Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-14, 10:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Prace postępują, liczba odkryć rośnie. Co znaleziono podczas rewitalizacji rynku w Kietrzu?

Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Dwie studnie, jedna średniowieczna, a druga z XIX wieku, do tego fundamenty pierwszego ratusza, zgliszcza domu oraz figura świętego Mateusza. Takich odkryć dokonano w Kietrzu podczas rewitalizacji rynku.
Władze gminy mają już pomysł jak znaleziska wykorzystać.

- Będziemy chcieli część tych odkryć archeologicznych wyeksponować, bo byłaby to wspaniała atrakcja. Wiele jednak zależy od ustaleń z konserwatorem i archeologiem - mówi Krzysztof Łobos, burmistrz Kietrza. - Studnia zakończona pompą ssąco-tłoczącą na pewno wróci, bo tego się spodziewaliśmy, że w tym miejscu będzie. Fundamenty ratusza będą tylko innym kolorem kostki granitowej zaznaczone. Natomiast problem największy dotyczy studni średniowiecznej. Pani konserwator się wypowie, czy zamykamy ją na poziomie "zerowym" płytą pancerną, udostępniając wgląd do środka. Do tego byśmy to podświetlili i byłoby to dostępne dla mieszkańców. Czy wynosimy ponad poziom "zerowy" co jest mało prawdopodobne.

Odkrycia nie wstrzymały prac związanych z odnową kietrzańskiego rynku.

- To dzięki temu, że są one rozłożone na trzy lata, a ich zakres jest bardzo szeroki - przekonuje Łobos. - Na pewno jakiś poślizg będzie, ale nie ogromny, który by zagrażał terminowemu zakończeniu. Także obok tych odkopanych znalezisk toczy się praca, zwożenie tłucznia, materiałów budowlanych, czy kanalizacja. To jest robione na bieżąco.

Rynek w nowej odsłonie ma być gotowy w 2019 roku. Czy jego ważną częścią staną się również odkryte zabytki, o tym przekonamy się za kilka tygodni.
Krzysztof Łobos
Krzysztof Łobos

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 11:00 Przed nami kolejny spacer po Opolu - tym razem śladami Piastów Już w sobotę (22.09) - kolejne spotkanie z cyklu 'Odkryj Opole - spacery po mieście'. Tym razem zainteresowani będą mieli okazję poznać „Piastowskie ślady w O ... » więcej 2018-09-20, godz. 10:23 Kurier kradł paczki, zamiast dostarczać je pod wskazany adres. Grozi mu 5 lat więzienia Kurier z Opola przez miesiąc kradł paczki przygotowane do wysyłki. Opolscy policjanci dostali taką informację od funkcjonariuszy z Katowic, którzy w międzycza ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:00 Problemy fundacji KrakoFFska 36. Czekają na lokale od miasta - Zastanawiamy się, czy to czekanie ma w ogóle sens - tak mówią przedstawiciele Fundacji KrakoFFska 36, którzy oczekują na przekazanie im części pomieszczeń w ... » więcej 2018-09-20, godz. 07:00 Firma ATOS wskaże zawodową drogę uczniom opolskiego liceum Uczniowie klas matematyczno-informatycznych z II LO w Opolu trafią pod opiekę firmy ATOS. Firma zajmuje się m.in. doradztwem IT, integracją systemów informaty ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:30 Pacjenci poczekają dłużej. NFZ nie ma odpowiedzi w sprawie neurochirurgi w kluczborskim Vital Medic Ponad 2100 pacjentów w stanie stabilnym czeka na Opolszczyźnie na zabieg neurochirurgiczny. Średnio na operację trzeba czekać 268 dni. Tak wynika z internetow ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »