaliów w Dąbrowie. "Sytuacja jest już opanowana" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Zakończyła się wywózka chemikaliów w Dąbrowie. "Sytuacja jest już opanowana" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pojemniki z chemikaliami w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Pojemniki z chemikaliami w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Około 50 tysięcy litrów niebezpiecznych dla środowiska substancji wywieziono z prywatnego magazynu w Dąbrowie. Od wczorajszego poranka (17.07) na miejscu pracuje specjalistyczna firma, która ładuje kontenery z chemikaliami na naczepy ciężarówek i przewozi je do utylizacji. Za wywóz odpadów na razie zapłaci gmina. To koszt prawie 150 tysięcy złotych.
- Sytuacja jest już opanowana. Chemikalia zostały wywiezione w trybie zarządzania kryzysowego - podkreśla Marek Leja, wójt Dąbrowy. - To znaczy, że mogliśmy tutaj pójść przyspieszoną ścieżką. Nie musieliśmy prowadzić całej żmudnej procedury administracyjnej, która najprawdopodobniej doprowadziłaby do tego, że nie miałby kto za ten wywóz zapłacić. My po wyrokach sądowych będziemy domagali się zwrotu poniesionych kosztów. Dziś musieliśmy zrobić to dla mieszkańców w trybie zarządzania kryzysowego.

Gminę wsparło starostwo powiatowe, które zaoferowało pomoc w kwocie 50 tysięcy złotych. Wójt będzie się także starać o pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Według raportu przygotowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w beczkach w większości były substancje kwasowe, toksyczne dla środowiska, zdrowia i życia człowieka. Zatrzymany do sprawy 35-latek usłyszał już zarzuty składowania niebezpiecznych odpadów. Sąd tymczasowo aresztował go na dwa miesiące.
Marek Leja

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 15:30 Wodzili niedźwiedzia w Sławicach. Mieszkańcy Sławic gościli barwny korowód z berem i księdzem na czele Od rana barwny korowód wędrował od domu do domu, życząc szczęścia mieszkańcom Sławic. Nie mogło oczywiście zabraknąć bera, księdza, muzykantów i Cyganki. » więcej 2019-02-23, godz. 13:31 W Domecku drzewo przygniotło mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 13:01 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »