Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-14, 10:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Prace postępują, liczba odkryć rośnie. Co znaleziono podczas rewitalizacji rynku w Kietrzu?

Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Dwie studnie, jedna średniowieczna, a druga z XIX wieku, do tego fundamenty pierwszego ratusza, zgliszcza domu oraz figura świętego Mateusza. Takich odkryć dokonano w Kietrzu podczas rewitalizacji rynku.
Władze gminy mają już pomysł jak znaleziska wykorzystać.

- Będziemy chcieli część tych odkryć archeologicznych wyeksponować, bo byłaby to wspaniała atrakcja. Wiele jednak zależy od ustaleń z konserwatorem i archeologiem - mówi Krzysztof Łobos, burmistrz Kietrza. - Studnia zakończona pompą ssąco-tłoczącą na pewno wróci, bo tego się spodziewaliśmy, że w tym miejscu będzie. Fundamenty ratusza będą tylko innym kolorem kostki granitowej zaznaczone. Natomiast problem największy dotyczy studni średniowiecznej. Pani konserwator się wypowie, czy zamykamy ją na poziomie "zerowym" płytą pancerną, udostępniając wgląd do środka. Do tego byśmy to podświetlili i byłoby to dostępne dla mieszkańców. Czy wynosimy ponad poziom "zerowy" co jest mało prawdopodobne.

Odkrycia nie wstrzymały prac związanych z odnową kietrzańskiego rynku.

- To dzięki temu, że są one rozłożone na trzy lata, a ich zakres jest bardzo szeroki - przekonuje Łobos. - Na pewno jakiś poślizg będzie, ale nie ogromny, który by zagrażał terminowemu zakończeniu. Także obok tych odkopanych znalezisk toczy się praca, zwożenie tłucznia, materiałów budowlanych, czy kanalizacja. To jest robione na bieżąco.

Rynek w nowej odsłonie ma być gotowy w 2019 roku. Czy jego ważną częścią staną się również odkryte zabytki, o tym przekonamy się za kilka tygodni.
Krzysztof Łobos
Krzysztof Łobos

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 22:15 Sławomir Kłosowski: nasz wyborczy sukces wynika z matematyki - Wygraliśmy w sejmikach, w dużych miastach nie poszło nam tak jak zakładaliśmy, a opozycja się zmobilizowała - ocenił w Loży Radiowej Radia Opole europoseł P ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:12 Leszek Jan Wiącek rozpoczął piątą kadencję na stanowisku burmistrza Wołczyna Leszek Jan Wiącek został zaprzysiężony na burmistrza Wołczyna. Będzie to jego piąta kadencja na tym stanowisku. » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Policja publikuje portret mężczyzny wyłowionego z Odry Kędzierzyńscy policjanci opublikowali portret mężczyzny wyłowionego z Odry we wrześniu zeszłego roku. Przypomnijmy - Ciało znaleziono 17 września 2017 roku w ... » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Ruszył trzeci przetarg na przebudowę placu św. Sebastiana w Opolu Opole nie rezygnuje z rewitalizacji placu św. Sebastiana. Po dwóch nieudanych przetargach, kilka dni temu Urząd Miasta Opola ogłosił trzeci. » więcej 2018-11-19, godz. 19:30 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 18:30 Bez zmian na szczycie nyskiej rady gminy. Rządząca koalicja dysponuje 17 głosami Nie będzie zmiany przewodniczącego nyskiej rady gminy. W prezydium rady - podobnie jak w poprzedniej kadencji - zasiądzie jeszcze trzech wiceprzewodniczących. » więcej 2018-11-19, godz. 17:15 Zmiany w radzie powiatu strzeleckiego Zanim jeszcze nowa rada się ukonstytuowała, doszło do zmiany jej składu. Z mandatu zrezygnował Mieczysław Wojtaszek (PiS). Jak poinformował w oświadczeniu pra ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »