Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-14, 10:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Prace postępują, liczba odkryć rośnie. Co znaleziono podczas rewitalizacji rynku w Kietrzu?

Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Odkrycia archeologiczne na kietrzańskim rynku [fot. UG w Kietrzu]
Dwie studnie, jedna średniowieczna, a druga z XIX wieku, do tego fundamenty pierwszego ratusza, zgliszcza domu oraz figura świętego Mateusza. Takich odkryć dokonano w Kietrzu podczas rewitalizacji rynku.
Władze gminy mają już pomysł jak znaleziska wykorzystać.

- Będziemy chcieli część tych odkryć archeologicznych wyeksponować, bo byłaby to wspaniała atrakcja. Wiele jednak zależy od ustaleń z konserwatorem i archeologiem - mówi Krzysztof Łobos, burmistrz Kietrza. - Studnia zakończona pompą ssąco-tłoczącą na pewno wróci, bo tego się spodziewaliśmy, że w tym miejscu będzie. Fundamenty ratusza będą tylko innym kolorem kostki granitowej zaznaczone. Natomiast problem największy dotyczy studni średniowiecznej. Pani konserwator się wypowie, czy zamykamy ją na poziomie "zerowym" płytą pancerną, udostępniając wgląd do środka. Do tego byśmy to podświetlili i byłoby to dostępne dla mieszkańców. Czy wynosimy ponad poziom "zerowy" co jest mało prawdopodobne.

Odkrycia nie wstrzymały prac związanych z odnową kietrzańskiego rynku.

- To dzięki temu, że są one rozłożone na trzy lata, a ich zakres jest bardzo szeroki - przekonuje Łobos. - Na pewno jakiś poślizg będzie, ale nie ogromny, który by zagrażał terminowemu zakończeniu. Także obok tych odkopanych znalezisk toczy się praca, zwożenie tłucznia, materiałów budowlanych, czy kanalizacja. To jest robione na bieżąco.

Rynek w nowej odsłonie ma być gotowy w 2019 roku. Czy jego ważną częścią staną się również odkryte zabytki, o tym przekonamy się za kilka tygodni.
Krzysztof Łobos
Krzysztof Łobos

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »